bank markazi

موافقت بانک مرکزی با استمهال خط اعتباری مسکن مهر

تصویر روز: عضو هیأت مدیره بانک مسکن با اشاره به موافقت بانک مرکزی با استمهال بازپرداخت اقساط مسکن مهر تا سال ۱۴۰۱ گفت: اقساط وصولی صرف تزریق به صندوق پس‌انداز مسکن یکم و کاهش نرخ سود آن می‌شود.
نادر قاسمی در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به این سؤال که تاکنون چه میزان به پروژه مسکن مهر تسهیلات پرداخت شده است، ضمن اینکه شبهاتی در خصوص بازپرداخت این اقساط مطرح می‌شود، گفت: بانک مسکن تاکنون ۵۲۹ هزار میلیارد ریال از ۵۵۵ هزار میلیارد ریال خط اعتباری مسکن مهر را قرارداد منعقد و سهم‌الشرکه را پرداخت کرده است.

وی افزود: با توجه به موافقت بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار و دولت بازپرداخت اقساط خطوط اعتباری مسکن مهر از اواسط سال ۱۴۰۱ آغاز می‌شود و وجوه حاصل از وصول اقساط تسهیلات مسکن مهر به پرداخت باقی‌مانده تسهیلات و تزریق و کمک به نقدینگی صندوق مسکن یکم اختصاص می‌یابد.

قاسمی با اشاره به اینکه پرداخت تسهیلات تا سقف خط اعتباری مسکن مهر مبلغ زیادی نمانده است، اظهار داشت: به هر حال اقساط وصولی دو بخش است که یک بخش به تسهیلات متمم که همانا ۲۵ به ۳۰ و سپس از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت تزریق و یک بخش دیگر کمک به صندوق پس‌انداز مسکن یکم می‌شود.

به گزارش خبرنگار مسکن خبرگزاری فارس، نرخ سود صندوق پس‌انداز مسکن یکم در ابتدای راه‌اندازی خود در سال نود و چهار ۱۴ درصد بود. در ادامه با تغییراتی در پرداخت و موافقت شورای پول و اعتبار به ۱۱ درصد و در سال گذشته به ۹٫۵ درصد و در سال جاری به ۸ درصد کاهش یافت، البته نرخ سود این تسهیلات در حال حاضر در بافت فرسوده ۶ درصد است.

اقساط وام ۸۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۸ درصد ۸۶۵ هزار تومان است و برای زوجین که می‌توانند ۱۶۰ میلیون تومان دریافت کنند یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اقساط پرداخت خواهند کرد.

قاسمی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود بانک مسکن منابع خود را در بازار بین‌بانکی تسهیلات می‌دهد، گفت: بانک مسکن اگر منابع اضافی که از سپرده‌گذاری جذب کرده طبیعی است، نباید آن را محبوس کند و باید آن را به چرخه در بیاورد.

وی افزود: بنابراین بانک مسکن خارج از مقررات بانک مرکزی در بازار ین بانکی اقدام به پرداخت تسهیلات نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *