• مطالبه کارگران برای تعیین دستمزد

  تصویر روز: عضو کارگری شورای عالی کار با بیان اینکه برای مزد۹۷ چانه‌زنی بر مبنای نرخ تورم را نمی‌پذیریم، گفت:به هیچ عنوان نمی‌توانیم منافع جامعه کارگران را قربانی تعجیل در تعیین دستمزد کنیم.

  به گزارش مهر، علی خدایی در خصوص جزئیات نشست نمایندگان کارگری با وزیر کار درباره پیرامون تعیین حداقل مزد ه قرار است امشب در نشست شورای عالی کار مورد بحث وبررسی قرار گیرد گفت: نظر آقای وزیر این بود که به منظور نزدیک کردن نظرات اعضای کارگری و کارفرمایی، نشست های جداگانه با نمایندگان هر یک از گروه ها داشته باشد که در همین زمینه صبح امروز نشست نمایندگان کارگری  با وزیر کار برگزارش شد.

  وی درباره نظر قطعی نمایندگان کارگری برای تعیین دستمزد ۹۷ گفت: در این جلسه به عنوان نمایندگان جامعه کارگری نظرات خود را به وزیر اعلام کردیم. به این ترتیب که ما شدیدا بدنبال این هستیم که مزد باید تابعی از هزینه سبد معیشت باشد.

  عضو کارگری شورای عالی کار با بیان اینکه چانه زنی بر مبنای  نرخ تورم را به هیچ وجه نمی پذیریم ادامه داد: البته منظور ما از اینکه معتقدیم مزد باید تابعی از هزینه معیشت باشد قطعا این نخواهد بود که حداقل مزد سال ۹۷ باید برابر با هزینه ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومانی معیشت ۹۶ باشد بلکه معتقدیم دستمزد باید بر اساس تاثیر تورم بر سبد معیشت محاسبه شود.

  خدایی با تاکید بر اینکه ما در نشست شورای عالی کار بیشتر بدنبال اصلاح روال تعیین مزد سالانه خواهیم بود، گفت: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست امروز با نمایندگان کارگری درخواست کرد تا در مواقع خود نرمش داشته باشیم.

  عضو کارگری شورای عالی کار در پاسخ به این سئوال که آیا در نشست امشب شورای عالی کار حداقل دستمزد نهایی خواهد شد یا خیر، گفت: با توجه به اینکه آقای ربیعی بر تعیین دستمزد با اجماع و توافق شرکای اجتماعی تاکید دارد به نظر می رسد تضمین اینکه در نشست امشب شورای عالی کار در خصوص تعیین دستمزد سال ۹۷ قطعی باشد، دشوار است.

  این فعال کارگری افزود: ما به عنوان نمایندگان جامعه کارگری قطعا مطالبات خود را در نشست امشب شورای عالی کار تبیین خواهیم کرد و به هیچ عنوان نمی توانیم منافع جامعه کارگران را قربانی تعجیل در تعیین دستمزد کنیم.

  به گزارش خبرنگار مهر، دستمزد سالانه کارگران و کارکنان تحت مشمول قانون کار، سالانه باید در نشست شورای عالی کار و با حضور اعضای کارگری، کارفرمایی و دولت تعیین و نهایی شود.

  با توجه به اینکه در نشست شورای عالی کار حداقل هزینه معیشت ماهیانه یک خانوار ۳.۳ نفری ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار  ۸۰۰ تومان تعیین شد یکی از مطالبات اعضای کارگری اعضای شورای کار جبران عقب ماندگی حداقل مزد فعلی تا هزینه معیشت طی یک بازه زمانی خواهد بود.

  حداقل دستمزد سال جاری در نشست اسفندماه سال گذشته شورای عالی کار ۹۲۹ هزار و ۹۳۱ تومان تعیین شده بود.
  محمد جندقی
  Facebook Twitter Google+ اشتراک

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *