hashemi.mohsen

هشدار محسن هاشمی به ایران خودرو

تصویر روز: محسن هاشمی با اشاره به نام‌گذاری یکی از ایستگاه‌های مترو به نام ایران‌خودرو گفت: کارخانه مورد نظر کارخانه بزرگی است و برای حفظ قرارداد نامه ای را ارسال کرده است این در حالی است که عمل نکردن به قرارداد می تواند تبعات حقوقی را به همراه داشته باشد.

به گزارش تسنیم، محمد جواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در جریان جلسه امروز شورای شهر تهران در خصوص دلایل تغییر نام ایستگاه البرز به اتمسفر گفت: قبل از افتتاح ایستگاه، چون مترو از زمین کارخانه اتمسفر می‌گذشت، این کارخانه زمین را که با نرخ امروز میلیارها تومان ارزش داشت به مترو هبه کرد و در ازای آن خواستار نامگذاری به نام این کارخانه شد.

وی ادامه داد: بر همین اساس قراردادی بین شهرداری تهران و این کارخانه منعقد شد و این ایستگاه به نام ایستگاه اتمسفر نامگذاری شد.

حق شناس به مصوبه شورای شهر تهران در دو سال گذشته در خصوص تغییر نام این ایستگاه به البرز اشاره و بر ضرورت احترام به قرارداد تاکید کرد.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا در ادامه به هزینه‌های تغییر نام در ایستگاههای مترو اشاره کرد و گفت: هر تغییر نامی در مترو حدود ۳۰۰ میلیون تومان هزینه در بر دارد از این روی کمیسیون خیلی با مراقبت این کار را انجام می‌دهد.

زهرا صدر اعظم نوری در همین خصوص با اشاره به بازدید از این ایستگاه گفت: علی رغم مصوبه شورا همچنان در تابلوهای این ایستگاه نام اتمسفر قرار دارد.

احمد مسجد جامعی در مخالفت با این تغییر نام گفت: “اتمسفر” نامی خارجی است این در حالی است که آرش از همین البرز تیر خود را رها می‌کند و از طرفی دیگر این مرز هندوکش بوده است که هندویان از این محل نمی‌توانستند به مسلمانان نفوذ کنند.

وی اظهار داشت: اتفاقا همین محل مرز بین تهران و البرز است و البرز جایگاهی اساطیری داشته و دماوند از دل آن برخواسته است و در شعر و هنر و فرهنگ نقطه ای مشخص است.

عضو شورای شهر تهران گفت: با این وجود نام “اتمسفر” هم لفظی خارجی است و هم برای مردم نامانوس است.

محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران در خصوص دلیل این نامگذاری گفت: در دهه ۶۰ به دلیل مشکلات مالی تصمیم گرفته شد تا اسامی ایستگاههای مترو فروخته شود و ایستگاه اتمسفر و ایستگاه ایران خودرو از جمله این ایستگاهها بودند.

رییس شورای شهر تهران تاکید کرد: کارخانه مورد نظر کارخانه بزرگی است و برای حفظ قرارداد نامه ای را ارسال کرده است این در حالی است که عمل نکردن به قرارداد می تواند تبعات حقوقی را به همراه داشته باشد.

حجت نظری، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی در دفاع از این طرح گفت: برخی از اسامی خارجی به دلیل ورود به ادبیات محاوره‌ای با مردم مانوس می‌شود که این نام نیز از این دست از اسامی است.

وی ادامه داد: گاهی اوقات تغییر نام‌ها مردم را سردرگم می‌کند و این تغییر نام نیز همین حالت را دارد از این روی تصویب این طرح ضرورت دارد.

در نهایت با تصویب اعضای شورای شهر تهران نام این ایستگاه به اتمسفر که پیش از این به البرز تغییر پیدا کرده بود بازگردانده شد.

در ادامه جلسه انتخاب ۳ نفر نماینده شورا جهت عضویت در هیأت های حل اختلاف مالیاتی بود مورد بررسی اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت.

مجید فراهانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح وظایف این هیئت گفت: کسبه، شرکت‌ها و سازمان‌ها در موضوعاتی که باید مالیات پرداخت کنند در برخی موارد با مشکلاتی مواجه می‌شوند که برای حل آن هیئت حل اختلاف مالیاتی مراجعه می‌کنند که ترکیب آن را یک نفر از قوه قضائیه، یک نفر از سازمان مالیاتی و یک نفر از انجمن شهر تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه نمایندگان شورا عموما از کمیسیون برنامه و بودجه و نظارت و حقوقی معرفی می‌شوند اظهار داشت: با توجه به اینکه نمایندگان پیشین علاقه‌ای به ادامه حضور در این هیئت را نداشتند، کمیسیون برنامه و بودجه یکی دیگر از کارشناسان خود را جهت عضویت در این هیئت معرفی کرد.

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران به عنوان نماینده در این هیات پیشنهاد شده بود که خواستار خروج از این موضوع از دستور جلسه شد.

وی گفت: در انتخاب عضو و یا کارشناس برای حضور در نمایندگی‌های شورا ابهاماتی وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

شهربانو امانی نیز همین موضوع را مورد تاکید قرار داد و گفت: الزامی به حضور اعضا در تمامی نمایندگی‌ها وجود ندارد.

در نهایت با انصراف علی اعطا و ناهید خداکرمی از پذیرش نمایندگی شورای شهر در این هیئت تنها نماینده معرفی شده بهروز شیخ رودی برای حضور در هیئت حل اختلاف رای اعتماد شورا را کسب کرد.

به گزارش تسنیم در ادامه جلسه امروز بررسی کلیات طرح «الزام شهرداری تهران به انجام الکترونیکی و اعلان عمومی اطلاعات معاملات شهرداری» که یک فوریت آن در پنجاه‌وهشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسیده بود در دستور کار قرار گرفت.

بهاره آروین عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران بیان کرد:«این طرح پیشنهاد می‌کند که سامانه قراردادها ارتقا پیدا کند و برای مزایدات، سرمایه‌گذاری‌ها و تفاهم‌نامه‌ها نیز مناسب‌سازی شود به‌گونه‌ای که تمامی فرایندهای انجام معاملات به صورت الکترونیکی انجام گیرد».

وی در ادامه توضیح داد: «این مصوبه در دولت نیز به تصویب رسیده سامانه ستاد ایران (سامانه تدارکات الکترونیکی دولت) راه‌اندازی شده است که البته به صورت کامل اجرایی نشده است. شهرداری موظف است تنها معاملاتی را در این سامانه منتشر کند که از بودجه عمومی استفاده کرده است، در بقیه موارد مصوبه‌ای وجود ندارد. با تصویب این طرح شهرداری را موظف می‌کنیم تا تمام فرایندهای معاملات را به‌صورت الکترونیکی انجام دهد. این اقدام انتشار عمومی داده‌ها را تسهیل می‌کند چراکه اطلاعات به‌صورت الکترونیکی ثبت شده‌اند.

آروین طراح این طرح همچنین اعلام کرد با تصویب این طرح، انتشار عمومی اطلاعات قراردادهای کلان شهرداری که هم‌اکنون بر روی سایت شفاف قرار دارد، الزام قانونی می‌یابد و با تغییر مدیریت شهری نیز این انتشار عمومی همچنان ادامه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش و با اتفاق آرای ۱۸ عضو حاضر در جلسه، کلیات طرح به تصویب رسید. سپس پیشنهادهای اعضا درباره اصلاح این طرح مورد بررسی قرار گرفت. اعضای شورا با پیشنهاد احمد مسجد جامعی مبنی بر ارائه گزارش دوره‌ای از فرایند اجرای این مصوبه موافقت کردند. همچنین پیشنهاد زهرا نژادبهرام را مبنی بر حذف ماده ۲ طرح به دلیل تداخل با ماده ۳۸ قانون معاملات شهرداری تهران مورد موافقت قرار دادند.در ادامه بر اساس رای اعضا واژه قراردادهای محرمانه از تبصره چهارم ماده ۱ این طرح حذف شد.

درنهایت طرح «الزام شهرداری تهران به انجام الکترونیکی و اعلان عمومی اطلاعات معاملات شهرداری» در شصت‌وپنجمین جسله شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *