wto

رشد تجارت جهانی منفی می‌شود

تصویر  روز: سازمان جهانی تجارت (WTO) پیش بینی کرد که تجارت جهانی امسال به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹ به میزان شدیدتر از بحران مالی یک دهه قبل کاهش پیدا خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، سازمان جهانی تجارت پیش بینی کرد تجارت جهانی در سال ۲۰۲۰ بین ۱۳ تا ۳۲ درصد کاهش پیدا خواهد کرد زیرا پیامدهای اقتصادی همه گیری ویروس کرونا نامعلوم مانده است. در جریان بحران مالی سال ۲۰۰۹، تجارت جهانی ۱۲.۵ درصد کاهش پیدا کرده بود.

روبرتو آزودو، مدیرکل سازمان جهانی تجارت در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که این آمار وحشتناک هستند و هیچ راه حلی برای اجتناب از این وضعیت وجود ندارد. وی در ادامه افزود: مقایسه با بحران مالی سال ۲۰۰۹ و حتی بحران بزرگ دهه ۱۹۳۰ غیرقابل اجتناب است. با این حال بانکها کمبود سرمایه ندارند و موتور اقتصادی در وضعیت مطلوبی است. این همه گیری خط سوخت به موتور را قطع کرده است و اگر خط سوخت به شکل صحیح مجددا وصل شود، بهبود سریع و مطلوب امکان پذیر است.

به گفته مدیرکل سازمان جهانی تجارت، اگر کشورها با یکدیگر همکاری کنند، بهبود سریعتری را نسبت به این که هر کشوری به تنهایی عمل کند، شاهد خواهند بود و سیاستهای پولی، مالی و تجاری باید در یک مسیر مشابه باشند. رویکرد به حمایتگرایی تنها شوکهای جدیدی را ایجاد خواهد کرد.

تنشهای تجاری به خصوص میان آمریکا و چین سال گذشته باعث افت ۰.۱ درصدی تجارت جهانی کالا شد.

شماری از سران کشورها گفته اند که این بحران و کمبود شدید تامین دارو به معنای آن است که تولید باید برای مصرف داخلی اختصاص پیدا کند. اما آزودو گفت: هیچ کشوری به معنای واقعی در تولید خودکفا نیست و راه حل این مسئله، متنوع کردن تامین است تا تامین نیاز هر کشوری به یک منطقه یا منبع محدود نشود.

سازمان جهانی تجارت پیش بینی کرد که تجارت جهانی کالا در سال ۲۰۲۱ با توجه به مدت زمان تاثیر شیوع ویروس کرونا و کارآمدی واکنشهای صورت گرفته به این بحران بین ۲۱ تا ۲۴ درصد بهبود پیدا خواهد کرد. امسال همه مناطق جهان با کاهش دو رقمی تجارت روبرو خواهند شد و صادرات آمریکای شمالی و آسیا شدیدترین آسیب را متحمل می شود. بخشهایی مانند خودروسازی و الکترونیک که زنجیره تامین پیچیده ای دارند هم سقوط شدیدتری خواهند داشت.

بر اساس گزارش رویترز، خدمات در پیش بینی سازمان جهانی تجارت لحاظ نشد اما این نهاد اعلام کرد که تجارت در این بخش به دلیل محدودیتهای حمل و نقل و سفر، ممکن است از بحران کووید ۱۹ شدیدترین زیان را ببیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *