garma.4

سال آینده هوا گرمتر می‌شود

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که رکوردشکنی گرما در زمین، سال آینده هم ادامه خواهد داشت

تصویر روز ـ به دنبال افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای و تشدیدِ اثر «ال‌نینو» بر دمای هوای زمستانی، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که رکوردشکنی گرما در زمین، سال آینده هم ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا به نقل از فاکس وِدر، در حالیکه گرما با رکوردهای بی‌سابقه در سال ۲۰۲۳ (سال جاری میلادی که رو به پایان است)، تقریبا کل سیاره زمین را تحت تاثیر قرار داد، کارشناسان مطالعات جوی و زیست محیطی می‌گویند که به احتمال زیاد همین روند در سال ۲۰۲۴ ادامه می‌یابد و افزایش دما سال آینده هم رکوردهای جدید می‌زند.

به دنبال افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی و اوج اثر ال‌نینو بر دمای هوا در فصل زمستان، پیش‌بینی می‌شود که جهان زمستان گرم‌تری را تجربه کند و سال ۲۰۲۴ ممکن است از نظر میانگین دمای جهانی گرم‌تر از امسال باشد.

میانگین دمای هوای جهانی در دوره ژانویه تا اکتبر در سال جاری ۱.۴۳ درجه از میانگین دوره پیش‌صنعتی (۱۸۵۰-۱۹۰۰) فراتر رفت و گفته می‌شود که سال ۲۰۲۳ گرم‌ترین سال ثبت شده است.

در حالی که ژوئیه ۲۰۲۳ به عنوان گرم‌ترین ماه ثبت شد، دمای هوای در دوره ماه‌های اوت تا نوامبر ۲۰۲۳ همچنان به رکورد شکنی ادامه داد.

به گزارش آناتولی، «کارلو بونتمپو»، مدیر اداره تغییرات آب و هوایی کوپرنیک اتحادیه اروپا در این رابطه گفت: سال ۲۰۲۳ از نظر میانگین دمای جهانی سالی «بی‌سابقه» بود. ما در موقعیتی کاملا ناشناخته هستیم. دمای آب اقیانوس‌ها در بالاترین حد خود قرار دارد و از زمان شروع ثبت رکوردها در دهه ۱۹۴۰ تاکنون چنین چیزی را ندیده‌ایم.

بونتمپو با بیان اینکه احتمالا هزاران سال است که چنین گرمایی را ندیده‌ایم، افزود: این دنیای جدیدی است و در این دنیای جدید می‌توان انتظار اتفاقات و پدیده‌های بسیار متفاوتی از آنچه قبلا دیده‌ایم را داشت. ثبت دمای سطح اقیانوس و اتمسفر، امواج گرمای شدید، خشکسالی‌های شدید و آتش‌سوزی های شدید جنگل‌ها با تغییرات اقلیمی مرتبط است. فکر می‌کنم سال ۲۰۲۳ به ما نشان داده است که تغییرات آب و هوایی دقیقا در حال حاضر اتفاق می‌افتد.

او با بیان اینکه افزایش دمای زمین در سال جاری مربوط به ال‌نینو و همچنین تغییرات اقلیمی است، ادامه داد: هنوز خیلی زود است که بگوییم دقیقا در تابستان ۲۰۲۴ چه اتفاقی خواهد افتاد اما مشاهداتی وجود دارد که می‌توانیم بر اساس آنچه در گذشته دیده‌ایم انجام دهیم. قبل از همه می‌دانیم که ال‌نینو در زمستان به اوج خود می‌رسد و تاثیر آن در بهار شروع به کاهش می‌کند. میانگین دمای جهانی نیز در سال بعد از ال‌نینو به حداکثر خود می‌رسد.

مدیر اداره تغییرات آب و هوایی کوپرنیک اتحادیه اروپا همچنین خاطرنشان کرد: تاثیر ال‌نینو بر دما در اقیانوس آرام به حداکثر خود رسید و شروع به کاهش کرد. دماهای ناشی از ال‌نینو در اقیانوس آرام حدود یک ماه دیگر به اوج خود خواهند رسید و سپس شروع به کاهش خواهد کرد. مدل سازی ما نشان می‌دهد که اثر ال‌نینو تا پایان بهار در حد میانه باقی خواهد ماند و از این نظر، سال ۲۰۲۴ سال دیگری خواهد بود که در آن دما، رکوردها را خواهد شکست.

وی افزود: افزایش امواج گرما ناشی از تغییرات آب و هوایی همچنان خطر بزرگی برای مناطق خشکی در سال آینده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *