trump.3

چین باید بابت شیوع کرونا پاسخگو باشد

تصویر روز: رئیس جمهوری آمریکا در حالیکه اقدامات دولت خود را در مقابله کرونا موفقیت‌آمیز توصیف می‌کرد، گفت: چین باید به خاطر شیوع کرونا پاسخگو نگه داشته شود و ما در حال انجام تحقیقات جدی در این زمینه هستیم.

دونالد ترامپ پس از ۲ روز وقفه در برگزاری نشست‌ خبری روزانه خود که پس از اظهارات غیرتخصصی برای ضدعفونی کردن داخل بدن یا استفاده از نور و گرما برای از بین بردن ویروس در درون بدن رخ داد، این مطلب را مطرح کرد.

وی در پاسخ به اینکه چگونه چین را پاسخگو نگه خواهید داشت، افزود: راه‌های زیادی وجود دارند تا چین را پاسخگو نگهداریم. ما در حال انجام یک تحقیق جدی هستیم. ما نسبت به چین خوشحال نیستیم. ما نسبت به همه اینها خوشحال نیستیم چرا که معتقدیم آنها می توانستند به عنوان منبع این ویروس، بسیار سریع آن را متوقف کنند تا به دیگر مناطق جهان گسترش نیابد.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: ما فکر می‌کنیم که آنها باید پاسخگو باشند. ما در زمان مناسب به شما اطلاع خواهیم داد اما ما در حال انجام تحقیقات بسیار جدی هستیم.

ترامپ درباره بازگشایی اقتصاد آمریکا هم گفت: هرکاری که بتوانیم برای بهبود بیماران و بازگرداندن تدریجی کشور انجام می‌دهیم تا مردم دوباره به کارشان بازگردند. آنها می‌خواهند به سر کار برگردند و به زودی به کار خود برخواهند گشت.

وی افزود: تضمین سلامت اقتصاد ما برای اطمینان از سلامت ملت ما بسیار مهم است. واضح است که استراتژی تهاجمی ما برای کاهش این همه‌گیری، کارایی داشته است و موجب نجات جان‌های بی‌شماری شده است. برای کسانی که مبتلا هستند، ما اقدامات بی‌سابقه ای در بالاترین سطح مراقبت نسبت به سایر جهان انجام داده ایم.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: اکنون ایالات متحده بیش از ۵.۴ میلیون آزمایش کرونا تقریبا دو برابر تعداد آزمایش شده در کشورهای دیگر انجام داده است.

مخالفت با تعویق انتخابات

ترامپ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه جو بایدن گفته است، به دنبال تعویق انتخابات ریاست جمهوری هستید، گفت: من هرگز حتی فکرش را هم نکرده‌ام تا تاریخ انتخابات تغییر یابد. چرا این کار را انجام دهم؟ سوم نوامبر(۱۳ آبان). عدد خوبی است.

وی افزود: نه، من منتظر انتخابات هستم. این تنها یک پروپاگاندا است. نه از سوی او بلکه از سوی تعداد زیای از کسانی که این بیانیه‌های اندک را می‌نویسند. همواره می‌بینم که این بیانیه‌ها از سوی طرفداران جو بایدن، “جو خواب‌آلود” ساخته می‌شود. او این بیانیه‌ها را تهیه نمی‌کند اما کسانی که این کار را انجام می‌دهند می‌گویند او گفته است. بگذارید بداند که من هرگز به این مساله فکر نکرده‌ام.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این سوال که «کمیته اطلاعات سنای آمریکا به صورت دو حزبی گزارشی را منتشر کرده است که نتیجه‌گیری می‌کند روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ دخالت کرده است. آیا با این جمع بندی موافقید؟» هم گفت:من این گزارش را ندیده‌ام.

پیش‌بینی ۶۰ تا ۷۰ هزار جان‌باخته

ترامپ درباره تعداد جان‌باختگان ناشی از کووید-۱۹ هم گفت: ما تعداد زیادی از مردم را از دست دادیم اما اگر به پیش‌بینی نخستین نگاه کنید، رقمی معادل ۲.۲ میلیون نفر بود. ما شاید به رقمی بین ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر برسیم. این به روشنی بسیار کمتر از رقم اولیه است.

وی افزود: فکر می‌کنم تصمیمات واقعا خوبی اتخاذ کرده‌ایم. بزرگترین تصمیم بستن مرزها یا ممنوعیت ورود کسانی بود که از چین به آمریکا می‌آمدند. هرچند نمی‌شد به آمریکایی‌ها گفت که به کشورتان بازنگردید و آنها به کشور آمدند.

بر اساس آخرین گزارش‌های منتشر شده، تا این ساعت تعداد ۹۸۰ هزار و هشت نفر از مبتلایان کووید-۱۹ در آمریکا شناسایی شده‌اند و تعداد ۵۵ هزار و ۶۳۷ نفر هم در اثر این بیماری جان باخته‌اند.

کره شمالی

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به نامه ماه مارستان پاسخ داده است، هم گفت: نمی‌توانم در این‌باره دقیقا چیزی بگویم. من فقط آرزوی سلامتی برای او دارم. من رابطه خیلی خوبی با کیم جونگ اون داشته‌ام.

ترامپ افزود: اگر من رئیس جمهوری نمی‌بودم، شما اکنون با کره شمالی در جنگ می‌بودید. اگر من رئیس جمهوری نمی‌شدم، این چیزی بود که او انتظارش را داشت. امیدوارم که حال او خوب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *