raeisi.1

حفظ جان مردم اولویت باشد

تصویر روز: رئیس قوه قضائیه گفت: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم وگشایش کسب وکارها حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت‎ الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با تبریک ولادت منجی عالم بشریت حضرت، ولی عصر (عج)، وظیفه بشر امروز را قرار داشتن در جایگاه و کسوت یک منتظر دانست و اظهار داشت: انتظار به معنای پویایی و فعال و اثربخش بودن و صبر و مقاومت در برابر مصائب، کاستی‌ها و دشمنان است.

رئیس قوه قضائیه افزود: انسان مؤمن و منتظر حضور منجی موعود، ظلم ستیز و در برابر ترک معروفات و انجام منکرات نیز حساس است و در جایگاه یک منتظر، هم خود قائل به انجام معروفات و ترک منکرات است و هم نسبت به رعایت آن در جامعه خود را مسئول می‌داند.

آیت ‎الله رئیسی با اشاره به ایثارگری و فداکاری جامعه پزشکی در دفاع از سلامت مردم در برابر بیماری کرونا، گفت: جلوه‌هایی که به عشق ولایت و جانشین امام زمان (عج) در عرصه‌های مختلف از دوران دفاع مقدس تا دفاع از حریم و حرم و دفاع از سلامت مردم شاهد هستیم، نشانگر دلدادگی مردم به ارزش‌های الهی و نظام و کشور است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به سالروز شهادت سیدمرتضی آوینی و روز هنر متعهد، به هنرمندان توصیه کرد اگر می‌خواهند در تولید آثار سینمایی به افسانه‌ها و اسطوره‌ها بپردازند، جلوه‌های زیبای گذشت و ایثار کادر درمانی کشورمان و تلاش جوانانی را به تصویر بکشند که مجاهدانه و داوطلبانه برای خدمت به ملت وارد عرصه وارد شدند تا آیندگان بدانند مردم ایران چگونه با همدلی مقابل یک بحران ایستادند.

آیت ‎الله رئیسی در ادامه سخنانش، حق سلامت را از حقوق مسلّم مردم دانست و تأکید کرد: نظام و دستگاه‌های اداری باید از سلامت مردم در همه زمینه‌ها، از سلامت جسم و جان تا سلامت روح و سلامت اقتصاد و کسب‎وکار آنها صیانت کنند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه امروز جان مردم در خطر تهدید ابتلاء به ویروس کرونا قرار دارد، متذکر شد: در میان انواع سلامت، سلامت جسم و جان مردم اولویت دارد و در تزاحم بین انواع سلامت‌ها، باید تدبیر و مدیریت ما مبتنی بر تأمین سلامت جانی مردم باشد.

آیت ‎الله رئیسی خاطرنشان کرد: همه بخش‌ها باید برای پیشگیری از شیوع هرچه‎ بیشتر کرونا و تأمین بهداشت و درمان آحاد مردم بسیج شوند و تمام تدابیر و اقدامات باید در جهت کاهش آسیب‌ها و خسارات جانی باشد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه این نکته را هم متذکر شد که اقلام پزشکی کشف و ضبط شده از محتکران، برای توزیع بین مردم تحویل شبکه بهداشت کشور شده و در این خصوص دستور اکید داده شد که شبکه مستقلی برای توزیع این اقلام ایجاد نشود.

دکتر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها نیز در این جلسه با اشاره به تأثیر تعیین کننده اعطای مرخصی به زندانیان در تأمین سلامت زندان‌ها در ایام شیوع ویروس کرونا، به تشریح اقدامات سازمان متبوعش در حفظ بهداشت و سلامت زندانیان پرداخت.

وی از خدمات کارکنان سازمان زندان‌ها به‌صورت ویژه تقدیر کرده و افزود: همکاران ما در سازمان زندان‌ها به‌صورت جهادی و شبانه‎روزی در تلاش هستند تا این بیماری وارد زندان‌ها نشود که این تلاش‌ها به بهای به خطر افتادن سلامتی بسیاری از آنها بوده است.

رئیس سازمان زندان‌ها همچنین از تدوین دستورالعملی برای نحوه بازگشت زندانیان از مرخصی خبر داد که بر اساس آن با همکاری وزارت بهداشت، زندانیان ابتدا در محل‌های پیش‎بینی شده برای قرنطینه مستقر می‌شوند و پس از دریافت گواهی سلامت وارد زندان خواهند شد.

رئیس قوه قضائیه در واکنش به این گزارش تأکید کرد که لازم است آن دسته از همکاران دستگاه قضا که به خاطر حضورشان در محل کار سلامت‌شان در خطر افتاده است، به‌صورت ویژه مورد توجه قرار گیرند.

آیت ‎الله رئیسی همچنین با اشاره به بیانیه ستاد حقوق بشر قوه قضائیه درباره حفظ «حق سلامتی زندانیان» گفت: امروز کاری که در ایران برای حفظ این حق از زندانیان انجام شد، در سطح دنیا نمونه و مایه‎ افتخار است؛ در حالی که این بحران نشان داد کشورهایی که همواره خود را مدعی حفظ حقوق بشر می‌دانند، اهمیت چندانی برای این موضوع قائل نشدند، اما جمهوری اسلامی نشان داد حفظ حقوق و کرامت و سلامت انسان در هر شرایطی حتی اگر یک فرد زندانی باشد، مهم است.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم توجه به معنویات تأکید کرد و با آرامش بخش و راهگشا دانستن دعا و راز و نیاز با خدا، اظهار داشت: رسانه ملّی و صاحبان قلم و بیان مسئولیت دارند توجه به معنویات و مناجات با خدا را در مردم زنده کنند و مسئولان هم باید به وظایف خود برای ایجاد جامعه سالم و نمونه عمل کنند.

آیت‎ الله رئیسی در ادامه با اشاره به ادعای رئیس جمهور آمریکا برای کمک رسانی به ایران در صورت درخواست جمهوری اسلامی، این سخنان را نشانه بی ‎خردی ترامپ دانست و تأکید کرد: نه ایران از دشمن خود کمک می‌خواهد و نه آمریکا انگیزه‌ای برای این کار دارد و نه به دلیل تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ملت ما اِعمال کردند، امکانش وجود دارد.

آیت ‎الله رئیسی افزود: آمریکا امروز دست به راهزنی اقلام بهداشتی کشورهای اروپایی می‌زند و مردم خودشان هم از نظر اقتصادی و معیشتی و هم از نظر درگیری با کرونا سخت گرفتارند. اگر در کشورهای اروپایی مردم به سوپرمارکت‌ها هجوم می‌آورند، در آمریکا علاوه بر سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها، به اسلحه‌فروشی ها هم هجوم می‌آورند.

رئیس قوه قضائیه با بیان این‌که هجوم به اسلحه فروشی در مواجهه با بحران ‎‌ها از پدیده‌هایی است که در آمریکا وجود دارد، ادامه داد: ناامنی در آمریکا به حدی است که حتی زندگی و جان مردم در خطر است، اما مقامات این کشور حرف‌هایی می‌زنند و ادعاهایی مطرح می‌کنند که دنیا را به خنده می‌اندازد.

آیت ‎الله رئیسی همچنین با اشاره به اقدامات جنگ‎ طلبانه آمریکا در عراق گفت: مردم مسلمان عراق با حضور در خیابان‌ها آمریکایی‌ها را از کشورشان اخراج کردند و مجلس این کشور هم به پشتوانه خواست ملت به این موضوع رأی داده، ولی آمریکایی‌ها همچنان برای بقای خود دنبال ایجاد تنش و درگیری هستند.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر این‌که امروز خروج آمریکا از منطقه نه فقط خواست ملت عراق که مطالبه‎ همه ملت‌های منطقه است، خاطرنشان کرد: بی‌تردید دیر یا زود به برکت خون مطهر شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای انقلاب اسلامی و مقاومت، خروج آمریکایی‌ها از منطقه اتفاق می‌افتد.

در ادامه جلسه حجت الاسلام مظفری رئیس شوراهای حل اختلاف کشور از اجرای طرح نوبت‎ دهی الکترونیکی به مراجعه کنندگان شوراها در ۳ استان کشورمان خبر داد و با بیان اینکه این کار در کاهش مراجعات و کاهش معطلی مراجعه‎ کنندگان مؤثر بوده، اعلام کرد این طرح در روزهای آتی در سایر استان‌ها هم عملیاتی خواهد شد.

آیت ‎الله رئیسی نیز با تقدیر از زحمات و خدمات سال گذشته همکارانش در دستگاه قضائی اظهار داشت: در سال جدید که با مسئله کرونا مواجه شدیم، باید دادرسی‌های الکترونیکی و غیرحضوری با فوریت در دستور کار قرار گیرد و فعالیت‌های قضائی به نحوی پیگیری شود که هم جان مردم و هم جان همکاران ما حفظ شود.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر تدوین دستورالعملی برای انجام مأموریت‌ها در نظام قضائی کشور در شرایط کرونا تأکید کرد و متذکر شد: حضور مردم در دادسراها و شعب مهم است، اما حضور آن‌ها در برخی محاکم مانند دیوان عالی و دیوان عدالت اداری ضروری نیست و می‌توان با استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی به پرونده‌ها رسیدگی کرد.

آیت‎ الله رئیسی در همین راستا بر لزوم فعال‌تر شدن سامانه‌های ارتباط الکترونیک برای اقداماتی، چون تبادل لوایح و ادعاهای طرفین دعوا نیز تأکید کرد و گفت که با استفاده از این سیستم می‌توان هم دادرسی‌ها را عادلانه انجام داد و هم از مراجعات و تجمعات غیرضروری مردم جلوگیری کرد.

عباس مسجدی رئیس پزشکی قانونی کشور در سخنانی اظهار داشت: اگر می‌خواهیم میزان آسیب‌های جانی و کسب و کار کاهش یابد، باید اجرای نظام جامع‎ نگر خوشه‌ای در دستور کار قرار گیرد و به صورت روزانه گروه‌های داوطلب در محله‌ها علائم بیماری را غربالگری و سلامت عمومی را پایش کنند.

حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور و نماینده قوه قضائیه در ستاد ملّی مبارزه با کرونا، گزارشی از آخرین جلسه این ستاد ارائه و تأکید کرد که لازم است به حقوق و مزایای جهاد گران سلامت به‌صورت ویژه توجه شود.

وی همچنین متذکر شد که با پیگیری‌های دادستانی کل کشور و همکاری مجموعه‌های ذیربط، عملیات تدفین و تغسیل متوفّیان کرونایی بر اساس فتوای مقام معظم رهبری در دستور کار قرار گرفته و دادستانی تهران نیز مأموریت یافته به صورت ویژه بر این فرایند نظارت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *