lahoti

کاهش ۵۷ درصدی ارزش پول

تصویر روز: رییس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار داشت: در سال گذشته شاهد این بودیم که ارزش پول ملی به طور میانگین حدود ۵۷ درصد کاهش پیدا کرد. علی رغم اینکه این کاهش ضربات طاقت‌فرسایی به اقتصاد ایران وارد کرد، اما در بخشی که در همه جای دنیا می‌تواند فرصت باشد یعنی صادرات؛ باز هم نسبت به سال ۹۸ با کاهش مواجه بودیم.

به گزارش تصویر روز محمد لاهوتی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد وضعیت صادرات در سال جاری اظهار کرد: می‌توان سال ۱۴۰۰ را نسبت به سال گذشته سال نسبتا متفاوتی دید چراکه پاندمی کرونا تا حدودی در جهان کنترل شده و در ایران نیز امید به تزریق واکسن به مراتب بیشتر از گذشته است و طبق قول‌هایی که داده شده احتمالا تا اوایل پاییز بیشتر کسانی که در اولویت قرار دارند واکسیناسیون شوند. باید توجه داشت که کرونا مشکلات زیادی را در سال گذشته به ما تحمیل کرد.

وی ادامه داد: نکته دیگری که در مورد سال آینده باید به آن توجه کرد انتخابات ریاست جمهوری است. با توجه به تغییر دولت، بخشی از سیاست‌های اجرایی تغییر خواهد کرد. دولت بعدی با انگیزه بیشتری روی کار خواهد آمد و با توان بیشتری کار را شروع خواهد کرد.

لاهوتی افزود: همچنین زمزمه‌هایی هم مبنی بر بازگشت آمریکا به برجام وجود دارد. در صورت برگشت آمریکا، لغو تحریم‌ها و آزاد شدن منابع ارزی کشور محتمل است.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران تصریح کرد: این عوامل باعث خواهند شد که سال ۱۴۰۰ را با شرایط بهتری نسبت به سال گذشته پیش‌بینی کنیم. ولی در حوزه سیاست‌های داخلی، سیاست‌گذاری‌های ارزی و سیاست‌های اقتصادی اگر اتفاق خاصی رخ ندهد کماکان با مشکلات سال ۹۹ دست به گریبان خواهیم بود.

وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته شاهد این بودیم که ارزش پول ملی به طور میانگین حدود ۵۷ درصد کاهش پیدا کرد. علی رغم اینکه این کاهش ضربات طاقت‌فرسایی به اقتصاد ایران وارد کرد، اما در بخشی که در همه جای دنیا می‌تواند فرصت باشد یعنی صادرات؛ باز هم نسبت به سال ۹۸ با کاهش مواجه بودیم.

وی با انتقاد از سومدیریت‌ها در سال گذشته خاطرنشان کرد: این مسأله را یقینا تنها باید به حساب سومدیریت و ناکارآمدی بگذاریم، این موضوع هیچ ارتباطی با تحریم‌ ندارد. قطعا اگر این سیاست‌ها در سال جاری برطرف شود و به پیشنهادات بخش خصوصی و فعالان اقتصادی توجه بیشتری شود؛ از کج‌سلیقگی و سخت‌گیری‌های بی‌مورد جلوگیری شود و به جامعه صادرکنندگان، تولیدکنندگان و واردکنندگان خوشنامی که طی دهه‌ها در اقتصاد ایران فعالیت کردند، خوشنام و متعهد هستند و علاقه خود را به ایران نشان دادند اعتماد بیشتری شود، مشکلات از سر راه تولیدکنندگان برداشته شود، شرایط تعهد ارزی برای صادرکنندگان تسهیل شود، توافقاتی که در انتهای سال گذشته با بخش خصوصی شد و ابلاغیه ۱۷۷ تصویب شود، صادرات ما می‌تواند رشد کند.

وی اضافه کرد: امیدوار هستیم که این اتفاق رخ دهد و این فرصت‌سوزی‌هایی که در سال‌های گذشته به خصوص در سال ۹۹ با کاهش پول ملی در بخش صادرات ایجاد شد ولی با رشد منفی صادرات مواجه بودیم، تکرار نشود. ضمن اینکه دولت جدید و برداشته شدن تحریم‌ها هم می‌تواند کمک بسیاری به افزایش صادرات، تقویت پول ملی و حمایت از تولید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *