قیمت بنزین در عربستان ۵۰ درصد گران شد

تصویر روز: نفت عربستان انرژی دولت عربستان که امسال با کسری بودجه ۹۸ میلیارد دلاری مواجه شده است اعلام کرد قیمت برخی فرآورده های نفتی در این کشور از روز سه شنبه بیش از ۵۰ درصد افزایش می یابد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی که عربستان از کاهش شدید قیمت جهانی نفت رنج می برد، این کشور روز دوشنبه کسری بودجه بی سابقه ای را اعلام کرد و یارانه سوخت و کالاهای همگانی را کاهش داد.

پس از آنکه بزرگترین صادر کننده نفت جهان کسری بودجه ۹۸ میلیارد دلاری را در سال ۲۰۱۵ به ثبت رساند، مقامات این کشور اعلام کردند، قیمت برخی فرآورده های نفتی در عربستان از روز سه شنبه بیش از ۵۰ درصد افزایش می یابد.

ریاض همچنین پیش بینی کرده که در سال آینده میلادی با کسری بودجه ۸۷ میلیارد دلاری مواجه شود. وزارت دارایی عربستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، درآمدهای این کشور در سال ۲۰۱۵، ۶۰۸ میلیارد ریال سعودی (معادل ۱۶۲ میلیارد دلار) برآورد شده که کمترین رقم از سال ۲۰۰۹ تاکنون بوده است. در این بیانیه آمده است، بودجه «در شرایط اقتصادی و مالی چالش برانگیز بین المللی و منطقه ای از کاهش بسیار زیاد قیمت نفت تنظیم می شود.» کسری بودجه سال ۲۰۱۵، بالاترین کسری بودجه تاریخ عربستان است. این کشور ۹۰ درصد درآمدهای دولتی خود را از فروش نفت تامین می کند.

درآمدهای عربستان در سال ۲۰۱۵، ۱۵ درصد کمتر از پیش بینی ها و ۴۲ درصد کمتر از درآمدهای سال ۲۰۱۴ بوده است. قیمت نفت عمدتا به دلیل سیاست های خود عربستان و دیگر اعضای اوپک کاهش یافته است. این کشورها معتقدند برای از میدان به در کردن تولید کنندگان دیگر نظیر شرکت های نفت شیل آمریکا باید تولید بالای نفت را حفظ کرد. در واکنش به بیانیه روز دوشنبه دولت عربستان، قیمت نفت کاهش یافت. قیمت نفت خام آمریکا با یک دلار و ۲۹ سنت کاهش به ۳۶ دلار و ۸۱ سنت رسید.

قیمت نفت برنت نیز با یک دلار و ۲۷ سنت کاهش به ۳۶ دلار و ۶۲ سنت رسید. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده بود که کسری بودجه عربستان در سال ۲۰۱۵ به حدود ۱۳۰ میلیارد دلار برسد و گزارش های دیگری نیز کسری بودجه بالای ۱۰۰ میلیارد دلار را برای این کشور پیش بینی کرده بود. وزارت دارایی عربستان همچنین گفته، درآمدهای نفتی تنها ۷۳ درصد کل درآمدهای این کشور در سال ۲۰۱۵ را تشکیل داده که کمتر از سال های گذشته است. در همین حال، درآمدهای غیرنفتی این کشور با ۲۹ درصد رشد به ۴۳٫۶ میلیارد دلار رسیده است.

در بودجه سال ۲۰۱۶، درآمدهای این کشور ۱۳۷ میلیارد دلار پیش بینی شده که پایین ترین رقم در ۶ سال گذشته است و هزینه ها نیز ۲۲۴ میلیارد دلار برآورد شده که اندکی کمتر از برآوردهای سال ۲۰۱۵ (۲۲۹ میلیارد دلار) است. بر اساس اعلام دولت عربستان، هزینه های این کشور در سال جاری به ۲۶۰ میلیارد دلار رسید که تقریبا برابر با هزینه های سال ۲۰۱۳ و ۶٫۶ درصد کمتر از هزینه های سال ۲۰۱۴ بود. عربستان معمولا حدود ۲۰ درصد بیشتر از ارقام پیش بینی شده در بودجه اش هزینه می کند.

ریاض در سال جاری نیز این هزینه کرد بالا را حفظ کرد و با تجاوز نظامی به خاک یمن، ذخایر مالی عظیمی که در زمان بالا بودن قیمت نفت اندوخته بود را هزینه نظامی گری خود کرد. وزارت دارایی عربستان گفته، در حال برنامه ریزی مجموعه ای از اقدامات برای کاهش هزینه است که از جمله می توان به برنامه ۵ ساله برای کاهش یارانه برق و سوخت اشاره کرد.

پس از اعلام رقم کسری بودجه امسال عربستان، مقامات این کشور به سرعت دست به کار شدند و ضمن افزایش قیمت بنزین اعلام کردند دولت یارانه برق، آب، گازوئیل و نفت سفید را نیز افزایش خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *