rohani.4

صدور کارت اعتباری خرید برای مردم

تصویر روز: رئیس جمهور گفت: امروز صدای واحد شنیده می‌شود که همه‌ی اطراف این توافق هسته‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه حلی بهتر از توافق برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام، وجود ندارد.
به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در جلسه هیئت دولت درباره مذاکرات انجام گرفته درخصوص برجام اظهار داشت: امروز صدای واحد شنیده می‌شود که همه‌ی اطراف این توافق هسته‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه حلی بهتر از توافق برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام، وجود ندارد.

وی افزود: این موفقیت جدید برای جمهوری اسلامی ایران است و یکی از افتخارات دولت این است که از سال 1397 و در ماه‌های ابتدایی سال 1400 با همه فشارها، شدیدترین تحریم‌ها و جنگ اقتصادی کشور را به‌گونه‌ای اداره کرد که نه دوستان ما بلکه دشمنان ما هم اعتراف دارند که فشار حداکثری شکست خورده است. این بالاترین عمل و موفقیت این دولت است و یکی از افتخارات دولت دوازدهم این است در مقابله با فشار اقتصادی، سیاسی، روانی و تبلیغاتی به‌گونه‌ای ایستادگی و مقاومت کرد و در اینکه راه دشمنان ما منجر به شکست شده، تردیدی وجود ندارد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: البته همه می‌دانیم که این موفقیت در سایه‌ی مقاومت و ایستادگی یکپارچه ملت بزرگ ایران بوده و در این تردید نداریم که اگر مقاومت مردم و تحمل رنج‌ها و سختی‌ها نبود، امروز شرایط دیگری داشتیم. دولت حتی در این جنگ 3 ساله اقتصادی یحاضر نشد به توصیه برخی دوستان عمل کند که گفتند برای ارزاق عمومی و کالاهای ضروری مردم، سیستم کوپن را برقرار کنید و ما قبول نکردیم بلکه گفتیم کشور را به طور عادی اداره می‌کنیم و می‌توانیم کالا را به اندازه نیاز جامعه و به وفور در اختیار مردم قرار بدهیم و همین کار را کردیم.

روحانی عنوان کرد: آمریکا امروز در شرایط تحریم به صراحت می‌گوید که سیاست فشار حداکثری شکست خورده و دیگر جواب نمی‌دهد؛ آن‌ها به صراحت می‌گویند راهی جز مذاکره نداریم و اگر شما آماده‌اید ما حاضریم مستقیم مذاکره کنیم و اگر آماده نیستید، حاضریم غیرمستقیم با گروه 1+4 مذاکره کنیم و این به معنای پیروزی ملت ایران است که نباید آن را دست کم بگیریم. رسانه‌ها، فضای مجازی و حقیقی ما می‌خواهند این واقعیت را بپوشانند و این پیروزی را تحریف کنند؛ این یک پیروزی عظیم و بزرگ در تاریخ ملت ایران است و این مربوط به دولت دوازدهم نیست بلکه مربوط به ملت ایران است چون سه سال و نیم در برابر همه فشارها ایستاده و مقاومت کرده است.

وی با بیان اینکه آن‌ها نسبت به ملت ایران جنایات زیادی کردند ولی شکست خوردند، تصریح کرد: آمریکا و در دوره دولت ترامپ منزوی‌ترین دولت در سازمان ملل، شورای امنیت، مجمع عمومی و دادگاه لاهه و افکار عمومی بود و اگر در شورای امنیت تنها ماند و نتوانست طرح «اسنپ بک» را پیش ببرد؟ حتی یاران سنتی‌اش او را یاری نکردند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا بعنوان متحدین سنتی آمریکا هم حمایت و قبول نکردند و رأی مخالف دادند و یک جزیره پیدا کرد و آن را همراه خود کرد.

رئیس‌جمهور افزود: این پیروزی سیاسی ملت بزرگ ایران است و ما در دولت دوازدهم با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب و حمایت ایشان توانستیم آمریکا را شکست دهیم چرا برای آن شکست از پول ملت فیلم درست نمی‌کنید؟ اگر قرار است از پول مردم فیلم درست کنید واقعیت‌ها را نشان دهید؛ حقیقت را به مردم بگویید. امروز نشاط، زنده بودن، حیات، قدرت و توسعه‌ای از جاسک گرفته تا چابهار و راه‌آهن که از چابهار به سمت راه‌آهن سراسری در حال اجراست، تا آب که در منطقه شرق از دریای جنوب به فلات مرکزی آورده شده و گاز که وارد سیستان و بلوچستان شد در تاریخ هفت هزار ساله ایران کی انجام گرفته است؟ در تاریخ ایران ورق بزنید؛ چه کسی این کار را انجام داده است؟ ما در زمان تحریم و سختی این کار را انجام دادیم.

روحانی خاطر نشان کرد: چرا این مسائل را گفته نمی‌شود؟ چرا برای سواحل مکران فیلم نمی‌سازیم و چرا گفته نمی‌شود که در زمان فشار، آمریکا را شکستیم؟ آمریکا اکنون می‌گوید که اگر می‌خواهید 2-3 نفری و یا 6 نفری صحبت کنیم، ما آماده هستیم و می‌خواهیم حرف بزنیم و حل کنیم؛ چه کسی می‌توانست این لحن آمریکا در برابر ملت ایران به وجود بیاورد؟

وی عنوان کرد: اینکه در بنزین خودکفا و صادرکننده هستیم و شرایط متفاوت ما در مخصولات کشاورزی چرا بیان نمی‌شود؟ دشمن امروز در برابر ملت سرفرود آورده و آمده و به اصطلاح دینیِ ما می‌گوید که می‌خواهد توبه کند و بازگردد؛ البته اینکه چقدر راست می‌گوید باید ببینیم و الان نمی‌خواهیم قضاوت کنیم؛ تا امروز می‌بینیم آن چیزی که ایران می‌گوید مورد قبول افکار جهانی است و ما می‌گوییم در صورتی که آمریاک به تمام تعهدات خود بازگردد و ببینیم که اجرا می‌کند، به تمام تعهدات برجامی خود بازمی‌گردیم. صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای خود را با همین ندا به گوش جهانیان می رسانیم و دنبال این نیستیم که فعالیت غیر هسته‌ای داشته باشیم و اینکه تعهدات خود را کاهش دادیم، موقت است و اگر به کل تعهدات خود بازگردند، ما هم به کل تعهدات بازمی‌گردیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه از دیروز فصل جدید و تازه‌ای آغاز شده است، خاطر نشان کرد: اگر طرف مقابل ما یعنی آمریکا جدیت و صداقت از خود نشان بدهد، اگر لازم باشد در زمان کوتاهی می‌توانیم با 4+1 مذاکره کنیم؛ و بدون مذاکره هم می‌تواند تعهدات خود را اجرا کند و راه ما همانی است که مقام معظم رهبری تصریح کردند و همان راه را انجام خواهیم داد.

روحانی در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: به روز 20 فروردین و روز فناوری هسته‌ای نزدیک می‌شویم و روز شنبه افتتاح‌های جدیدی خواهیم داشت و مردم از این اقدامات مهم مطلع خواهند شد. چند سال به مردم دروغ گفته می‌شد و البته مردم هم قبول نکردند و به مدم می‌گفتند که “این‌ها هسته‌ای را فروختند و هسته‌ای نداریم و نمی‌توانیم کاری کنیم و سیمان ریختند و خراب کردند”؛ این حرف‌ها دروغ بود و این دروغ آشکار شد. مجلس مصوبه‌ای داشت که البته ما نظرمان را همان‌وقت درباره آن گفتیم و بر نظر خود باقی هستم ولی این مصوبه یک خاصیت داشت و این بود که وافعیت توانمندی هسته‌ای ما به خوبی آشکار شد. وقتی آن‌ها می‌گفتند “سازمان انرژی اتمی طراحی کند و غنی‌سازی 20 درصد را اجرا کند”، نه‌تنها 20 درصد راه افتاد حتی بسار بیش از آن‌چه مصوب بود تولید شد و قدرت تولید داریم.

وی افزود: به جرأت ادعا می‌کنم و آقای صالحی رئیس سازمان انرگی اتمی می‌تواند این ادعا را تبیین کند که “هیچ‌وقت در تاریخ ایران توانمندی هسته‌ای ما مانند امروز نبوده است”؛ قوی‌ترین فناوری هسته‌ای را به نمایش جهانیان گذاشتیم. پس دروغ گفتند که “برجام امضا شد تا قدرت هسته‌ای کشور را از بین برده شود”؛ پس از دروغ‌تان عذرخواهی کنید.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: کار دیگر اینکه مشروعیت فناوری هسته‌ای در ایران مورد اذعان همگان قرار گرفت؛ البته مشروعیت داشتیم و کاملا قانونی بود ولی آن‌ها قطعنامه‌ای داشتند و ادعاهایی می‌کردند. همه قبول دارند که فعالیت ایران صلح‌آمیز است؛ یک زمان پرونده «PMD» را در دست داشتند و می‌گفتند طول می‌کشد تا بفهیم فعالیت‌های ایران صلح‌آمیز است یا نه. پرونده «PMD» بسته شد و معلوم شد که فعالیت ما صلح‌آمیز است و این از موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران در دولت یازدهم و دوازدهم است.

روحانی عنوان کرد: در این دولت توانستیم تحریم تسلیحاتی را برداریم، چرا این گفته نمی‌شود؟ مگر با این تحریم با قطعنامه‌های سازمان ملل تسلیحاتی بر ما تحمیل نشد و مگرسال گذشته برداشته نشد؟ آن‌ها که به قدرت نظامی تکیه دارند چرا به پایان تحریم تسلیحاتی نمی‌پردازند؟ این کار دولت بود. می‌گویند آیا دولت در بخش قدرت نظامی چنین عقیده‌ای درباره پیشرفت را دارد؟ این دولت تحریم تسلیحاتی را برداشته و پدافند هوایی ما از هر زمان دیگری قدرتمندتر است و سامانه «s300» را آوردیم و سامانه‌های داخلی هم که داریم و پهپاد مدرن آمریکایی را با سامانه ساخت داخلی سرنگون کردیم.

وی افزود: نگاه ما به بیرون نیست و بلکه نگاه‌مان به توان داخلی، منابع انسانی و معادن کشور است اما در عین حال رابطه با جهان را برای توسعه و پیشرفت لازم می‌دانیم؛ باید با جهان رابطه داشته باشیم و البته تکیه‌مان به داخل کشور است.

رئیس‌جمهور به مسئله توانمندی کشور در عرصه بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: ما در این زمینه هم شرایط خوبی نسبت به سال‌های گذشته داریم؛ امید به زندگی در اول انقلاب 67 سال بوده و الان به 78 سال رسیده و این یک علامت است که نشان می‌دهد در مسیر بهداشت و درمان حرکت خوبی داشتیم و قدرت ما در عرصه بهداشت و درمان نسبت به سال 1392، دو برابر شده است.

روحانی درباره واکسن کرونا هم گفت: مجددا به وزارت بهداشت می‌گویم هرکاری که در زمینه واکسن انجام می‌گیرد و انجام خواهد گرفت، با شفافیت برای مردم توضیح داده شود و ما بحث مخفی نداریم. درباره واکسن داخلی نیز تلاش زیادی می‌شود و امیدواریم تا اوایل خردادماه واکسن «پاستور» عرضه شود و امید داریم تا پایان خردادماه نیز واکسن «برکت» عرضه شود و کار بزرگ و عظیمی در کشور در این‌باره شروع شده و دولت با همه توان از آن پشتیبانی می‌کند.

رئیس‌جمهور هم‌چنین درباره بستاه حمایتی و معیشتی به مردم گفت: برای کمک به مردمی که خصوصا دچار تنگی معیشت هستند به سازمان برنامه و بودجه دستور می‌دهم در روزهای اولیه ماه مبارک رمضان، یک نوبت اضافی از کمک معیشتی که به 60 میلیون نفر داده می‌شود، یک بار هم به‌صورت اضافه و ویژه رمضان پرداخت شود.

روحانی ادامه داد: کار دیگری که تصمیم گرفتیم و هفته آینده اعلام خواهد شد، کارت اعتباری است که در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و این کارت که توسط بانک‌ها به مردم داده خواهد شد، نیازی به مراجعه به بانک ندارد و تمام‌الکترونیکی است و پشتوانه آن هم می‌تواند سهام عدالت و یا یارانه باشد. کسانی که سهام عدالت یک میلیونی دارند، 14 میلیون اعتبار و آن‌ها که سهام عدالت 500 هزار تومانی دارند، 7 میلیون تومان اعتبار دریافت خواهند کرد این رفاه برای مردم و کمک به تولید است و هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *