• New title for a=>html, img=>alt
 • تشکیل اتحادیه مناطق آزاد کشورهای اسلامی

  تصویر روز: مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: تشکیل اتحادیه مناطق آزاد کشورهای اسلامی برای رشد و گسترش تعاملات و همچنین توسعه فرهنگ و تمدن اسلامی در دنیا موثر است.
  به گزارش تصویر روز مرتضی بانک در همایش بین المللی آینده جهان اسلام در افق ١۴١۴ شمسی افزود: در جهان امروز مولفه های متعددی جهت ارتقا قدرت و توانمندی نظیر شناخت دنیای کنونی و آینده وجود دارد و فراهم سازی این قدرت برای خلق یک آینده بهتر ضروری است.
  وی افزود: علم و دانش، فناوری، تکنولوژی، وحدت، اقتصاد و فرهنگ، هریک از جمله مولفه های قدرت به شمار می‌رود.
  دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان این‌که جهان امروز مولد علم است، گفت: اگر از هریک از عناصر علمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و… عدول شود، این قدرت و استقامت کاهش پیدا می‌کند.
  مرتضی بانک افزود: افزایش هریک از مولفه های قدرت برای جهان اسلام تاثیرگذاری در مقابل مخالفان و اعمال ایده های نوین در سایه وحدت را افزایش می دهد.
  وی افزود: در حال حاضر ایران با ١۵ کشور منطقه که عمده آن ها نیز مسلمان هستند، همسایه است و این مسئله یک موقعیت جغرافیایی ویژه را برای ایجاد هژمونی بین مناطق آزاد کشور به صورت جدی فراهم کرده است.
  به عقیده مشاور رییس جمهور این مهم زمینه ساز رشد و گسترش روابط بین المللی است.
  مرتضی بانک تاکید کرد: جهان اسلام توانمندی اثرگذاری در دنیا و الگوسازی را دارد؛ کشورهای مهم جهان اسلام همچون ایران، ترکیه و مصر با ارتقای دانش و فرهنگ و… باید جوامع بشری را به سعادت رهنمون سازند.
  وی افزود: مناطق آزاد کشور نیز در زمینه گردشگری با تشکیل شبکه شهرهای خلاق اسلامی، افزایش حجم مبادلات با مسلمین، گردشگری سلامت، مناطق آزاد مشترک و باشگاه سرمایه گذاران باید ارتباطات خود را توسعه بخشند.
  مشاور رییس جمهور گفت: فرهنگ، علم، دانش و اقتصاد می توانند جهان اسلام را به جهانی که می تواند ایده های نو را در سایه وحدت انسجام و قدرت فرهنگ سازی و اعمال عملیات فرهنگی هدایت کند تبدیل کند.
  مرتضی بانک با اشاره به اینکه در جهان فعلی و در جهان آینده به طور طبیعی مولفه های مختلفی برای قدرت وجود دارد گفت: مبنای آیه شریفه «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّهٍ وَمِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ» فراهم کردن قدرت، استطاعت و ایجاد امکانات است. این آیه به قدرت ها اشاره می کند نه چپاول. اما مولفه هایی که قدرت و قوت را ایجاد می کنند بسیار گسترده و عمیق هستند. یکی از مهم ترین مسائلی که برای فراهم کردن مولفه هایی برای شناخت قوت لازم است شناخت ما از جهان معاصر و شناخت از دنیای امروز و دنیای آینده است.
  وی ادامه داد: تمام مولفه هایی که برای ایجاد آینده بشر و برای زندگی و زیست اوست عمده موضوعاتی است که در این آیه به آن اشاره شده است. یعنی فراهم کردن قوت برای آینده ای بهتر. یعنی اینکه بتوانیم با مخالفین و با کسانی که در صف مقابل ما قرار دارند با نقطه ای ارزشمند و اثرگذار صحبت کنیم و آینده را بسازیم.
  مشاور رییس جمهور تصریح کرد: این قدرت، مولفه های مختلفی دارد از جمله دانش، تکنولوژی، فرهنگ، اقتصاد، انسجام، وحدت و بسیاری از عناصری که می تواند آن را عملیاتی کند و برای زندگی بهتر در نظر بگیرید.
  مرتضی بانک گفت: در این چارچوب، جهانی که با آن روبرو هستیم مولد علم است و بسیاری از مفاهیم و عناصر فرهنگ خودش را به جوامع دیگر منتقل می کند. پس طبیعی است در این حوزه نمی توان به تقابل با علم رفت بلکه باید علم، دانش و تکنولوژی را در اختیار گرفت.
  دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: فرهنگ، علم، دانش و اقتصاد همه این عوامل می تواند جهان اسلامی را به جهانی که ایده های نو را در سایه وحدت انسجام و قدرت، فرهنگ سازی و اعمال عملیات فرهنگی هدایت کند مناسب تر و اثر گذار تر باشد.
  گفتنی است؛ همایش بین المللی آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ شمسی با سخنرانی شخصیت های برجسته داخلی و خارجی و با حضور سفرای کشورهای اسلامی در هشتم و نهم اردیبهشت ماه در دانشگاه تهران برگزار می شود.

 • ایران خودرو

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هجده + پانزده =