• آمادگی تجار اماراتی برای تهاتر کالا با ایران

  تصویر روز: ( حمید طلیمی ) رییس اتاق بازرگانی ایران و امارات در جمع خبرنگاران به تشریح اقدامات صورت گرفته در سال جاری و مهمترین برنامه های سال 1400 این اتاق پرداخت.
  در این نشست علاوه بر دکتر فرشید فرزانگان رییس اتاق مشترک ، سعید مقیسه نایب رییس اول ، عرفان شاکری نایب رییس دوم ، خانم سادینا آبائی و سعید استیری اعضای هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات حضور داشتند و به سوالات اصحاب رسانه پاسخ دادند.
  لزوم توسعه مناسبات با امارات
  دکتر فرشید فرزانگان اعلام کرد: در حوزه ارتباط با کشور های عربی، امارات اولین کشوری است که از بیشترین حجم واردات برخوردار است و سپس کشورعربستان در این جایگاه قرار می گیرد.
  وی معتقد است: اگر بدنبال توسعه اشتغال و تولید کشور هستیم باید شاخص های اقتصادی و اولویت های اقتصادی در راس برنامه ها قرار گیرد در این صورت می توان از ظرفیت بازارهای منطقه نیز به درستی استفاده کرد.
  وی گفت: در حال حاضر بسیاری از تولید کنندگان ایرانی خرمای درجه یک، زعفران با واسطه به عربستان صادر می کنند بنابراین باید حضور خود را در بازار این کشور تقویت کنیم زیرا به واسطه ارتباط با عربستان ارتباط کشورهای عربی منطقه با ایران گسترش پیدا می کند و از طرفی این مسأله برای اقتصاد ایران با مزیت های فراوانی همراه خواهد بود.

  ایران شریک تجاری امارات
  وی تاکید کرد: در حوزه کشور امارات باید زمینه معرفی محصولات ایرانی فراهم و حوزه تحقیقات بازار در این کشور فعال شود چرا که اماراتی ها به کشور ایران به عنوان یک شریک تجاری و اقتصادی نگاه می کنند و باید این فرصت را مغتنم شمرده و ارتباط ایران با امارات تقویت شود و ارتباط در حد وزیر داشته باشیم.
  فرزانگان افزود: باید ازظرفیت های کشور امارات برای توسعه صادرات استفاده کرد زیرا در حال حاضر بخشی از محصولات ایرانی ازطریق امارات به سایر کشورهای جهان صادر می شود.
  گلایه تجار از بانک مرکزی
  رییس اتاق بازرگانی ایران و امارات در ادامه اعلام کرد: متاسفانه برخی سیاست های اشتباه بانک مرکزی به تجارت خارجی کشور آسیب زد. به همین دلیل بسیاری از تجار از این اقدامات بانک مرکزی گلایه دارند.
  به گفته وی متاسفانه اجرای برخی قوانین و مقررات محدود کننده و اعمال سیاست های نادرست باعث شده تا روند توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور از شتاب لازم برخوردار نباشد.
  توقف فعالیت بانک های ایرانی و اماراتی
  دکتر فرزانگان اظهارداشت: به دلیل اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشورمان و همچنین موضوع FATF میزان همکاری بانک های ایرانی و اماراتی در این کشور به سطح بسیار پایینی کاهش پیدا کرده است.
  وی تاکید کرد: پیش بینی می شود در صورت ادامه شرایط تحریمی وعدم عضویت ایران در FATF تجار بزرگ در خصوص ادامه همکاری های خود در این کشور دچار مشکلات عدیده ای شوند.
  او معتقد است: با پذیرش FATF ضمن کاهش نرخ ارز ، بسترلازم برای توسعه مناسبات دور کشور فراهم خواهد شد. اما در غیر این صورت موضوع سرمایه گذاری دچار موانع بیشتری می شود.
  پیشنهاد تهاتر کالا با تجار اماراتی
  رییس اتاق بازرگانی ایران و امارات در ادامه از پیشنهاد اماراتی ها برای تهاتر کالا با ایران خبر داد.
  وی می گوید: به دلیل مشکلات موجود در خصوص نقل و انتقال پول بین دو کشور ، بسیاری از فعالان اقتصادی این کشور تمایل دارند تا بصورت تهاتری با تجار ایرانی همکاری کنند.
  فرزانگان افزود: با توجه به پیوستن امارات به FATF ، این کشور با توجه به ابلاغیه های صادره شده به شدت بدنبال اجرای سیاست‌های ضد پولشویی است. لذا تمام اقدامات صرافی‌های این کشور نیز زیر نظر بانک مرکزی این کشور قرار گرفته و در نتیجه با توجه به شرایط تحریمی حاکم بر ایران، امکان ارتباط بانکی و صرافی بین دو کشور مانند گذشته برقرار نیست.
  به گفته وی تجار این کشور که سال‌ها با شرکای ایرانی خود همکاری داشتند. به همین دلیل برای برقراری مجدد روابط خودبا طرف های ایرانی خواستار اجرای نظام تهاتری بین دو کشور هستند.


  راه اندازی نمایشگاه های دائمی و فصلی
  وی در ادامه از تلاش این اتاق برای راه اندازی نمایشگاه های فصلی و دائمی در امارات خبر داد.
  وی با بیان اینکه برپایی نمایشگاه های فصلی و دائمی به معرفی محصولات ایرانی و همچنین افزایش صادرات غیر نفتی کشور کمک شایانی می کند افزود: امیدواریم دستگاههای متولی در این زمینه از جمله وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق ایران و دیگر نهادهای مربوطه در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند.
  تقدیر از سفیر ایران در امارات
  رییس اتاق بازرگانی ایران و امارات با تاکید بر نقش مهم وزارت خارجه در توسعه مناسبات دو کشور گفت: خوشبختانه دکتر سید محمد حسینی سفیر کشورمان در امارات اقدامات و تلاش های فراونی برای توسعه مناسبات دو کشور انجام داده اند.
  وی گفت: امیدواریم با رویکرد مناسب دکترحسینی و تعامل مناسب وی با تجار و بازرگانان بزودی شاهد توسعه بیشتر مناسبات بین دو کشور باشیم.
  صدور صنایع دستی ایران توسط تجار افغانستان
  فرشید فرزانگان در ادامه این گفت و گو از صادارت صنایع دستی ایران به امارات توسط تجار افغانستان خبر داد.
  وی گفت: در این زمینه اطلاع رسانی لازم به مسئولان ذی ربط انجام است. لذا انتظار داریم در این خصوص اقدامات لازم صورت گیرد.

  بخشنامه های خلق الساعه  بلای جان صادرات

  وی در ادامه از تغییر سریع قوانین و مقررات و همچنین صدور بخشنامه های خلق الساعه انتقاد کرد و گفت: علی رغم تذکرات فراوانی که در این زمینه به مسئولان مرتبط داده شده متاسفانه هنوزاین رویه اشتباه در کشور ادامه دارد.

  وی می گوید: زمانی که نظام اقتصادی کشور ثبات نداشته باشد و مدیران به سرعت تغییر کنند و افراد جایگزین سیاست‌های قبل را دنبال نکنند، شرکای تجاری در دیگر کشورها اعتماد خود را نسبت به بازار ایران از دست می‌دهند و به تدریج سطح همکاری‌های خود را کاهش می‌دهند.

  وی گفت: باید قوانین و مقررات ثبات داشته باشد در غیر این صورت باید شاهد کاهش صادرات محصولات ایرانی در بازار های منطقه و جهان باشیم.

  استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم امارات

  رئیس اتاق مشترک ایران و امارات استفاده از توان ایرانیان مقیم امارات را  دیگر برنامه های این اتاق ذکر کرد.

  وی افزود: حدود 370 هزار ایرانی در این کشور امارات زندگی می کنند، لذا این موضوع به عنوان یک ظرفیت بالقوه مطرح است و باید برای بالفعل شدن آن تمام تلاش خود را صرف کنیم.

  برگزاری دوره های آموزشی برای اعضای اتاق

  در ادامه سعید مقیسه نایب رییس اول اتاق مشترک بازگانی ایران و امارات اظهارداشت: به منظور توسعه مناسب مناسبات اقتصادی با برنامه ریزی های صورت گرفته ، دوره های آموزشی مرتبط در حوزه کسب و کار برای اعضا برگزار شده است.

  وی افزود: در این خصوص همکاری های خوبی نیز با اتاق دوبی آغاز شده که به مرور در این خصوص اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

  سعید مقیسه تصریح کرد: تلاش می کنیم دوره های آموزشی لازم برای مدیران و کارشناسان شرکت های مرتبط با امارات برگزار و آنان با آخرین قوانین و مقررات در این حوزه آشنا شوند.

  حضور زنان موفق در اتاق ایران و امارات

  خانم سادینا آبائی عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات نیز در این کنفرانس خبری اعلام کرد: تلاش می کنیم از نظرات و تجارب زنان موفق در حوزه تجارت در این اتاق بهره مند شویم.

  وی ضمن حمایت از برپایی نمایشگاه های فصلی و دائمی در امارات گفت: این اقدام موجب شناخت بهت مردم امارات با تولیدات و محصولات کشورمان شود.

  خانم سادینا آبائی در ادامه به نقش موضوع فناوری های نوین در توسعه مناسبات دو کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به پتانسیل های موجود در کشور از جمله جوانان نخبه و استارتاپ ها ، میتوانیم در این فعالیت های قابل توجهی داشته باشیم و از این ظرفیت ها برای توسعه صادرات استفاده نماییم.

  برگزاری نمایشگاه اکسپو

  سپس سعید استیری عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات به برگزاری نمایشگاه اکسپو اشاره کرد و گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا زمان برگزاری آن از سال 2020 به 2021 غییر یافت.

  به گفته وی قرار است این اکسپو از مهر 1400 آغاز شود و تا فروردین 1401 ادامه خواهد داشت.

  سعید استیری اعلام کرد: پیش بینی می شود حدود 25 تا 40 میلیون نفر از این نمایشگاه بازدید کنند. لذا باید از این فرصت برای معرفی وانمندی های کشوردر بخش های مختلف اسفاده کنیم.

  لزوم تثبیت قوانین و مقررات

  در ادامه این نشست خبری عرفان شاکری نایب رییس دوم اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات بر لزوم تثبیت قولنین و مقررات در کشور تاکید کرد.

  وی افزود: متاسفانه شاهد هستیم در برخی مواقع با تغییرات مدیریتی در سازمان ها ، قوانین و سیاست ها نیز به سرعت دستخوش تحول می شود. به گفته وی این موضوع به شدت به تجارت و صادرات کشو لطمه می زند.

  عرفان شاکری اظهارداشت: با توجه به تاکید دولت در خصوص توجه به صادرات غیر نفتی ،امیدواریم وزارتخارجه نیز در انتخاب سفرا به مسایل اقتصادی و توسعه روابط اقتصادی توجه بیشتری داشته باشد.

   

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *