naft.3

کاهش مصرف فرآورده‌های نفتی در جهان

تصویر روز: وزیر نفت اعلام کرد: هم اکنون افزایش عرضه نفت نسبت به تقاضا به ۱۴ میلیون بشکه رسیده است.

به گزارش تصویر روز به نقل از صدا وسیما، وزیر نفت در حاشیه نشست هیئت دولت گفت: در حالی که پیش بینی اوپک برای سه ماه سوم سال میلادی سه میلیون بشکه افزایش عرضه نسبت به تقاضا بود، اما هم اکنون این رقم به ۱۴ میلیون بشکه رسیده است.
بیژن زنگنه افزود: این روز‌ها صنعت نفت دوران بی سابقه‌ای را سپری می‌کند و به دلیل بحران کرونا، بازار نفت با کاهش شدید مصرف فرآورده‌های نفتی مواجه شده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون بخش مهمی از صنعت هوایی تعطیل است و حمل و نقل مسافر با سواری‌های شخصی نیز دچار اختلال شده است گفت: این مسئله مصرف بنزین را به شدت کاهش داده و پالایشگاه‌ها را ناچار کرده است تولیدشان را کاهش دهند بنابراین تقاضا برای نفت خام به شدت کاهش یافته است.
وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون ۱۱ میلیون بشکه نفت بیشتر از برآورد‌های پیشین در بازار به عنوان مازاد تقاضا عرضه می‌شود افزود: علاوه بر بحران کرونا، متاسفانه از اسفندماه سال قبل با پدیده‌ای با عنوان جنگ قیمت روبرو شدیم که باعث شد برخی کشور‌های تولید کننده بار رجزخوانی عرضه را افزایش دهند و این مسئله بحران فعلی را هم تصریح و هم تشدید کرد و باعث شد تا عمق بحران بیشتر شود.

Play Video
کد ویدیودانلود

وی گفت: نفتی که این روز‌ها اضافه بر نیاز در بازار ریخته، مخازن را پر کرده و تا این نفت از بازار جمع نشود مشکل حل نخواهد شد.
اقای زنگنه با اشاره به اینکه در نشست ۱۰ روز قبل اوپک پلاس تصمیم گرفته شد تا عرضه نفت ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش یابد افزود: البته این تصمیم از اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) اجرا خواهد شد و در ماه آوریل (فروردین- اردیبهشت) نیز تولید کنندگان نفت همچنان به تولید اضافه بر نیاز ادامه دادند.
وی ابراز امیدواری کرد: با اجرایی شدن تصمیم اوپک پلاس از اول ماه مه آرام آرام و نه فوری، آرامش به بازار نفت بازگردد.
وزیر نفت با توجه به اوضاع ذخایر نفت و تقاضا در بازار و همچنین نامعین بودن پایان بحران کرونا تصمیمات اخیر را کافی ندانست و افزود: دیروز قیمت نفت برنت به زیر ۲۰ دلار و سبد اوپک به ۱۴ و نیم دلار رسید که سال‌ها بود بازار چنین قیمت‌هایی را تجربه نکرده بود و این نشان دهنده عمق مشکلاتی است که باید به سرعت و با کاهش جدید تولید آن را برطرف کرد.
وی موفقیت در این عرصه را به اقدامات اعضای غیر اوپک به ویژه تولیدکنندگانی که هیچ تعهدی تاکنون برعهده نگرفته اند مثل تولید کنندگان نفت شیل در آمریکا و کانادا منوط دانست و گفت: این بحران یک بحران عمومی است و باید به صورت جهانی مدیریت شود بنابراین فقط اوپک نمی‌تواند این مشکل را حل کند و اگر همه تولیدکنندگان نفت در این زمینه مشارکت نکنند به طور طبیعی از طریق بازار تمدید خواهند شد.
زنگنه با اشاره به اینکه هم اکنون خیلی از شرکت‌ها در آمریکا و کانادا ورشکست شده اند گفت: همانطور که در مقابله با کرونا همه جهان باید باهم همکاری کنند حل مسئله نفت نیز نیازمند همراهی جهانی است و تولید کنندگان برای بقا باید باهم همکاری کنند به ویژه تولید کنندگانی که نفت گران تری تولید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *