افزایش بهای نفت در بازار آسیا

تصویر روز: در پی اعلام غیرمنتظره کاهش ذخایر نفت خام آمریکا در آستانه تعطیلات سال نو میلادی، روند افزایش بهای نفت روز پنجشنبه در بازار آسیا ادامه یافت.

در معاملات امروز صبح بازار آسیا، هر بشکه نفت خام سبک شیرین آمریکا (وست تگزاس اینترمدیت) برای تحویل در ماه فوریه با ۲۵ سنت افزایش، ۳۷ دلار و ۷۵ سنت معامله شد. بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در دوره مشابه نیز ۶۴ سنت افزایش یافت و به ۳۷ دلار و ۶۰ سنت رسید.

بهای نفت خام وست تگزاس اینترمدیت این هفته برای نخستین بار از سال ۲۰۱۰ از بهای نفت خام برنت بیشتر شد. به گفته تحلیل‌گران این تغییر روند تا حدی از تصمیم آمریکا برای لغو ممنوعیت ۴۰ ساله صادرات نفت خام این کشور ناشی می شود. با لغو این ممنوعیت تولیدکنندگان آمریکایی می توانند با نفت خام برنت در دیگر بازارها رقابت کنند.

تحلیل‌گران عامل دیگر را که در این موضوع دخیل است پیش‌بینی برخی سرمایه‌گذاران در مورد کاهش تولید آمریکا نسبت به بقیه کشورها می دانند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از سنگاپور، «هونگ سونگ کی» تحلیل‌گر سامسونگ فیوچرز در سئول به خبرگزاری بلومبرگ نیوز گفت: «با اعلام خبر کاهش ذخایر نفت خام آمریکا تا حدی از نگرانی‌ها در مورد مازاد عرضه جهانی نفت کاسته شد».

وی افزود: «ذخایر فصلی نفت خام آمریکا احتمالا کاهش یافته است اما باید دید با چه سرعتی. در این سطح قیمت‌ها، کاهش تعداد چاه‌های فعال آمریکا احتمالا ادامه خواهد یافت». وزارت انرژی آمریکا روز چهارشنبه در گزارش هفتگی خود اعلام کرد ذخایر نفت خام این کشور در هفته گذشته پنج میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه کاهش یافت. کارشناسان همگی افزایش ذخایر نفت خام آمریکا را پیش‌بینی کرده بودند. از تابستان ۲۰۱۴ حدود ۶۰ درصد از ارزش طلای سیاه کاسته شده است. فراوانی عرضه و ابهامات در مورد تقاضای جهانی برای نفت بازار را تحت فشار قرار داده است.

خودداری کشورهای عضو اوپک (سازمان کشورهای صادر کننده نفت) از کاهش سقف تولید خود نیز به کاهش هر چه بیشتر بهای نفت دامن زد. چهارشنبه در پایان معاملات بازار نیویورک، هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت با یک دلار و ۳۶ سنت افزایش، ۳۷ دلار و ۵۰ سنت معامله شده بود. در بازار لندن نیز هر بشکه نفت خام برنت با یک دلار و ۲۵ سنت افزایش، ۳۷ دلار و ۳۶ سنت به فروش رفته بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *