رشد ۸۸ درصدی مصرف برق

تصویر روز: معاون راهبری شبکه برق کشور با اشاره به رشد ۸۸ درصدی مصرف برق گفت: امسال مدت زمان پیک کشور از ۳۰۰ ساعت در سال های گذشته به ۵۰۰ ساعت افزایش می یابد.

به گزارش وزارت نیرو، آرش کردی، مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به این که پانزدهمین سال بدون خاموشی سراسری (فروپاشی شبکه) را پشت سر گذاشتیم، تصریح کرد: باید تمام تلاش خود را برای تامین برق مطمئن برای مشترکان به کار ببندیم.

وی همچنین به تامین منابع مالی و نقدینگی در شرکت‌ها اشاره و ضمن تشریح شرایط روز و جاری صنعت برق تاکید کرد: این موضوعات نباید باعث به چالش کشیدن مدیران صنعت و صرف دقت زیاد در شرکت‌ها شود.

مدت زمان پیک کشور به ۵۰۰ ساعت افزایش می یابد

مصطفی رجبی مشهد، معاون راهبری شبکه برق کشور نیز در این گردهمایی به ارائه گزارشی از وضعیت شبکه برق در پیک سال گذشته و پیش بینی های انجام شده برای پیک امسال پرداخت و گفت: امسال پیش بینی ها بیانگر آن است که مدت زمان پیک کشور از ۳۰۰ ساعت در سال های گذشته به ۵۰۰ ساعت افزایش خواهد یافت. رشد مصرف انرژی برق کشور در سال ۹۶ به میزان ۸۸.۶ درصد رسید که در ۱۰ سال اخیر بی سابقه بوده است. پیک شبکه سراسری در سال ۹۶ به عدد ۵۵۴۴۳ مگاوات رسید که براساس پیش بینی ها امسال با رشد میانگین ۵ درصد، به بیش از ۵۸ هزار مگاوات خواهد رسید.

وی با اشاره به بار ناشی از ورود وسایل سرمایشی به شبکه برق در تابستان گفت: به ازای هر یک درجه افزایش دمای هوا، ۱۵۰۰ مگاوات به مصرف برق در کشور افزوده می شود. خوشبختانه تاکنون هوای خنکی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده ایم اما انتظار داریم پیک اصلی، پس از پایان ماه مبارک رمضان خود را نشان دهد.

معاون راهبری شبکه برق کشور همچنین با تاکید بر رویت پذیرکردن طرح های مدیریت مصرف گفت: سال گذشته طرح ذخیره عملیاتی و طرح خروج بار اضطراری اجرا شده و در بخش کشاورزی، رویت پذیری انجام شد.

در ادامه این گردهمایی، خوش خلق، مدیرعامل شرکت برق منطقه ای تهران به اقدامات انجام شده این شرکت و همچنین مشکلات و چالش های پیش روی صنعت اشاره کرد و گفت: در سال ۹۰ با اعمال طرح هدفمندی یارانه ها رشد مصرف بسیار کاهش یافت و حتی تا ۵.۱ درصد رشد منفی را نیز شاهد بودیم که این مطلب بخوبی بیانگر این شاخص در مدیریت مصرف در کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *