ویتامین‌هایی برای داشتن پوست سالم

تصویر روز: ویتامین‌هایی برای داشتن پوست سالم کمبود ویتامین‌ها می تواند سبب مردن سلول های پوست شود و اگر ویتامین های مورد نیاز پوست به آن نرسد لکه لکه و تیره می‌شود.

تصویر ویتامین‌هایی برای داشتن پوست سالم به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، کمبود ویتامین‌ها می تواند سبب مردن سلول های پوست شود و اگر ویتامین های مورد نیاز پوست به آن نرسد لکه لکه و تیره می‌شود. تحقیقات مختلف نشان داده است که تعداد معینی از ویتامین ها و مواد معدنی اگر جذب بدن شوند بر ظاهر و زیبایی پوست تاثیر مثبت می‌گذارند همچنین این ویتامین ها به سلامت عمومی بدن (به‌خصوص در خانمها) کمک می کند.

تحقیقات نشان داده است که رابطه‌ای مستقیم و قوی بین تغذیه و سلامت پوست وجود دارد. ویتامین ها را باید به صورت روزانه مصرف کنید. برای این منظور می توانید از مولتی ویتامین استفاده کنید. البته بهتر است نیاز بدن خود را با خوردن میوه و سبزیجات تازه که غنی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند تامین کنید. و به جای اینکه مقدار زیادی از یک میوه میل نمایید بهتر است به اندازه کافی از میوه های مختلف استفاده کنید. بیشتر مردمی که سالم به نظر می رسند دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی هستند.

برای پیدا کردن بهترین روش مراقبت از پوست خود با توجه به نوع و شرایط پوستتان و علم به نقش هر ویتامین می توانید بهتر تغذیه خود را کنترل کنید تا پوستی شاداب، شفاف و زیبا داشته باشید.حال به معرفی انواع مختلف ویتامین های موثر در سلامت پوست و نقش و همینطور منابع آنها می پردازیم: ویتامین A این ویتامین برای رشد طبیعی، تکثیر و بازسازی سلول های پوست لازم است. همچنین در سلامت گلبول های قرمز خونی و سیستم ایمنی بدن نقش حیاتی بازی می کند و حاوی آنتی‌اکسیدان هم هست.

بهترین منابع غذایی: زرده تخم مرغ، شیر و سایر محصولات لبنی، جگر و روغن ماهی. این ویتامین رنگ پوست را بهبود می بخشد عمق گرفتن خطوط صورت را کند می کند.

انعطاف پذیری پوست را زیاد می کند و همینطور در داروهای درمانی جوش به کار می رود و می تواند پوست را برای احیاء سلول های جدید تحریک کند. ویتامین B این ویتامین برای سوخت ساز پروتئین عملکرد سیستم ایمنی، ساخت هورمون لازم است و عملکرد سیستم وریدی را بهبود می‌بخشد.بهترین منابع برای ویتامین B : گوشت مرغ، ماهی، حبوبات کامل، دانه های خشک شده، موز، گوشت این ویتامین تراوش چربی پوست را تنظیم می کند و مانع از چرب شدن بیش از حد پوست می‌شود. تمایل پوست به لکه دار شدن را کاهش می دهد، از زبر و خشن شدن پوست جلوگیری می کند و می تواند در تشکیل کلاژن موثر باشد. ویتامین C این ویتامین برای تولید کلاژن لازم است و بدن نمی تواند آن را بسازد بنابراین باید به‌وسیله غذا تامین شود. همین‌طور برای خنثی کردن رادیکال های آزاد بدن به آن احتیاج دارد.

بهترین منابع غذایی دارای این ویتامین: مرکبات، کلم، کلم بروکلی، گوجه فرنگی، غلات سبوس دار، هندوانه، فلفل و سیب زمینی. ویتامین C در التیام زخم ها و کبودی ها کمک می کند. پوست را در برابر تشعشعات UV حفاظت می کند و می‌تواند سبب تحریک بدن برای تولید کلاژن شود. ویتامین D این ویتامین برای تکثیر سلول های پوست و جذب کلسیم لازم است.

بهترین منابع ویتامین D عبارتند از: زرده تخم مرغ، ماهی قزل آلا، جگر و شیر.ویتامین D پوست را مرطوب می کند. ویتامین E این ویتامین برای رشد بافت‌های سالم لازم است و یک آنتی‌اکسیدان فوق العاده پایدار است.بهترین منابع غذایی برای ویتامین E عبارتند از: جوانه گندم، دانه ها، روغن گیاهی، سبزیجات برگدار و حبوبات کامل.

این ویتامین پوست را مرطوب و شفاف می کند، از مضرات رادیکال های آزاد می کاهد، به درمان سوختگی، التهاب، بریدگی و سوزش کمک می کند. ویتامین F یک اسید چرب حیاتی است که در حقیقت یک بلوک ساختمانی از سطح پوست را تشکیل می دهد.این ویتامین به پوست در ساختن یک سد محافظ برای بدن کمک می کند، درمانی برای جوش و آکنه است و پوست را مرطوب می کند.

ویتامین K بهترین منبع غذایی برای ویتامین K سبزیجات برگدار سبز است.ویتامین K کبودی ها را کاهش می دهد، می تواند در کاهش سیاهی زیر چشم موثر باشد. لکه های خونی که ناشی از سالخوردگی است را درمان می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *