mask

مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند

تصویر روز: سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: بیماری کرونا جدی است و اکنون در فاز مدیریت هستیم و اگر رعایت نکنیم، هفته آینده با خیز مجدد بیماری روبه‌رو خواهیم شد.

به گزارش فارس،کیانوش جهانپور، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در کنفرانس خبری مجازی با خبرنگاران اظهار داشت:هشدار می‌دهیم موضوع بیماری کرونا جدی است و صرفا اکنون در فاز مدیریتی هستیم.

وی ادامه داد: اگر روند رعایت نکات لازم انجام نشود در هفته آینده با خیز مجدد بیماری و افزایش موارد مبتلا روبرو خواهیم شد و این هشدار بسیار جدی است.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا افزود: تصور برای برخی پیش آمده که با پایان تعطیلات وضعیت عادی است اما وضعیت عادی نیست.

جهانپور ادامه داد: درباره تست های آزمایشگاهی تا امروز 189 هزار و 790 تست PCR انجام شده است و از نظ رتبه ایی ایران در دنیا رتبه یازدهم را دارد.

وی اضافه کرد: از نظر تعداد ابتلا در تعداد کل تا روز گذشته رتبه هفتم در دنیا را داشته ایمو به ازای هر یک میلیون نفر ایران رتبه 29 را در دنیا دارد.

جهانپور افزود: در تعداد مرگ و میر به ازای هر یک میلیون نفر رتبه 13 را در دنیا داریم و از نظر بهبود یافتگان نیز تا روز گذشته رتبه پنجم را داشته ایم.

سخنگوی ستاد ملی مبارز ه با کرونا خاطر نشان کرد: از نظر تعدا موارد کل ابتلا آمریکا رتبه اول را داردو و بیشترین مرگ و میر مربوط به ایتالیاست و ما بعد از چند کشور اروپایی هستیم و از نظر ابتلا ما رتبه 29 را داریم.

وی یاداور شد: ترجیح این است که جامعه عادی مردم به سمت استفاده از ماسک های خانگی بروند. قبلا گفتیم ماسک برای مردم عادی توصیه نمی شود اما اکنون این واژه توصیه نشده را حذف کردیم.

جهانپور اضافه کرد: اگر مجبور هستیم به هر دلیلی از خانه خارج شویم می توانیم از ماسک های خانگی و پارچه ای استفاده کنیم و روش تهیه ماسک خانگی نیز به صورت کلیپ تهیه شده و توسط سازمان غذا و داور اعلام می شود.

جهانپور خاطرنشان کرد: نگرانی جدی داریم که این تصور به وجود آید که برخی فکر کنند با پایان تعطیلات می‌توانند در جامعه حضور پیدا کرده و محدودیتها وجود ندارد اما هشدا می دهیم موضوع هنوز جدی است و صرفا اکنون در فاز مدیریتی قرار داریم.

وی متذکر شد: درباره ارائه خدمات درمانی به اتباع خارجی رویکرد نظام سلامت این است که سلامت جزو موضوع عامه انسانهاست و هر فردی که حداقل در مرزهای ایران تحت پوشش نظام سلامت است و از این حق برخوردار است.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا بیان داشت: اتباع خارجی به ویژه افغانستانی نیز از این حق بهره مند هستند و اخلا ق اسلامی حکم می کند هر چه برای همه هموطنان خود جاری می کنیم برای همه از جمله اتباغ افغانستانی محفوظ بداریم.

* اتباع خارجی از امکانات برابر درمانی استفاده می‌کنند

جهانپور ابراز داشت: با دستور وزیر بهداشت ارائه خدمات بهداشتی به ویژه مربوط به بیماری کرونا در مراکز دولتی برای اتباع رایگان است. ضمن اینکه ما با توجه به شرایط تحریم که آمریکا ظالمانه انجام داده است ما در این شرایط نیز برای اتباع خارجی ارائه می‌کنیم و حتی اگر بدانیم نیازهای حداقلی مردم رفع شده، این اقدامات ما حتی برای مردم جوامع دیگر حتی مردم آمریکا چون حساب انها از دولت شان با آن رفتارهای غیر بشری که دارد متفاوت است را در نظر می گیریم و این موضوع را قائل هستیم که هر همه گیری جهانی زمانی قابل کنترل است که در قالب اقدامات مشترک باشد.

* در مترو و اتوبوس ماسک بزنید

وی گفت: با توجه به تغییراتی که در نظر سازمان بهداشت جهانی و مرکز بیماری های واگیر آمریکا حاصل شده توصیه نزدن ماسک برداشته شده و افرادی که در مترو، اتوبوس و حمل و نقل عمومی حضور پیدا می کنند، از ماسک استفاده کنند.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان اینکه ملاک، مصوبات ستاد ملی مبارزه با کروناست که به تأیید رئیس جمهور می رسد،تصریح کرد:ملاک ستاد ملی مبارزه با کروناست و آنچه خروجی این ستاد است قابلیت اجرایی دارد.

*استخدام 10 هزار نیروی جدید

جهانپور درباره استخدام نیرو های جدید در وزارت بهداشت،اضافه کرد: جذب 10 هزار نیروی مطرح شده همان است که در اواخر اسفندماه مطرح شدو دستور داده شده استخدام انجام شود.از این تعداد 4500 نفر مربوط به پرستاران است که بقیه نیز مربوط به پزشکان ، مامایی و کادر درمانی است.

وی ادامه داد: اکنون در شرایطی هستیم قرار داریم که حدود 70 میلیون نفر از مجموع بیش از 80 میلیون نفر جمعیت کشور غربالگری شده اند و دو دهم درصد این تعدا مظنون به کرونا بودند که از این درصد نیز تعدادی به بیمارستان ارجاع داده شدند و از این تعداد موارد نیز 31 درصد در بیمارستانها بستری شدندو بقیه نیز در منزل دستور مراقبت و قرنطینه داده شده است.

جهانپور درباره پیش بینی شرایط کرونا خاطرنشان کرد: روند کاهشی به دلیل رعایت بیشتر مردم و نیز رعایت فاصله اجتماعی و همزمان انجام غربالگری است که انجام شد و در نهایت منجر به این شد که بار مراجعه به بیمارستانها و بستری کاهش پیدا کند اما انچه ما در برخی شهرها می توانیم مشاهده کنیم ارتباطی با تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا ندارد و آنچه امروز می بینیم رفتاری است که ممکن است بخشی از جامعه پیش گرفته اند.

وی یاداور شد: این عدم رعایت موارد باعث می شود که ما را از حالت مطلوب در هفته اخیر خارج کند و به هر میزان که رعایت نشود این وضعیت مدیریت شده شکننده خواهد بود.بدون تردید فکر می‌کنیم رفتاری که بخشی از افراد جامعه در پیش گرفته‌اند و اینکه فکر می‌کنند تعطیلات تمام شده و نیاز به رعایت نکات وجود ندارد، صحیح نیست.

*فعالیت 34 هزار نیروی بهداشتی در مبارزه با کرونا

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا با اشاره به تلاش های نیروهای حوزه بهداشت در مبارزه با کرونا در کشور،افزود: نزدیک به 34 هزار نفر نیروی بهداشتی شامل بهورز در روستاها و مراقبین سلامت در مراکز جامع در شهر ها و مراکز بهداشتی شهری فعالیت و تلاش خوبی داشته اند.

جهانپور خاطرنشان کرد: مهمترین اقدامی که ایزان را نسبت به سایر کشورها متمایز شده است، افزود: فعالیت بهورزان و مراقبین سلامت و انجام غربالگری ملی علت انجام این موفقیت بوده است.

*وضعیت غربالگری در تهران ضعیف است

وی ادامه داد: در تهران درحوزه غربالگری و تشخیص زود هنگام ضعیف هستم که این ضعف در حوزه بهداشت بوده چراکه با کمبود تهداد بهورز و مراقبین سلامت روبرو هستیم و علت ضعیف بودن در حوزه غربالگری در تهران به همین خاطر است و تهران در خصوص این طرح از همه نقاط ضعیف تر است.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در باره تعدیل نیروهای پرستاری در بیمارستانهای خصوصی گفت: با توجه به اینکه امکان پذیرش نداشته اند و اغلب آنها در معرض ورشکستی قرار گرفته اند، به علت فشار اقتصادی این کار انجام شده است.

جهانپور اضافه کرد: کادر پرستاری تعدیل شده می‌توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند و در مواردی که در بخش دولتی و در قالب قرار داد 89 روزه کار کرده اند در این جذب نیرو جذب می‌شوند.

وی درباره غربالگری در تهران،اضافه کرد: در تهران محدودیت‌هایی داریم که در نظام شبکه‌ای که ارائه می‌شود و با ساختار جمعیت و با یک سرانه منطقی تحت پوشش مراکز خدمات سلامت مناسب نیست و این خلا، غربالگری و سطح پوشش آن را بسیار کمتر از بقیه استانها کرده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با کرونا خاطرنشان کرد: قطعا از امکانات موجود در سرای محله‌ها در سیستم شهرداری تهران استفاده خواهد شد تا موضوع غربالگری در سطح گسترده ای فراهم شود.

*در نیمی از کشور اپیدمی کرونا نداریم

جهانپور درباره زمان اپیدمی در ایران،افزود: اپیدمی یعنی یک درصدی از جمعیت باید مبتلا شوند و در بسیاری از مناطق کشور و شاید در نیمی از کشور در مرحله اپیدمی نباشیم و در برخی مناطق در فاز طغیان بوده و در برخی نقاط نیز در مرحله اپیدمی هستیم.

*آمارهای چین شوخی تلخ است

وی تصریح کرد: چین تجربه اپیدمی داشت اما آمارهای چین به نظر می‌رسد حداقل برای ما یک شوخی تلخ بود و برای همه جهان نیز این طور بوده است.اینکه خسارت مرگ و میر کرونا کمتر است مبتنی بر آمار چین بوده وبه نظر می‌رسد نیازمند بازنگری است.

*مرحله مهار کرونا در همه دنیا بیش از 2 ماه است

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: اگر چین گفته است که تقریبا دو ماه مهار می شود ، اکنون تقریبا همه دنیا قطعا بیش از دو ماه خواهد بود و به این زودی‌ها مرحله مهار و کنترل نخواهد شد و این وضعیت مدیریت شده نیز براحتی شکننده است.

جهانپور با اشاره به وضعیت قرمز تهران ، افزود: اگر چه در دو هفته گذشته با کاهش میزان بستری روبرو بوده ایم اما آن تهرانی بود که مردم در خانه بودند و هنوز مسافران باز نگشته بودند.

*وضعیت بهتر بوشهر در ابتلا به کرونا

وی یاداور شد: در بوشهر موارد ابتلا انفرادی داشته است و البته وضعیت بهتری دارد این به معنای آن نیست که کسی به آنجا مسافرت کند.

سخنگوی ستاد مبارزه با کرونا افزود: ما ظرفیت انجام 10 هزار تست در 95 آزمایشگاه را داریم این ظرفیت می تواند تا 20 هزار تست نیز برسد اما امکان انجام تست برای همه مردم برای نمونه در تهران وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *