rohani.3

مردم از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند

تصویر روز: رئیس‌جمهور گفت: برای تهران و شهرهای بزرگ وسایل نقلیه کم داریم و توصیه ما این است که مردم از وسایل نقلیه شخصی، تاکسی و اسنپ استفاده کنند.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (یکشنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: در فاصله گذاری هوشمند کسب و کارهایی که کم خطر است می‌توانند در استانها فعالیت خود را آغاز کنند که این کار از روز گذشته شروع شده است. در این راستا وزارت بهداشت با اصناف هماهنگ کردند هر صنفی که می خواهد شروع به کار کند وارد سامانه وزارت بهداشت شده و در آن ثبت نام کند و وزارت بهداشت از این طریق با آنها در ارتباط باشد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: اکثریت افراد و مشاغل این کد را دریافت کرده‌اند و با وزارت بهداشت در ارتباط هستند. البته ممکن است افرادی جامانده باشند یا هنوز ثبت نام نکرده باشند که در اینجا از همه کسبه و فعالین اقتصادی می‌خواهیم که حتما در این سایت ثبت نام کنند. این اقدام می‌تواند برای آینده ما بسیار مفید باشد و قرار شد کسانی که در این دوره همکاری خوبی با ما داشتند، دارای امتیاز باشند و در تابلویی که به آنها داده می‌شود و بر سر در کسب و کار خود نصب می کنند مشخص شود کدام یک از کسب و کارها ارتباط بهتری داشته و شرایط بهداشتی را بهتر رعایت کرده است.

وی با اشاره به جلسه روز گذشته با روسای کمیته های ستاد مبارزه با کرونا، خاطرنشان کرد: در جلسه دیروز مقرر شد که برای کسب و کارهای پر ریسک نیز تصمیماتی اتخاذ شود و با همکاری وزارت بهداشت و درمان، وزارت کشور یک طرح را برای فعالیت آنها آماده کند تا ما بتوانیم با پروتکل ها و دستورالعمل هایی که پیش بینی می شود، فعالیت ها نیز اجرایی و عملیاتی شود.

روحانی افزود: در خصوص تهران نیز همانطور که مردم مستحضر هستند از ۳۰ فروردین ماه کسب و کارهای کم ریسک با پروتکل های مشخص شده، فعالیت خود را آغاز می‌کنند. برای کسب و کارهای پر ریسک نیز در حال مطالعه و فکر هستیم و بعد از بررسی های صورت گرفته نتایج به مردم ابلاغ می شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: مسئله بسیار مهم در خصوص حمل و نقل است. جلسات متعددی در این خصوص در وزارت کشور برگزار شده و در نهایت با وزارت بهداشت و درمان توافق شده هر وسیله نقلیه عمومی که می خواهد فعالیت کند از جمله اتوبوس ها و مترو باید ضدعفونی شوند و رانندگان محترم آنها نیز باید از ماسک و دستکش استفاده کنند و حق دارند به تعداد صندلی ها مسافرگیری کنند و نه بیشتر. این مصوب بوده که روز گذشته در کمیته بررسی شد و مورد تأیید ماست و بر این مبنا باید اجرایی شود.

وی ادامه داد: برای تهران و شهرهای بزرگ به دلیل اینکه وسایل نقلیه کم داریم توصیه ما این است که مردم فعلا از وسیله نقلیه شخصی خودشان یا تاکسی و اسنپ استفاده کنند که اینها بهتر از وسایل حمل و نقل عمومی است. به دلیل اینکه اتوبوس های ما کم است در وهله اول وزارت کشور بیاید از بین اتوبوس‌های بین شهری استفاده کند. در مرحله دوم و در مواردی که نیاز است این اتوبوس ها خریداری شود. برای تهران حدود ۵۰۰ اتوبوس و در استان‌های دیگر مجموعا ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس نیاز داریم. اگر بتوانیم اتوبوس های تولید داخل و یا خارج را ظرف ماه اردیبهشت به خدمت بگیریم، در این زمینه به ویژه در پرداخت قسط اول به آنها کمک می کنیم.

وی افزود: بنا شد وزارت کشور این موضوع را بررسی و به ما اعلام کند تا ما بتوانیم به عنوان دولت اقدامات دیگر را انجام دهیم. مسئله دیگر که در جلسه مورد بحث قرار گرفت و تصمیم گیری آن برای جلسه بعد می ماند، مسئله اجتماعات در مساجد و اماکنی است که مردم معمولا در ماه مبارک رمضان به آنجا می روند، است.

روحانی ادامه داد: تصمیم گیری را برای جلسه آینده گذاشته‌ایم اما اگر شرایط در کشور به همین صورت که امروز مشاهده می کنید پیش برود، قاعدتاً اجتماع حضوری نخواهیم داشت و صدا و سیما و شبکه های اجتماعی باید این وظیفه را بر عهده بگیرند و مردم نیز از آنها استفاده کنند.

رئیس جمهور اظهار داشت: وزارت بهداشت اصولی دارد که آن اصول برای آنها بسیار مهم است و براساس آن اصول است که اعلام می کند برخی از کسب و کارها می توانند ادامه فعالیت بدهند و برخی دیگر خیر و در اجتماعات نباشند. اولین اصول وزارت بهداشت در خصوص ظرفیت های درمانی و تختخوابی، امکانات، نیروی انسانی و … این وزارتخانه است. اگرچه امکانات وزارت بهداشت خوب است اما این امکانات محدود است به همین دلیل در تمام تصمیم گیری ها این ظرفیت ها مبنای ماست.

وی خاطرنشان کرد: انجام تست های موردنیاز و ظرفیت آزمایشگاهی یکی دیگر از مبانی وزارت بهداشت است و ما باید آن را مدنظر قرار دهیم. از سوی دیگر اگر فردی مبتلا به کرونا بود باید وزارت بهداشت بتواند نزدیکانی که با او در ارتباط بوده اند را شناسایی کند و این توانمندی را وزارت بهداشت باید داشته باشد و در تصمیم گیری ها باید مدنظر قرار گیرد. در روزهای گذشته در این خصوص نمونه آماری که مربوط به استان زنجان بود را دیدیم که در آن نمونه مورد بررسی ۱۸ نفر مبتلا به کرونا و افرادی که با آنها در ارتباط بودند بررسی شدند و مشخص شد که ۲۱ درصد افرادی که با این ۱۸ نفر مبتلا با کرونا در ارتباط بودند، خودشان به این ویروس مبتلا شدند که این توانمندی بررسی افراد در ارتباط با افراد کرونایی برای ما اهمیت دارد.

رئیس جمهور اظهار داشت: نکته چهارم این است که همه آمار باید به وزارت بهداشت بگوید که آمار رو به نزولی بودن گذاشته و اگر بگوید آمار صعودی است، این موضوع برای وزارت بهداشت جای نگرانی دارد و از بابت این نگرانی هم حق دارند. از همین رو این چهار اصل که گفتم بسیار مهم است.

روحانی افزود: اگر مردم می بینند که ما برای کسب و کار و برخی امور جاری سخت گیری می‌کنیم به این دلیل است که با این چهار اصل، بتوانیم درست حرکت کنیم و قدم به قدم به نقطه قابل تحمل برسیم. امروز در نقطه قابل تحمل قرار داریم و باید با تلاش به نقاط قابل قبول و در نهایت به نقطه مطلوب برسیم. البته این تقسیم بندی برای بنده است و خود وزارت بهداشت یک طبقه بندی دیگری به نام کنترل و مهار دارد. در نهایت باید به نقطه مطلوب رسید.

وی گفت: امروز در جلسه ما، وزارت راه دو آمار را به صورت نمودار ارائه کرد که مربوط به اواخر اسفند تا هشتم فروردین و همچنین نهم فروردین به بعد بود. این آمار در نمودار نشان می‌داد که دو روند به هم نزدیک بود و فاصله کمی داشت که به این معنی بود که در آن زمان که ما هیچ الزام، فشار و سخت گیری نداشتیم و زمانی که سخت گیری، در عمل مردم یکسان بوده و مردم خودشان رعایت می‌کردند.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: وقتی مردم متوجه می شوند کاری ضروری است آن را انجام می دهند و نیاز به سخت گیری نیست و نشان می دهد فرهنگ ما بزرگ است. وقتی به مردم حقایق گفته می‌شود، آنها خودشان عمل می کنند و نیاز به سخت گیری نیست‌ و این نشان از فرهنگ بالای کشور و ملت ما دارد.

روحانی عنوان کرد: از مردم می خواهم در این مرحله که در شهرستان‌ها و استان‌ها به جز تهران فعالیت ها و کسب و کارهای کم ریسک شروع شده، رعایت کنند و از تردد غیرضرور بپرهیزند و از تجار، کاسبان و فعالان بخش اقتصادی هم می‌خواهم که اصول بهداشتی را مدنظر قرار داده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی تصریح کرد: ما با هم و در کنار هم موفق می شویم و اگر موفقیتی تا به امروز داشتیم، از همین مسیر همراهی بوده است.

رئیس جمهور اظهار داشت: می دانیم که شرایط سخت است و در خانه ماندن و یا تعطیلی کسب و کار و نرفتن به مدرسه سخت است، ولی چاره ای نداریم. برای موفق شدن در این مسیر جز با کمک یکدیگر نمی‌توانیم از این ویروس خطرناک به خوبی عبور کرده و به جلو برویم.

روحانی افزود: نکته دیگر این است که پزشکان، پرستاران و کلا کادر درمان فداکاری کرده و شبانه روز به بیماران رسیدگی کردند دیگران هم کار کردند. البته کادر درمانی فداکاری بزرگی کردند.

وی گفت: دیگرانی هم بودند که در این مسیر فداکاری کردند و رانندگان عزیز تلاش کردند که مواد ضروری را از بندر به مقاصد خود برسانند. امسال ۱۶ درصد از لحاظ تناژ بار و ۹ درصد از لحاظ تردد کامیون نسبت به سال گذشته افزایش داشتیم که نشان می دهد خدمات افزایش یافته و در حوزه های دیگر هم همین است.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: این روزها برخی کشورها شروع به «خِسَّت»[خساست] به خرج دادن در صادرات مواد غذایی کرده‌اند. مثلاً در مورد برخی محصولاتی چون گندم، با اینکه از آن محصول اضافه دارند، آن را نمی فروشند که به دو دلیل است. یا اینکه خودشان شرایط سختی دارند و یا برای اینکه فکر می‌کنند در آینده می‌توانند آن محصول را گران تر و با شرایط بهتری بفروشند.

روحانی عنوان کرد: ذخایر ما به حمدالله از همیشه بهتر است و در این راه کشاورزان کار بزرگی کردند و دست کشاورزان را می‌بوسم. ان‌شالله تولید گندم و سایر محصولات کشاورزی دیگر نسبت به سال گذشته نیز بیشتر و بهتر باشد که نشان از تلاش و کوشش همگانی می‌دهد.

وی تصریح کرد: آماری که روز گذشته بانک مرکزی به من داد، نشان می‌داد که در سه ماهه آخر سال گذشته ما نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ در بخش صنعت، ۶ درصد رشد داشته‌ایم که به معنی این است که کار و فعالیت افزایش یافته است.

رئیس جمهور اظهار داشت: این روزها سخت است و برخی تولیدی‌های به مشکل برخورده‌اند؛ ولی باید بگویم که این روزهای سخت به پایان خواهد رسید و ما امیدواریم تابستان خوبی داشته باشیم.

روحانی افزود: این ویروس چموش و ناشناخته است، کسی جرأت نمی‌کند در مورد آینده این ویروس حرف بزند.

وی گفت: امیدواریم شرایط به سمتی پیش رود که بتوانیم در آینده این مشکلات پیش آمده را جبران کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *