maskan.4

نبض بازار مسکن نامنظم می زند!

تصویر روز: کارشناسان مسکن: سیاست‌های پولی و بانکی دولتمردان، موجب رکود در بازار مسکن شده است.

 ­سید کمال الدین شهریاری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما، با اشاره به اینکه­ قیمت مسکن باید با نرخ تورم رشد خود را آغاز کند، گفت: به دلیل سیاست‌های پولی و بانکی که توسط دولتمردان اتخاذ شد، شاهد رکود در بازار مسکن هستیم.
وی افزود: با تغییر قیمت ارز و کاهش ارزش ملی پول، نقدینگی به سمت مسکن سرازیر و باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس، با انتقاد از روند شناسایی خانه‌های خالی و گرفتن مالیات از این افراد، تصریح کرد: باید تقاضای واقعی را در بازار مسکن تقویت کنیم و برای متقاضیان مسکن، هدف گذاری کنیم تا کمتر سوداگری اتفاق بیفتد.
شهریاری ادامه داد: اگر سرمایه گذاری با هدف سوداگری باشد هیچ وقت متقاضیان واقعی مشخص و شناسایی نمی‌شوند.
ایرج رهبر نایب رئیس کانون انبوه‌سازان، با بیان اینکه نباید زمان رکود در بخش مسکن طولانی شود، گفت: زمان رکود جدید ۲ برابر رکود قبلی بوده است و باعث ناتوان شدن افراد متوسط و متوسطه به پایین در خرید مسکن شده است.
مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک در گفتگوی تلفنی با اشاره به اینکه در ۳ دوره سال ۶۸، ۸۶ و ۹۱ جهش رکود داشتیم، گفت: رونق قبل از عید طبیعی، ولی اتفاقات بازار مسکن بعد از عید یعنی در سال ۹۷ بسیار شتاب زده بود.
وی ادامه داد: از تاریخ اول فروردین سال ۹۶ تا اول خرداد سال جاری تعداد کل قرارداد‌های کشور­ ۱۹۱ هزار و ۵۸۰ که از این تعداد قرارداد، ­ ۹۴ هزارو ۶۹۱­ مبایعه‌نامه و ۴ هزارو ۲۵۰ اجاره نامه بوده است.
رئیس اتحادیه املاک گفت: در شهر تهران­ از تاریخ اول فروردین تا پنجم خرداد سال جاری تعداد قرارداد‌ها حدود ۲۰۷ هزار بوده است، که ۱۱۹ هزار تا از آن‌ها مبایعه نامه و حدود ۸۵ هزار تا اجاره نامه است.
خسروی قرار داد مسکن در خردادماه سال ۹۶­ را در مقایسه با سال جاری، ۲ درصد کاهش رکود اعلام کرد و افزود: مبایعه نامه نسبت به خرداد سال گذشته، ۵ درصد و اجاره نامه ۹ درصد کاهش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *