آلودگی هوا

مرگ ۶۳۹۸ تهرانی بخاطر آلودگی هوا

متاسفانه استفاده بیش از حد از منابع آب زیرزمینی منجر به افزایش فرونشست‌ها شده است

تصویر روز _ اعضای شورای شهر تهران در جلسه امروز به موضوعات مختلفی از جمله وضعیت آب در تهران، عدم پاسخگویی معاون شهردار به تماس‌های عضو شورا، واگذاری تعیین نرخ تاکسی‌های اینترنتی و … پرداختند.
به گزارش تسنیم، میثم مظفر در جریان دویست‌و‌چهارمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه سامانه “من شهردارم” با رویکرد بودجه‌ریزی مشارکتی راه‌اندازی شد، اظهار کرد: این سامانه موفق شد آرای نظرات یک میلیون و 352 هزار نفر را در ارتباط با بیش از 2 میلیون و 100 هزار نظر در رابطه با پروژه‌های سال 1403 در سطح محلات ثبت کند و چنانچه این پروژه استمرار پیدا کند می‌تواند به یک فرهنگ پایدار در بودجه‌ریزی شهری تبدیل شود.

وی تاکید کرد: قطعا این رویکرد در سال‌های آتی می‌تواند الگویی برای سایر شهرهای کشور باشد.

به گزارش تسنیم، سید احمد علوی؛ رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران نیز در جلسه امروز با انتقاد از عدم پاسخگویی یکی از معاونان شهرداری تهران تصریح کرد: هفته گذشته بنده 4 بار با یکی از معاونین شهردار تهران طی 4 روز پیاپی تماس گرفتم اما این معاون پاسخگو نبود.

علوی با بیان اینکه بنده نگران سلامتی وی هستم، افزود: اگر کسی از حال این شخص خبر دارد به ما اطلاع بدهد!

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران نیز در پاسخ به تذکر مطرح شده از سوی علوی در ارتباط با عدم پاسخگویی یکی از معاونین شهردار تهران گفت: شاید این فرد تغییر کرده است!

به گزارش تسنیم، پرویز سروری؛ نایب رئیس شورای شهر تهران نیز در جلسه امروز به آغاز پویش حمایت از مادران زندانی غیرعمد در کشور اشاره کرد و افزود: این اقدام بسیار مثبتی است و امیدواریم ادامه‌دار باشد. همچنین از شهرداری تهران برای حمایت از این پویش تقدیر می‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به نهم دی‌ماه گفت: این روز یکی از روزهای پرافتخار در کشور ما است و نهم دی ماه یک روز افتخارآفرین بزرگی را رقم زده است.

سروری با اشاره به ماجرای انتخابات سال 88 و در ادامه فتنه‌ آن زمان گفت: در سال 88 با تمام مراجع تقلید و اشخاص اثرگذار جلساتی را برگزار کردیم و در جلسه‌ای با میرحسین موسوی؛ کاندیدای وقت ریاست جمهوری بحث مفصلی را در مورد تقلب و موارد اینچنینی صورت گرفت و در آن زمان آقای موسوی تاکید داشت که اگر تمام مردم ایران بگویند تقلب نشده، من باز هم خواهم گفت که در انتخابات ریاست جمهوری تقلب شده است!‌

نایب‌رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: ما در جلسه با‌ آقای خاتمی نیز موارد را مطرح کردیم و شخص خاتمی عنوان کرد که امکان تقلب در انتخابات ایران وجود ندارد ممکن است تخلفی وجود داشته باشد اما به دلیل وجود هیئت‌های نظارتی، امکان تقلب وجود ندارد و در همان جلسه آقای خاتمی اعلام کرد که از آقای موسوی خواسته بود که پیش از مطرح کردن موضوع تقلب این مسئله را با مقام معظم رهبری در میان بگذارد. اما موسوی این کار را انجام نداد ضمن اینکه ما از آقای خاتمی در آن زمان خواستیم که این مسئله را با رسانه‌ها مطرح کند اما نپذیرفت.

سروری به جلسه برخی از افراد با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سال 88 اشاره کرد و افزود: در جلسه با مرحوم هاشمی رفسنجانی در این خصوص صحبت کردیم و آقای هاشمی گفت که در سخنان خود با رهبری اعلام کرده که از رهبری تبعیت می‌کند و ما گفتیم که این موضوع را اعلام بکند تا مردم از سردرگمی خارج شوند اما متاسفانه مرحوم هاشمی نیز در مسیر خود پافشاری کرد.

وی گفت: اما با همه این موارد مردم بابصیرت در نهم دی ماه حضور پرشوری را داشتند و در واقع در نهم دی ماه جلوی بدعت‌های غیرقانونی در انتخابات گرفته شد.

نایب رئیس شورای شهر تهران در ادامه جلسه امروز از موضع وزیر کشور در قبال تعیین نرخ تاکسی‌های اینترنتی تقدیر کرد و افزود: با توجه به تذکرات مکرر آقای چمران رئیس شورای شهر تهران و آشفته نرخ کرایه تاکسی سرانجام وزیر کشور نیز به این موضوع اشاره و تاکید کرد که تعیین نرخ تاکسی‌های اینترنتی به عهده شهرداری‌هاست و این قیمت‌گذاری باید توسط شهرداری انجام شود.

به گزارش تسنیم،‌ مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز در جریان جلسه امروز اظهار کرد: از سال 90، آبفا 28 درصد از آبهای زیرزمینی استفاده می‌کرد اما در سال 1401 و این میزان به بیش از 50 درصد افزایش یافته است و با این شرایط ظرفیت آب تهران به هیچ عنوان مطلوب نیست.

وی گفت: مجموعه‌های دولتی باید بیشتر از مردم توجه ویژه‌ای به صرفه‌جویی در مصرف آب داشته باشند البته شهروندان نیز باید به این مسئله توجه کنند تا از بحران ناشی از کمبود بارندگی خارج شویم.

پیرهادی با تاکید بر اینکه باید به سمت کاشت گونه‌های کم آب حرکت کنیم افزود: متاسفانه استفاده بیش از حد از منابع آب زیرزمینی منجر به افزایش فرونشست‌ها شده است.

پیرهادی در ادامه با اشاره به اینکه برخی‌ها به من خرده می‌گیرند که چرا تذکرات مکرری را در حوزه آلودگی هوا مطرح می‌کنم و باید در این زمینه سکوت کنم، گفت: بیش از 27 هزار نفر از در کشور و 6 هزار و 398 نفر در پایتخت در طول یک سال گذشته به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند و اگر به همین شکل پیش برویم تعداد جانباختگان به دلیل آلودگی هوا از شهدای هشت سال دفاع مقدس پیشی خواهد گرفت.

وی در پایان با اشاره به موضوع استانداردسازی سوخت افزود: با توجه به نامه اخیر وزارت نفت استانداردسازی سوخت به سال 1407 موکول شده و این مسئله می‌تواند تبعات زیادی را به همراه داشته باشد.

به گزارش تسنیم، در دویست و چهارمین جلسه شورای شهر تهران بررسی یک فوریت طرح «الزام شهرداری تهران به تهیه ساماندهی نحوه استقرار واحدها و مراکز ارائه خدمات مرتبط با حیوانات خانگی» در دستور کار اعضا قرار گرفت که پس از توضیحات مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اکثریت آرا به تصویب رسید.

در جلسه امروز همچنین بررسی لایحه شهردار در تهران در خصوص «مجوز فروش، واگذاری و انجام معامله ملک متعلق به شهرداری تهران (ملک فنی و حرفه‌ای)» در دستور کار اعضای شورا قرار گرفت که پس از صحبت‌های محمد آخونی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه لطف‌الله فروزنده معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران این لایحه با اکثریت آرا به تصویب رسید.

در ادامه دویست‌و‌چهارمین جلسه شورای شهر تهران بررسی اساسنامه سازمان مشاوره فنی و مهندسی شهرداری تهران در دستور کار اعضا قرار گرفت که پس از صحبت‌های امانی و چمران اساسنامه سازمان مشاوره فنی و مهندسی شهرداری تهران با اکثریت آرا به تصویب رسید.

به گزارش تسنیم، در ادامه جلسه امروز اعضای شورای شهر تهران بررسی پلاک ثبتی باغات پرداختند.

بر اساس این گزارش، علیرضا نادعلی؛ سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در دویست‌و‌چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران ضمن گرامی‌داشت حماسه 9 دی و با بیان اینکه سال قبل در ایام بارش برف در پایتخت و یخبندان ناشی از بارش‌ها در پایتخت، از مناطق 1، 2 و 3 بازدید کردیم، اظهار کرد: ما در سایت‌های برف‌روبی به دفعات تأکید کردیم که در مورد استفاده از محلول‌های جدید به جای نمک در کنار شن و نمک که از آسیب‌دیدگی معابر جلوگیری می‌کند، تجدید نظر شود؛ لذا شهرداری باید گزارشات لازم را در خصوص اقدامات در این زمینه ارائه دهد.

وی افزود: علی‌رغم تأکیدات ما و شهردار تهران در سال قبل حتی استفاده از شن و نمک بیشتر بود و منجر به لکه‌گیری آسفالت پس از فصل زمستان شد و هزینه‌های زیادی برای شهر تهران تحمیل کرد.

وی با اشاره به بازدید چهارشنبه‌های فرهنگی در منطقه 10 تهران و همچنین سرانه پایین فرهنگی و ورزشی در مناطق جنوبی یادآور شد: مناطق جنوبی تهران از سرانه فرهنگی پایینی برخوردار است برای راه‌اندازی اماکن فرهنگی و ورزشی، باید زمین‌هایی را تملک کنیم تا کارکردهای فرهنگی و ورزشی تعریف شود؛ لذا باید در بودجه سال آینده راه‌اندازی این اماکن را پیش‌بینی کنیم چراکه در غیر این صورت این عدم برخورداری ادامه خواهد یافت و سرانه‌ای به این مناطق افزوده نخواهد شد.

نادعلی گفت: باید نیازهای فزاینده مناطق جنوبی تهران تامین شود و سرانه فضاهای فرهنگی، ورزشی و سرانه فضای سبز مناطق نیز تامین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *