واکسن آسترازنکا

واکسن آسترازنکا چه عوارضی دارد؟

متخصص ایمن شناسی: عوارض واکسن آسترازنکا در موارد نادر دیده شده است و هموطنان نگران نباشند

­تصویر روز ـ متخصص ایمن شناسی عوارض واکسن آسترازنکا را کاهش پلاکت خون و سندروم تی تی اس دانست که در موارد نادر دیده شده است و هموطنان نگران نباشند.

تقدسی استادیار گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مصاحبه با صدا و سیما، با بیان اینکه عارضه واکسن آسترازنکا از بین هر ۵۰ هزار مورد یک نفر است، گفت: در ماه‌های گذشته به علت مواردی از عوارض ناخواسته بیماری تی تی اس بسیاری از قربانیان به دادگاهی در لندن شکایت کردند که تصمیم به جمع آوری این واکسن شد.

دکتر تقدسی با اشاره به نادر بودن عارضه در بین افراد واکسینه شده،‌ تاکید کرد: مردم نگرانی نداشته باشند زیرا در برخی افراد این عوارض دیده شده است و لزومی ندارد هم وطنان مضطرب باشند.

این ­متخصص ایمن شناسی با اشاره به اینکه سندروم تی تی اس (TTS) می‌تواند جزو عوارض نادر واکسن آسترازنکا باشد، گفت: این سندروم با لخته شدن خون همراه است و انعقاد خون می‌تواند در عروق مختلف رخ دهد و می‌تواند سبب سکته مغزی یا آمبولی شود.
تقدسی افزود: این عارضه در اثر کاهش اُفت پلاکت‌ها اتفاق می‌افتد، گروهی از شبه سلول‌های خونی که عملکرد انعقاد را بر عهده دارند در یکی از واکنش‌های تنظیمی بدن دچار اختلال می‌شوند.

استادیار گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه درباره علت جمع شدن واکسن آسترازنکا از سراسر دنیا گفت: تولید کننده این واکسن، دلیل جمع آوری آسترازنکا را مقاصد تجاری مطرح کرده است، هر چند که در ماه‌های گذشته از تولید کننده این واکسن به علت مواردی از عوارض ناخواسته شکایت و دادگاهی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *