نفت

تولید روزانه نفت ایران بالای ۳ میلیون بشکه ماند

گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نشان داد تولید نفت ایران نزدیک به رکورد بالای اخیرش مانده است

تصویر روز _ جدیدترین گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نشان داد تولید نفت ایران نزدیک به رکورد بالای اخیرش مانده است.

به گزارش ایسنا، داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد تولید نفت ایران در دسامبر سال ۲۰۲۳، به ۳.۱۵ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۳.۲۱ میلیون بشکه در روز در نوامبر همان سال رسیده است. ایران به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا، از مشارکت در کاهش تولید نفت اوپک پلاس معاف است و با وجود موانع ناشی از تحریم‌ها، موفق شده است سطح تولید خود را حفظ کرده و افزایش دهد.

آمار این آژانس غربی از تولید نفت ایران، نزدیک به آمار منتشره در گزارش ماهانه اوپک است که چهارشنبه گذشته منتشر شد. بر اساس داده‌های منابع ثانویه، تولید نفت ایران در دسامبر، به ۳.۱۴۳ میلیون بشکه در روز رسید که تنها ۱۱ هزار بشکه در روز کمتر از سطح تولید نوامبر بوده است.

طبق پیش بینی آژانس بین‌المللی انرژی، عرضه نفت جهان تحت تاثیر رشد تولید آمریکا، برزیل، گویان و کانادا، به میزان ۱.۵ میلیون بشکه در روز رشد کرده و به رکورد ۱۰۳.۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. تولید غیراوپک پلاس، پیشران رشد عرضه در سال میلادی جاری خواهد بود. در مقابل، پیش بینی می‌شود عرضه اوپک پلاس با فرض کاهش تولید اضافی که از ژانویه آغاز شده و قرار است در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۴، به تدریج حذف شود، نسبت به سال گذشته، تا حدود زیادی بدون تغییر بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *