«چگونه در خانه بمانیم»

de5f13b3 5a68 4878 9b0b cb7207d766d8

 

قربانعلی تنگ شیر
مدرس ارتباطات

تصویر روز: در مسئله سلامت عمومی صداقت بسیار ارزشمندتر از امیداست. همه توصیه های بهداشتی مراکز مختلف برای کنترل کرونا به ماندن در خانه ختم میشود. این توصیه ها عموماً برای سلامت روحی وجسمی شهروندان بوده ولی آیا برنامه برای درون خانه ماندن داریم .

آیا اطلاع رسانی از سوی رسانه ها صورت گرفته یا خیر؟ در زمانی که در گرداب اخبار- تصاویر- فایلهای صوتی و جعلی که توسط رسانه های اجتماعی و پیام رسان های تلفن همراه ارسال می‌شونند در حال غرق شدن هستیم . در خانه ماندن به عنوان امن ترین جا به موارد زیربستگی دارد. در درجه اول انتخاب رسانه های رسمی و غیر رسمی در بشقاب رسانه ای شما چقدر نقش دارند و به محتوای گزینشی و تاثیر رفتارها آنها توجه دارید یا خیر وحشت نکردن از خبرها جور واجور و خوشحال شدن از رقص کادر درمانی وهنرمندان .چه فیلم‌ها و آهنگها را باید دید و انتخاب رسانه ها نقش بسیار مهمی دارند آیا فیلم ها و بازیهایی که برای فرزندان خود انتخاب کردید اول خودتان دیدید؟ یا نه از درجه خشونت درجه عاطفی سبک زندگی القایی آنها اطلاع دارید شرایط سنی و ساعات استفاده از رسانه ها کودک تان را رعایت کرده اید. آیا دقت کردید محتوا مناسب، سالم و سرگرم کننده برای مخاطبان خانه تهیه شود؟ ایا فقط با اخبار کرونائی اعضاء خانواده را بمباران خبری کرده اید و آنها را غرق توصیه های بهداشتی کردید یا برعکس غرق بی تفاوتی و بی خبری کرده یا دریچه های جدید را به رویشان می‌گشائید با هدف تاب آوری ارتقا آگاهی .. ایجاد سرگرمی و… کدامیک؟
این روزها که در خانه ایم و ناچاریم در خانه باشیم بکوشیم با نگاه مثبت و از دید فرصت به آن بنگریم . زمانی را برای فعالیت های گروهی در خانه آزاد کنیم از انواع بازی ها و… تا دیدن فیلم های سینمایی قدیمی و کلاسیک و به یاد ماندنی در خانه چالش شناسایی اخبار جعلی داشته باشیم. باید به محتوا خبرها توجه کرد و رسانه ها انواع آنها را دسته بندی کرد و برای هر نوع سلیقه ای رسانه خاص خود را پیدا کرد ضمن اینکه در خانه می مانیم دچار اضافه بار اطلاعاتی یا متاثر از اخبار جعلی نشویم و رفتارهای افراطی را مرتکب نشویم در خانه بمانیم ولی در رسانه های اجتماعی و تفریحی و پیام رسان های تلفن همراه مسئولانه تر حضور یابیم و عمل کنیم و چیزی را که از صحت آن مطمئن نیستم اشتراک نگذاریم هر ویدئو یا مطلبی را بدون توجه به عواقب آن منتشر نکنیم همانطور که مراقب سلامت روح و جسم و خوراکمان هستیم مراقب تاثیرات رسانه ها هم باشیم چون شبکه های اجتماعی و رسانه های تلفن همراه انتخاب نیستند بلکه اجبارند چرا که نیازمند آنها در ساده ترین امور زندگی مان هستیم این را کرونا و اخبار آن بیشتر ثابت کرد نه آنچنان دل به طنز و بی خبری بسپاریم که از واقعیت غافل شویم و نه چنان غرق در استرس و اخبار جعلی که باز چراغ حقیقت گم شود .حواسمان به اطرافیمان بیشتر از بیش باشد و درک بیشتر آنها در فضایی واقعی به جای فضای مجازی یادمان باشد هر رفتاری فردی و جمعی ما در مواجه با بحران اخیر زیر ذره بین جهان است و ثبت تاریخ می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *