درآمد نفتی کشور ۹۰ میلیارد دلار کاهش یافت

تصویر روز: رشد اقتصادی ۸ درصدی برنامه ششم توسعه ۷۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی می خواهد.

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران در نشست راهبرد اقتصاد با بیان این مطلب گفت : چالش سرمایه ای بنگاه های اقتصادی، نداشتن برند و نقص در بازاریابی صادراتی از مشکلات بخش خصوصی در شرایط کنونی است.

وی افزود : تنها راه نجات کشور و رسیدن به حتی به نرخ رشد اقتصادی ۶ درصدی،استفاده و بکارگیری سرمایه گذاری خارجی است و بر اساس برآوردها، برای آنکه اقتصاد کشور رشد ۸ درصدی را لمس کند باید ۷۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی به کشور تزریق شود.

خوانساری گفت : لغو تحریم ها نقطه عطفی در تاریخ اقتصادی ایران است که باید از آن به نفع اقتصاد کشور استفاده کنیم و این مهم نیز بدون حضور و نقش‌آفرینی بخش ‌خصوصی رخ نخواهد داد.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی تهران درباره چگونگی بهره مندی اقتصاد کشور از دوران پساتحریم، برنامه‌ریزی‌ کرده است ، افزود : مشکلات ساختاری در اقتصاد کشور وجود دارد که باید با هم‌اندیشی نخبگان بخش خصوصی و دولت برای رفع آن تلاش کرد.

خوانساری به برخی چالش های اقتصاد فعلی ایران نیز اشاره و اضافه کرد: مشخص نبودن نرخ ارز، تورم، امنیت سرمایه گذاری، مشکلات بانک ها، مصائب فضای کسب وکار، بزرگ بودن دولت و فساد و بروکراسی های پیچیده از مشکلات ساختاری است که برای آن باید چاره اندیشی کرد.

خوانساری با بیان اینکه درآمد نفتی کشور در سال ۹۰ نزدیک به ۱۱۰ میلیارد دلار بود و این رقم در سال جاری در خوش‌بینانه ترین حالت به ۲۰ میلیارد دلار خواهد رسید، افزود: در کشور، همه به این نتیجه رسیده اند که در چنین شرایطی باید بخش خصوصی، امور اقتصادی را در دست بگیرد و این در حالی است که بنگاه های اقتصادی به علت سوءمدیریت ها و نیز تحریم های چند سال اخیر، لطمات زیادی دیده است.

خوانساری افزود : مدیریت در بخش خصوصی دچار اشکال است زیرا در سال های گذشته که تحریم ها سایه خود را بر سر اقتصاد کشور افکند، بنگاه های اقتصادی ارتباط کمی با جامعه بین المللی اقتصادی داشته اند.

به گزاش خبرگزاری صدا و سیما خوانساری در ادامه به برگزاری نشست های راهبردی در اتاق تهران اشاره کرد و یادآور شد: برای آنکه بخش های شبه دولتی و نهادهای غیرخصوصی در حوزه های اقتصادی بار دیگر تکرار نشوند، باید بخش خصوصی را کاراتر از گذشته کرد و در این زمینه، اتاق تهران سلسله نشست های راهبردی را با حضور صاحبنظران اقتصادی در دستورکار قرار داده است که امروز سومین جلسه آن برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *