• جزئیات حقوق ورودی خودرو و گوشی

  تصویر روز: در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰، تغییراتی در حقوق ورودی و تعرفه‌های واردات اعمال و اخیرا برای اجرا به گمرک ایران ابلاغ شده است.

  به گزارش صدا و سیما از گمرک؛ حقوق ورودی واردات گوشی‌های تلفن همراه خارجی بالای ۶۰۰ دلار به ۱۲ درصد افزایش یافته و تقریبا دو برابر شده است.

  ۸۶ درصد برای خودرو‌های مانده در گمرک
  حقوق ورودی خودرو‌های سواری که در مهلت مقرر ثبت سفارش و مراحل قانونی آن طی شده باشد حداقل ۸۶ درصد ارزش گمرکی آن تعیین شده است. اعمال این حقوق ورودی نشانگر واردات خودرو نیست و به خودرو‌هایی اشاره دارد که پیش از این و قبل از ممنوعیت واردات خودرو به گمرکات وارد و در زمان قانونی ثبت سفارش و مراحل قانونی را طی کرده‌اند.

  حقوق ورودی کالای اساسی کم شد
  تصمیم این است که مبلغ ریالی حقوق ورودی کالا‌های اساسی، دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی و نهاده‌های کشاورزی و دامی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا نکند. این در حالی است که در سال جاری نرخ چهار درصد حقوق گمرکی برای کالا‌های اساسی، دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی و نهاده‌های کشاورزی و دامی به یک درصد کاهش یافته و برای سایر کالا‌ها نیز دو درصد اعلام شده است.

  محاسبه ارزی با نرخ بانک مرکزی
  نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالای وارداتی به استثنای کالا‌های اساسی دارو و تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی براساس نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی- نرخ سامانه مبادله الکترونیکی- در روز اظهار و مطابق ماده ۱۴ قانون امور گمرکی اعلام شده است.

  افزایش حقوق ورودی لوازم آرایش و نشانه ترخیص
  به عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی و بهداشتی در مجموع ۱۵ درصد اضافه شده است. لوازم آرایشی و بهداشتی جزو کالا‌های گروه ۲۷ قرار دارد که با توجه به غیرفعال بودن اولویت ارزی در سال گذشته امکان ترخیص از گمرک نداشت و بار‌ها رایزنی‌هایی در این رابطه صورت گرفته بود، اما با توجه به تصمیماتی که در رابطه با ترخیص کالا‌های گروه ۲۷ اخذ شده این اقلام نیز امکان ترخیص پیدا خواهند کرد.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *