shariatmadari.2

زمان واریز وام یک‌ میلیونی‌ جامانده ها

تصویر روز: وزیر کار با اشاره به اینکه تلاش می‌شود تا پایان این هفته به ۵میلیون و ۱۸۳هزار خانوار باقی‌مانده که پیامک‌های آنها دریافت شده است، نیز این تسهیلات ارائه شود گفت: حدود ۵۰هزار میلیارد به‌شرط حفظ اشتغال موجود در اختیار بنگاه‌ها قرار خواهد گرفت.

به گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری، وزیر کار در جلسه ویدئوکنفرانس با مدیران و کارکنان آموزش فنی و حرفه‌ای استان‌ها با بیان اینکه ملت ایران در مقابل تهدیدها مقاومت بالایی دارد و می‌تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل کند، اظهار داشت: در جریان شیوع کرونا 1380 مرکز با همکاری 8 هزار و 940 نفر از همکاران در حال تولید اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم هستند که تا به حال 12 میلیون و 855 هزار عدد ماسک توسط سازمان فنی و حرفه‌ای تولید شده است، همچنین 333 هزار و 187 تولیدکننده موفق به تولید 326 هزار و 693 عدد سایر اقلام بهداشتی و بیمارستانی شده‌اند.

شریعتمداری همچنین با اشاره به پیش‌بینی‌ها مبنی بر رشد اقتصادی منفی 10درصدی در منطقه گفت: در سایر مناطق جهان نیز رشد اقتصادی منفی خواهد شد که طبیعی است ایران هم از این شرایط متأثر باشد بر این اساس لازم است تمام تلاش خود را برای حفظ و بهبود شرایط اقتصادی و تولید به‌کار بگیریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با توصیه به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دقت شخصی برای در امان ماندن از ابتلای به ویروس کرونا، بر ضرورت فرهنگ‌سازی در این زمینه با همکاری صداوسیما تأکید کرد. توصیه‌های فرهنگی برای مواجهه با شرایطی که حتی ممکن است به یک سبک زندگی جدید تبدیل شود ضرورت اساسی است.

شریعتمداری با اشاره به ظرفیت فضای مجازی در حوزه‌های آموزشی گفت: با استفاده از ابزارهای گوناگون سازمان فنی و حرفه‌ای باید به‌سمتی رفت که هیچ ساعت خالی در برنامه‌های این سازمان وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به اقشاری که در حداقل شرایط رفع نیازمندی‌ها قرار دارند، ادامه داد: این افراد غیر از مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند که از طریق پایگاه اطلاعات اقتصادی ایرانیان و پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان انتخاب شدند و ماهیانه بین 200 تا 600 هزار تومان دریافت می‌کنند که این مبلغ مجموعاً ماهیانه در حدود 350 میلیارد خواهد بود که در ماه مبارک رمضان دو برابر هم خواهد شد.

*50هزار میلیارد تومان بودجه برای بیمه بیکاری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه برای حفظ اشتغال موجود یک وام 12درصدی در نظر گرفته شده ادامه داد: این وام جمعاً مبلغی در حدود 50هزار میلیارد تومان خواهد بود که به‌شرط حفظ اشتغال موجود تا پایان سال جاری در اختیار بنگاه‌هایی قرار خواهد گرفت که نیازمند منابع هستند. از طرف دیگر حدود 5هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق بیمه بیکاری در نظر گرفته شده که با تأیید هیئت‌های تشخیص در سطوح استانی از طریق سازمان تأمین اجتماعی این پرداخت‌ها صورت خواهد گرفت.

شریعتمداری همچنین ادامه داد: با کمک نهادهای انقلابی نزدیک به 5میلیون و 100هزار بسته معیشتی توسط سپاه پاسداران، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، آستان قدس رضوی و هلال احمر در طول ماه مبارک رمضان در اختیار نیازمندان قرار خواهد گرفت که کنار اینها امیدواریم بتوانیم یک سبد معیشتی را هم در اختیار مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار دهیم.

*آموزش‌های فنی با تحصیلات آکادمیک همراه شود

وی در ادامه این جلسه با تأکید بر ضرورت ارتقای اعتبار مدارک فنی و حرفه‌ای اظهار داشت: فرد ماهر در جامعه باید در جایگاه مناسبی قرار بگیرد و آموزش‌های فنی نیز با تحصیلات دانشگاهی همراه شود، در این زمینه به همکاری صداوسیما برای افزایش سطح مهارت‌ها و راه‌اندازی نهضت مهارت‌افزایی نیاز داریم تا فرهنگ‌سازی لازم انجام شود.

شریعتمداری همچنین با تصریح به اینکه جهش تولید بدون جهش مهارت، شدنی نیست اضافه کرد: متأسفانه تعداد بالایی از خیل بیکاران از قشر دانش‌آموختگان هستند و کسانی که آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را همراه با مهارت آموخته باشند کمتر بیکار هستند.

وی با تأکید بر اینکه معاونت اشتغال و کارآفرینی نباید بیگانه از سازمان فنی و حرفه‌ای عمل کند این معاونت را به همکاری با سازمان فنی و حرفه‌ای در زمینه صلاحیت‌های حرفه‌ای و مهارتی مکلف دانست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین به ضرورت ارائه آموزش‌های نوین پرداخت و گفت: یکی از الطاف الهی به کشور ما وجود دریا در شمال و جنوب کشور است که این مسئله باید در برنامه‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای دیده شود تا از این طریق صنایع دریایی و بندرگاهی تقویت شود.

*آماده‌سازی پنج‌میلیون بسته معیشتی 350هزارتومانی برای نیازمندان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در حاشیه این مراسم با اشاره به استفاده از امکانات سازمان فنی و حرفه‌ای در سراسر کشور برای تولید اقلام بهداشتی اظهار کرد: تعاونی‌ها و شرکت‌های تابع سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری نیز با تغییر خطوط تولید خود اقدامات خوبی را در جهت تأمین اقلام بهداشتی و حتی دارویی انجام داده‌اند.

وی با اشاره به مشکلات موجود در مسیر مهارت‌افزایی ادامه داد: برخی از این مشکلات در همین جلسه و با ایجاد تمرکز در سیاست‌گذاری آموزش‌های سازمان فنی و حرفه‌ای در سطح وزارتخانه حل‌وفصل شد، از سوی دیگر قرار شد با تشکیل زودهنگام شورای‌عالی مهارت‌های فنی و حرفه‌ای این جلسات در سال جدید به‌صورت هفتگی برگزار شود.

شریعتمداری با اشاره به تشکیل شورای همکاری نهادهای انقلابی، حمایتی و تصمیمات اخذ شده در این جلسه ابراز کرد: قرار شد همه از یک بانک اطلاعاتی واحد استفاده کنند به‌نحوی که اگر قرار است کمکی به افراد نیازمند تقدیم شود این کمک‌ها به همه آنها ارائه شود و کسانی جا نمانند. در مجموع بیش از پنج‌میلیون بسته معیشتی توسط این نهادها و با کمک خیّرین و مردم در حال آماده‌سازی است. این بسته‌ها بیشتر شامل مواد غذایی و کالا به‌ارزش هر بسته 300 تا 350 هزار تومان خواهد بود.

*پرداخت وام یک‌میلیون‌تومانی به جاماندگان تا پایان هفته

وی راجع به کمک‌های دولتی در شرایط کرونایی در قالب تسهیلات قرض‌الحسنه بیان کرد: این تسهیلات به‌میزان 25هزار میلیارد تومان در قالب وام‌های یک میلیون تومانی به 17 میلیون و 700 هزار نفر پرداخت شده است، همچنین تلاش می‌شود تا پایان این هفته به 5میلیون و 183هزار خانوار باقی‌مانده که پیامک‌های آنها دریافت شده است نیز این تسهیلات ارائه شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: علاوه بر اینها ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، یک‌میلیون بسته غذایی، آستان قدس رضوی، 445هزار بسته حمایتی ــ معیشتی، هلال احمر 250هزار بسته و بنیاد مستضعفان 500هزار بسته را تا نیمه اول ماه مبارک رمضان به دست نیازمندان خواهند رساند.

شریعتمداری در پایان با یادآوری ایجاد سامانه‌های مختلف برای دریافت کمک‌های خیرین خاطرنشان کرد: کسانی که در قضیه کرونا خدمات قابل قبولی را ارائه کنند آن خدمات بر اساس قانون می‌تواند به‌عنوان هزینه‌های مالیاتی در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *