سکه - دلار

پیش بینی قیمت سکه و ارز در بازار

به طور معمول در پایان هر سال تقاضای ارز در کف بازار به وجود می‌آید که این تقاضا ناشی از افزایش سفر‌های نوروزی است

تصویر روز _ ­یک کارشناس ارزی گفت: با افزایش تامین ارز مسافرتی بانک مرکزی از ۵۰۰ یورو به ۱۰۰۰ یورو التهاب بازار ارز فروکش می‌کند.

به گزارش صداوسیما، مسعود توکلی گفت: به طور معمول در پایان هر سال تقاضای ارز در کف بازار به وجود می‌آید که این تقاضا ناشی از افزایش سفر‌های نوروزی است، به عنوان نمونه افرادی که بستگانی در خارج از کشور دارند و برای دید و بازدید به خارج از کشور مسافرت می‌کنند و یا افرادی که برای تفریح به خارج از کشور سفر می‌کنند. این مسافران تقاضای محسوسی را در کف بازار ایجاد می‌کنند که موجب افزایش تقاضا در بازار غیررسمی ارز و به خصوص در بازار اسکناس می‌شود.

توکلی بیان داشت: دو برابر کردن ارز مسافرتی یک اطمینان خاطر را هم به مسافران و هم به بازار داد که بانک مرکزی در راستای تامین حداکثری ارز متقاضیان واقعی همچنان بر سر تعهد خود پا برجاست و در این بازه زمانی که تقاضا برای ارز مسافرتی افزایش می‌یابد، به طور کامل پاسخگوست.

این کارشناس ارزی اظهار کرد: گزارش‌هایی به بانک مرکزی رسیده بود که برای مسافرت‌های هوایی به کشور‌هایی که کمی دورتر هستند، مبلغ ۵۰۰ یورو کفاف هزینه مسافران را نمی‌دهد و مابقی تقاضا به بازار غیررسمی منتقل می‌شود. در همین جهت سیاستگذار این تصمیم را گرفت تا در بازه کوتاه مدت و موقتی تامین ارز را افزایش دهد. در نتیجه با تامین نیاز‌های واقعی، دیگر هیچ مسافری به بازار غیررسمی مراجعه نخواهد کرد.

توکلی در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه منابع بانک مرکزی مناسب است و افزایش تقاضایی که در کف بازار به وجود می‌آید، از بین میرود، این اقدام عامل موثری در مدیریت بازار ارز محسوب می‌شود.

کاهش قیمت سکه در بازار

حمید طلیمی روزنامه نگار اقتصادی نیز با اشاره به آغاز توزیع سکه در مرکز مبادله اعلام کرد: پیرو اعلام رسمی بانک مرکزی عموم مردم می‌توانند از امروز سیزدهم اسفند ماه جاری از طریق سامانه معاملات طلای مرکز مبادله ایران در این حراج شرکت کنند.

به گفته وی در این خصوص هیچ مبلغی به عنوان مالیات از خریداران کسر نمی‌شود. در این مرحله صرفا ربع سکه با ضرب سال ۱۳۸۶ عرضه می‌شود.

وی اعلام کرد: پیرو اطلاعات ارایه شده زمان عرضه سکه‌های بدون تاریخ بانک مرکزی به زمان دیگری موکول شده و قرار هست زمان توزیع این سکه ها متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

حمید طلیمی در پایان اظهارداشت: انتظار می رود با اقدام جدید بانک مرکزی طی روزهای آینده شاهد تخلیه حباب و همچنین کاهش قیمت انواع سکه در بازار باشیم. به گفته وی در صورت استمرار توزیع سکه ، شاهد ریزش بیشتر نرخ ها در بازار خواهیم بود.

شایان ذکر است شروع جلسه حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا راس ساعت ۱۲ است و بازه ثبت سفارش نیز از ساعت ۱۲ الی ۱۵ خواهد بود. بازه نظارت و تخصیص از ساعت ۱۵ تا ۱۶ همان روز است و ساعت ۱۶ نیز نتایج حراج اعلام می‌شود.

عرضه انواع سکه طلای بهار آزادی در سامانه معاملات طلای مرکز مبادله ایران صورت می‌گیرد و نوع و مقدار سکه طلا، در آگهی حراج سکه طلای مرکز مبادله ایران اعلام می‌شود و از طریق مراجعه مستقیم به سامانه معاملات طلای مرکز مبادله ایران به آدرس اینترنتی www.market.ice.ir می‌توان در حراج سکه شرکت کرد.

اولویت تخصیص سکه بر مبنای قیمت و زمان سفارش‌گذاری از ساعت ۱۲:۰۰ تا ۱۵:۰۰ روز حراج است و زمان واریز وجه در کیف پول، تاثیری در تعیین اولویت ندارد.

با تمام مرورگرهای معمول از جمله chrome، firefox ،‌safari و IE امکان ورود به سامانه معاملات مرکز مبادله ارز و طلا ایران وجود دارد. همچنین امکان ورود به سامانه معاملات از طریق بستر وب (pwa) در هر دو سیستم عامل iOS و اندروید وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *