مترو کرج

متروی پرند آخر هفته افتتاح می‌شود

۵۰۰هزار نفر ساکن شهر پرند هستند که این کمکی برای وصول مطالبه مردم این شهر خواهد بود تا رفت‌وآمد آنان تسهیل شود

تصویر روز _ سخنگوی دولت از افتتاح متروی پرند در هفته جاری خبر داد و گفت: ۵۰۰هزار نفر ساکن شهر پرند هستند که این کمکی برای وصول مطالبه مردم این شهر خواهد بود تا رفت‌وآمد آنان تسهیل شود.

به گزارش تسنیم، علی بهادری‌جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری با خبرنگاران که با حضور داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، طی سخنانی ضمن ابراز تسلیت ایام فاطمیه(ع) و هم‌چنین گرامیداشت روز نیروی دریایی بیان کرد: اخیراً شاهد الحاق یک ناو به مجموعه نیروی دریایی در شمال کشور بودیم که مجدداً به این عزیزان تبریک می‌گوییم.

وی افزود: انتهای این هفته ایستگاه متروی پرند افتتاح خواهد شد؛ این طرح حدود 18 سال پیش کلید خورده بود و یکی از قطعات نهضت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام بوده که در دستورکار قرار گرفته است، 500 هزار نفر ساکن شهر پرند هستند که این کمکی برای وصول مطالبه مردم این شهر خواهد بود تا رفت‌وآمد آنان تسهیل شود.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: هم‌چنین دستور سال گذشته رییس‌جمهور برای لایروبی خلیج گرگان محقق و عملیاتی شد و مرحله اول این عملیات انجام گرفت. مسیر انتقال آب دریای خزر به خلیج گرگان تسهیل شده و مورد بهره‌برداری اولیه قرار گرفته است و با امکان این آبگیری، بهره‌برداری از محیط زیستی آن منطقه با سفر آینده رییس‌جمهور انجام خواهد گرفت. جلوگیری از ایجاد کانون‌های گردوغبار، حفظ حیات ماهیان و پرنده‌های مهاجر و هم‌چنین امکان تردد کشتی‌های تفریحی از جمله مزایای این اقدام خواهد بود.

بهادری‌جهرمی عنوان کرد: در هفته جاری شاهد آغاز ساخت فاز دوم فرودگاه امام خمینی(ره) با مشارکت طرف خارجی به‌ارزش 2.5 میلیارد دلار بودیم که این فاز تردد تردد 35 میلیون نفر را فراهم می‌کند و طبق برنامه‌ریزی‌ها، این فاز در پنج سال تکمیل می‌شود.

منظور در ادامه گفت: بودجه امسال در بخش احکام با برنامه هفتم تطبیق دارد و نظم تبصره‌ها با برنامه هفتم متناظر است. در بودجه سال آینده سعی کردیم اعداد و ارقام خصوصا درباره منابع دولت را واقع‌گرایانه تنظیم کنیم؛ با توجه به عملکرد هشت‌ماهه اول و پیش‌بینی بودجه سال آینده در نظر داریم که واقع‌گرایانه تدوین بودجه را انجام دهیم.

وی افزود: اینکه گفته می‌شود دولت چرا رشد منابع در سال آینده را در حد پایین پیش‌بینی کرده؟ ما این رشد را متناسب با عملکرد بودجه 1402 در نظر گرفتیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: تاکنون حدود 73 درصد بودجه سال جاری اجرا شده و پیش‌بینی می‌کنیم عملکرد بودجه را تا پایان سال به 90 درصد برسانیم. ولی در لایحه سال آینده اطمینان داریم که بودجه را بیش از 95 درصد اجرا کنیم. معتقدیم برنامه مالی دولت در سال آینده، باید تماما اجرا شود.

منظور عنوان کرد: با توجه آرزوی دیرینه‌ای که می‌خواستیم ساختار بودجه متکی بر درآمدهای پایدار باشد، تلاش کردیم تا حد زیادی این مهم را در بودجه سال آینده محقق کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: ما بنا نداریم با انتشار اوراق، حقوق و دستمزد را پرداخت کنیم و این کار پسندیده‌ای نیست. هم امسال و سال آینده باید اوراق سال‌های قبل را به‌موقع بازپرداخت کنیم. خالص درآمد ما از انتشار اوراق منفی است و یعنی از اوراق صرف امور امسال نکرده و صرف پرداخت بدهی‌های سال‌های قبل شده است. برای سال آینده عددی در نظر گرفتیم که بازپرداخت بدهی‌های سال‌های قبل را به‌موقع انجام دهیم. اتکا به منابع پایدار و اجتناب از انتشار اوراق و فروش دارایی‌های سرمایه‌ای برای گذران امور جاری دولت از ویژگی‌های مهم بودجه سال آینده است.

منظور اضافه کرد: برخی گلایه داشتند که چرا درآمدهای مالیاتی به نسبت سایر درآمدها افزایش داشته است؛ این سخن مطرح است که آیا دولت برای گرفتن مالیات برنامه سختی دارد؟ در پاسخ می‌گوییم بنای دولت سخت‌گیری مالیاتی و فشارهای جدیدی مالیاتی به مردم، کسبه و حقوق بگیران نخواهد بود؛ قوانین مالیاتی تغییری نداشته و پایه مالیاتی و نرخ مالیات هم تغییری نکرده است. یکی از منابع در رشد مالیات، گسترش تور مالیاتی برای فراریان مالیاتی است. دولت در این مدت اقدامات جدی برای شناسایی فراریان مالیاتی انجام داده است. مالیات سال 99 مجموعا 199 همت، سال گذشته 457 همت و برای امسال تحقق 740 همت دریافت مالیات پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: تعداد مودیان مالیاتی به 5.4 میلیون مودی مشاغل شناسایی شده‌اند و این رشد بالایی بوده است. البته در مشاغل کم‌درآمد مالیات دریافت نمی‌کنیم و همین امسال از این تعداد 5.4 میلیون نفر، حدود 2 میلیون نفر مالیات صفر داشتند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در بودجه سال آینده میزان معافیت مالیاتی برای حقوق‌ها را10 میلیون تومان در ماه در نظر گرفتیم و مد نظر داریم این عدد را به 12 میلیون تومان برسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *