• سند همکاری‌ ایران و چین امروز امضا می‌شود

  تصویر روز: سخنگوی وزارت امورخارجه گفت:در سفر وزیر امور خارجه چین به تهران سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین امروز امضا خواهد شد.

  به گزارش صدا و سیما، سعید خطیب زاده در ارتباط تلفنی با استودیو خبر ۲۱ جمعه شب شبکه یک سیما افزود: این سفر در آستانه پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و جمهوری خلق چین انجام می‌شود و از این جهت حائز اهمیت است.
  وی ادامه داد: در این سفر سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین که چند سالی در حال گفتگو بودیم امضا خواهد شد.
  آقای خطیب زاده گفت: در این سفر دیدار‌های دوجانبه‌ای در خصوص مسائل مختلف وجود دارد، اما بارزترین بخش آن مشارکت سند همکاری‌های جامع دو کشور است که به تعبیری ترجمه روابط دو کشور است که به سطح مشارکت راهبردی ارتقاء پیدا کرده است.

  وی با اشاره به این که این سند از سال 94 با سفر رئیس جمهور چین به ایران مطرح شد گفت: این سند به عنوان یک نقشه راه بین ایران و چین است که بتواند روابط ایران و چین را از برخی روز مره گی ها به یک نگاه راهبردی تر هدایت کند.
  سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان این که روابط ایران و چین چند لایه و عمیق و با ابعاد مختلف است افزود: لازم بود این روابط در قالب یک سند دارای برنامه باشد که دو طرف توافق کردند و در این سفر امضا خواهد شد.
  آقای خطیب زاده ادامه داد: این سند دارای ابعاد مختلفی است که نقشه راه کامل است و دارای بندهای سیاسی راهبردی و اقتصادی است.
  وی تصریح کرد: در ین سند همه ابعاد همکاری های تجاری، اقتصادی و حمل و نقل دو کشور دیده شده است و همچنین مشارکت ایران در کمربند راه چین نوشته شده است و یک محوریت خاصی به بخش خصوصی دو طرف داده شده است و همکاری های بخش های خصوصی دو طرف در آن دیده شده است.
  آقای خطیب زاده افزود: البته هیچ مشارکت جامع راهبردی شکل نمی گیرد مگر این که یک ضمیمه دقیق فرهنگی، مردمی و رسانه ای داشته باشد که این هم در بُعد فرهنگی این سند دیده شده است.
  وی گفت: آنچه که انتظار داریم در سفر آقای وانگ ئی اتفاق بیفتد امضای این سند به عنوان یک سند بالادستی و نقشه راه در 25 سال آینده روابط ایران و چین است.
  سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: این سند می تواند در تعمیق این روابط بسیار مؤثر باشد.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *