عرفان شاکری
رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات خبر داد:

نقش پرُرنگ بخش خصوصی در اجلاس ایران و امارات

یکی از مهمترین نکات توافقات صورت گرفته موضوع حمایت از بخش خصوصی دو کشور برای سرمایه گذاری های مشترک و افزایش مبادلات تجاری دو جانبه بود.

تصویر روز ـ (حمید طلیمی) اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و امارات متحده عربی در ابوظبی برگزار شد.

به گزارش تصویر روز در این نشست که «مهرداد بذرپاش» وزیر راه و شهرسازی کشورمان و «بن الطوق الماری» وزیر اقتصاد امارات حضور داشتند توافقات مهمی صورت گرفت.

عرفان شاکری رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات در گفت و گوی اختصاصی با تصویر روز در این باره اعلام کرد: به عنوان نماینده بخش خصوصی معتقدم با برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و امارات متحده عربی در ابوظبی روح جدیدی در مناسبات دو کشور شکل گرفت.

به گفته وی آخرین اجلاس این کمیسیون در فروردین ۱۳۹۳ برگزار شد. لذا برپایی این نشست پس از گذشت ۱۰ سال بدون شک نقش قابل توجهی در توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری و حمل‌ونقلی (هوایی، دریایی، جاده‌ای و ترکیبی) خواهد داشت.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین نکات توافقات صورت گرفته موضوع حمایت از بخش خصوصی دو کشور برای سرمایه گذاری های مشترک و افزایش مبادلات تجاری دو جانبه بود.

نقش مهم بخش خصوصی در تنظیم توافقات

وی اظهارداشت: بخش خصوصی دو کشور نقش بسیار مهمی در تنظیم توافقات صورت گرفته بین ایران و امارات بر عهده داشتند که این موضوع بدون شک در آینده مسئولیت بخش خصوصی دو کشور را در پی گیری و اجرای مفاد این توافقات بیش از پیش سنگین تر خواهد کرد.

شاکری افزود: در این دیدار پیرامون مشکلات تجار دو کشور از جمله موضوع حساب های بانکی شرکتی ، ویزای کار ایرانیان مقیم این کشور و هچنین توافقنامه های تشویق سرمایه گذاری خارجی مطرح و در خصوص رفع این موانع بحث و تبادل نظر شد. پیش بینی می شود در صورت رفع موانع موجود از جمله تشویق سرمایه گذاران خارجی، حجم سرمایه گذاری در کشور بطور قابل توجهی افزایش یابد.

به گفته وی در این دیدار هچنین در خصوص مسایلی همچون شرکت های دانش بنیان ، صنایع غذایی و محصولات کشاورزی ، کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب مذاکرات جدی صورت گرفت و توافقات مثبتی نیز بدست آمد.

اقدامات موثر وزارت خارجه

وی اظهارداشت: موضوع بعدی نقش مهم دیپلماسی اقتصادی دو کشور بود که توسط دکتر صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان پیگیری شده است. خوشبختانه در این زمینه گام های بسیار خوبی برداشته شده که در آینده شاهد نتایج مثبت این اقدامات خواهیم بود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات در ادامه اظهارداشت: بخش خصوصی مصمم به اجرای توافقات صورت گرفته است. بنابراین انتظار داریم دولت ها نیز همگام با بخش خصوصی دو کشور اقدامات لازم برای عمیاتی شدن این توافقات انجام دهند.

شایان ذکر است اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و امارات متحده عربی به ریاست بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور و “بن الطوق الماری” وزیر اقتصاد و رئیس طرف اماراتی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، روزهای یازدهم و دوازدهم اردیبهشت ۱۴۰۳ در ابوظبی برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *