اوجی

تکذیب تخفیف‌های بالا در فروش نفت

وزیر نفت: تا دو سال آینده کیفی سازی پالایشگاه‌ها به اتمام خواهد رسید و کیفیت سوخت یورو ۴ و یورو ۵ می‌رسد

تصویر روز ـ به گفته وزیر نفت، بیش از ۱۵۵ پروژه نیمه‌تمام نفتی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار با توان متخصصان داخلی تکمیل و به بهره برداری رسید.

به گزارش ایسنا، جواد اوجی – وزیر نفت در نشست خبری مشترک سخنگوی دولت گفت: اینکه ‌در دولت قبل پروژه‌های صنعت نفت روند رشد لاکپشتی داشتند به همین دلیل در شروع دولت سیزدهم به دنبال تکمیل پروژه‌ها به ویژه پروژه‌هایی که رشد تولید بیشتر داشتند رفتیم.

وی با اشاره به ‌پروژه‌های اجرایی شده در این دولت گفت: پروژه‌هایی مانند جمع‌آوری گازهای مشعل، توسعه میادین نفتی و ذخیره‌سازی گاز را پیش بردیم.

وی اظهار کرد: ما سالانه ۴۶۰ میلیون دلار بابت خرید و اجاره این کشتی‌ها هزینه می دادیم. از مهر ۱۴۰۰ چیزی به میعانات یا نفت روی آب اضافه نشد. تا پایان سال ۱۴۰۰ و اوایل سال ۱۴۰۱ هیچگونه میعانات گازی و نفت سنگین و فوق سنگین روی آب نداشتیم.

به گفته او در زمستان ۱۴۰۰ با توجه به ناترازی در بحث گاز نه قطعی گاز نیروگاه ها رقم خورد و نه قطعی گاز در حوزه صنایع و بخش خانگی.

افزایش تولید روزانه نفت 

وزیر نفت با اشاره به افزایش تولید نفت و گاز در دولت سیزدهم، اظهار کرد: در حوزه تولید گاز، بیش از ۵۳ میلیون متر مکعب تولید گاز خام طی ۳ سال افزایش پیدا کرد، در تولید روزانه نفت از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رسیدیم.

اوجی با بیان اینکه در این دولت شاهد افزایش ظرفیت پالایشگاه گازی و پالایشگاه نفتی بودیم، گفت: در ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ با حضور شهید رئیسی افتتاح بزرگ‌ترین پالایشگاه فاز ۱۴ جنوبی داشتیم و پیشرفت ۵۵ درصدی این پروژه نصیب این دولت شد.

وی با بیان اینکه در بحث پتروشیمی بیش از ۱۰ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی اضافه شد، گفت: طی دو روز آینده بیش از ۴ یا ۵ طرح پتروشیمی آماده افتتاح است.

١٨ میلیون لیتر افزایش تولید بنزین داشتیم

وزیر نفت با بیان اینکه در حوزه بنزین هم افزایش تولید و هم افزایش کیفی فراورده‌ها را در دستور کار داشتیم، گفت: در این دولت ١٨ میلیون لیتر افزایش تولید بنزین رقم خورد و در حوزه کیفی سازی نیز با اقداماتی که صورت گرفته است تا دو سال آینده کیفی سازی پالایشگاه‌ها به اتمام خواهد رسید و کیفیت سوخت یورو ۴ و یورو ۵ می‌رسد.

وی درباره افزایش تولید فرآورده‌های نفتی در سه سال اخیر گفت: تولید بنزین در مدت یادشده از ۹۶ به ۱۱۴ میلیون لیتر رسیده است. در حوزه نفت گاز نیز با جهشی ۹ میلیون لیتری، ظرفیت تولید این فرآورده نفتی به ۱۱۴ میلیون لیتر رسید.

وزیر نفت درباره برخی گفته‌های نامزدهای ریاست‌جمهوری درباره تخفیف‌های اعمال‌شده در فروش نفت ایران، اظهار کرد: طی این سه سال، به مراتب کمتر از دولت‌های یازدهم و دوازدهم تخفیف در زمینه فروش نفت کشور اعمال شده است.

تکذیب تخفیف‌های بالا در فروش نفت

اوجی با بیان اینکه دولت سیزدهم با ابتکارهایی تازه همچون استفاده از ظرفیت پالایشگاه‌های فراسرزمینی توانسته است فروش نفت را افزایش دهد، ما در این دولت به هیچ عنوان نفت را با تخفیف‌های بالا نفروختیم و گفته‌های اخیر در این باره را تکذیب می‌کنم، گفت: درآمدهای حاصل از فروش نفت، گاز و پتروشیمی ایران در سال ۱۳۹۹ حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده است، این رقم در سال ۱۴۰۲ به ۶۵ میلیارد دلار رسیده است.

به گفته وزیر نفت با این حال اینکه بر خی می‌گویند در دولت بایدن، تحریم‌های فروش نفت آسان شده است به هیچ عنوان صحیح نیست بلکه از ۶۰۰ تحریم جدی علیه ایران در دولت بایدن، ۴۰۰ تحریم مربوط به صنعت نفت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *