• نیمی از ۵۰ ساله ها فشار خون دارند

  تصویر روز: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: نزدیک به نیمی از مردم ایران در سن ۵۰ سالگی بیماری فشارو چربی خون دارند.

  دکتر رضا ملک زاده روز پنجشنبه در کارگاه کشوری ثبت بیماری های قلبی و عروقی در اصفهان افزود: نزدیک به ۳۰ درصد از عوارض قلبی و عروقی(سکته های قلبی و مغزی) بین افراد جوان و زیر ۵۵ سال رخ می دهد. وی با بیان اینکه نزدیک به ۳۰ درصد مردم ایران علائم خطر یا ریسک فاکتورهای بیماری های قلبی و عروقی را دارند، افزود: فشار خون در ایران به خوبی تشخیص و درمان نمی شود.

  معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بیماری های قلبی و عروقی در جهان به سه گروه ،کشورهای با شیوع خیلی بالا، کشورهای متوسط و و شیوع کم تقسیم بندی می شوند، افزود: ایران در گروه شیوع متوسط قرار دارد.

  وی با بیان اینکه امروز پیشگیری از بیماری های قلبی وعروقی از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار کرد: چاقی، مصرف زیاد نمک ، کم تحرکی ، استفاده از غذاهای چرب و پرکالری از مهمترین علل بروز بیماری های قلبی و عروقی محسوب می شود. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه هزینه های درمان بیماری های قلبی و عروقی زیاد است، اظهار کرد: به همین دلیل باید از طریق پیشگیری های اولیه و ثانویه از بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری کنیم.

  وی تصریح کرد: امید به زندگی در بدو تولد در ایرانیان نزدیک به ۷۵ سال است اگر بتوانیم در زمینه قلبی و عروقی پیشگیری ها را انجام دهیم می توانیم امید به زندگی را به ۸۰ سال نزدیک کنیم.

  ملک زاده با بیان اینکه اصل بر این است که مردم رژیم بگیرند، تحرک بدنی داشته باشند و ورزش کنند و شیوه زندگی خود را سالم کنند، گفت: در سالهای گذشته توانستیم به اندازه کافی متخصصین قلب و عروق در کشور تربیت کنیم و پزشکان ماهری در زمینه قلب و عروق داشته باشیم و امروز یکی از بهترین نظام های خدمات درمانی را در زمینه قلب و عروق در جهان داریم.

  ملک زاده با بیان اینکه داروی جدیدی برای اولین بار در ایران طراحی و تولید شده و مخصوص شرایط ایران است، تصریح کرد: این دارو ترکیبی از قرص آسپیرین، قرص ضد چربی یا استاتین و دو قرص فشار خون است که به شکل یک قرص در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت. وی با بیان اینکه بطور معمول استفاده از چند قرص برای بیماران سخت است، افزود: این داروی قرصی است که به جای اینکه افراد چهار و یا پنج قرص را استفاده کنند از یک قرص استفاده خواهند کرد.

  معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه استراتژی که در جهان برای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی مطرح است، استفاده از قرص های ترکیبی است، گفت:این دارو با نام پلی پیلد (قرص چند ترکیبی) در فارموکوپی دارویی ایران در دست تولید است و امیدواریم از اواخر دی امسال عرضه شود. کارگاه کشوری ثبت بیماری های قلبی عروقی و با هدف آشنایی با شبکه کشوری تحقیقات قلب و عروق و آشنایی با اصول نظام ثبت بیماریها ، مراکز ثبت و راه اندازی نظام ثبت بیماری های قلبی و عروقی در استانهایی که تمایل دارند، به مدت یک روزبه میزبانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *