summer in dubai banner

هشدار به خریداران ملک در «دبی»

تصویر روز: (حمید طلیمی) در سال های گذشته بنا به دلایل مختلف تقاضا برای خرید ملک از سوی ایرانی‌ها درکشورهای همسایه با رشد قابل توجهی مواجه شد. البته این پدیده تازه‌ای نیست زیرا مردم کشورمان از گذشته های دور به خانه و زمین به عنوان کالای سرمایه‌ای نگاه می‌کنند چراکه معتقد هستند فردی که ملکی را خریداری می نماید در واقع سرمایه‌گذاری مطمئنی انجام داده است.

برخی کارشناسان معتقدند: این یک رفتار طبیعی است که مردم یک کشور به علت ریسک بالای سرمایه‌گذاری و در خطر بودن ارزش پولشان، بخشی از دارایی‌شان را در خارج از کشور سرمایه‌گذاری کنند.

اما این همه ماجرا نیست. زیرا بسیاری از افرادی که طی سال های گذشته برای خرید مسکن در کشورهای همسایه اقدام کرده اند ، فریب تبلیغات گسترده شبکه های ماهواره ای را خورده و متاسفانه به دلیل عدم آشنایی با قوانین و مقررات آن کشور دچار ضرر و زیان فراوانی شده اند. همین موضوع باعث شده تا علی رغم تبلیغات گسترده شرکت های فعال در حوزه مسکن و بکارگیری این شرکت ها از مشاوران و کارشناسان فارسی زبان ، ایرانی ها رغبت کمتری برای خرید ملک در دبی نشان دهند.

بررسی ها بیانگر این واقعیت است که اقبال ایرانی‌ها برای سفر و خرید ملک در دبی بطور قابل توجهی کاهش یافته و تبلیغات گسترده شرکت های فعال در حوزه املاک نیز نتوانسته اعتماد از دست رفته آنان را بازگرداند.

به اعتقاد کارشناسان علاوه بر نکات فوق ، قیمت بالای ملک ، رکود نسبی در اقتصاد این کشور و از طرفی سخت‌تر شدن دریافت اقامت بر خرید خانه و فعالیت‌های تجاری ایرانی‌ها در امارات نیز در این خصوص تاثیر‌گذار بوده است.

آنان معتقدند: به نظر می‌رسد کاهش شدید خرید املاک از سوی ایرانی‌ها ، یکی از دلایل افزایش تبلیغات شرکت های ساختمانی برای جذب مجدد سرمایه‌های آنهاهاست که طی چند سال اخیر اقبال کمتری به املاک دبی نشان داده‌اند.

هشدار رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات

farzanegan.1
در این خصوص دکتر فرشید فرزانگان رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات در گفت و گویی اختصاصی با پایگاه خبری – تحلیلی تصویر روز ضمن هشدار به مردم می گوید: متأسفانه عده ای به دلیل آشنا نبودن با قوانین و مقررات فریب این تبلیغات را خورده و بدون مشورت با افراد آگاه و مطلع سرمایه خود را در اختیار این شرکت ها قرار می دهند. حتی در برخی مواقع این افراد سرمایه خود را نیز از دست می دهند.
وی ضمن هشدار به مردم اظهارداشت: توصیه می کنیم مردم قبل از هرگونه اقدام برای سرمایه گذاری و خرید خانه در هر یک از کشورها حتما با وکیل یا افراد مطلع و آگاه در این خصوص مشورت کرده تا با قوانین و مقررات حاکم بر آن کشور به ویژه در بخش املاک آشنا شوند.

پیش از خرید با قوانین و مقررات آشنا شوید

1 7 600x375 1
یک کارشناس حقوقی نیز در گفت وگو با تصویر روز در این باره اعلام کرد: متاسفانه به دلیل عدم آشنایی برخی سرمایه گذاران با قوانین و مقررات امارات به ویژه در بخش املاک بسیاری از آنان دچار مشکلات فراوانی شده اند.
وی تاکید کرد: خریدارن باید توجه داشته باشند که خرید املاک در دبی به هیچ وجه موجب اعطای اقامت طولانی مدت نیست.

وی می گوید: خریداران باید پیش از انجام هر اقدامی برای خرید ملک ، ضمن مشورت با کارشناسان معتبر املاک از صلاحیت و اعتبار شرکت طرف قرارداد نیز اطمینان حاصل نمایند.
وی اظهارداشت: برخی قراردادهای خرید ملک در امارات به گونه‌ای تنظیم می‌شود که عدم پرداخت یک یا دو قسط ، موجب از بین رفتن همه سرمایه خواهد شد بدون آنکه حتی یک متر از ملک مورد نظر به خریدار تعلق گیرد.

وی تاکید کرد: کسانی که تمایل دارند از طریق خرید ملک در دبی نسبت به دریافت ویزای اقامت اقدام کنند باید توجه داشته باشند که اخذ ویزای اقامت از طریق خرید ملک، به منزله داشتن مجوز کار یا انجام فعالیت های تجاری و اقتصادی نیست.لذا این افراد اجازه کار در این کشور را نخواهند داشت.
وی افزود: توصیه می شود پیش از هرگونه اقدام برای خرید ملک ، حتما با وکیل یا افراد مطلع و آگاه در این خصوص مشورت کرده تا با قوانین و مقررات به ویژه در بخش املاک آشنا شوند.

ملک ساخته شده خریداری کنید نه واحد در حال ساخت

1 cover 12
یک کارشناس املاک نیز در گفت و گو با تصویر روز ضمن هشدار به خریداران ملک در دبی اعلام کرد: متاسفانه بسیاری از خریداران بدون در اختیار داشتن اطلاعات کافی از قوانین و مقررات بازار ملک و خرید و فروش آپارتمان وارد این بازار می شوند.
وی می گوید: به دلیل عدم شناخت کافی خریداران از بازار، مشاهده شده برخی از آنان دچار مشکلات فراوانی شده و بعضا بخشی یا تمام سرمایه خود را از دست داده اند.

وی افزود: خریداران خارجی ملک در دبی ضمن دقت کافی، زمان زیادی را نیز صرف آشنایی و بررسی این بازار می کنند. اما متاسفانه بعضا شاهدیم برخی خریداران ایرانی بدون آشنایی لازم با قوانین و مقررات و همچنین بررسی شرایط خرید ، فریب تبلیغات کاذب را خورده و نهایتا دچار مشکل می شوند.

وی تصریح کرد: به خریداران ملک توصیه می کنیم قبل از خرید ملک با وکیل یا افراد مطلع و آگاه در این خصوص مشورت کرده تا با قوانین و مقررات به ویژه در بخش املاک آشنا شوند. زیرا بین تبلیغات صورت گرفته با واقعیات تفاوت بسیاری وجود دارد.

این کارشناس مسکن در ادامه به خریداران ملک هشدار داد: در صورت امکان از خرید واحد های مسکونی در حال ساخت خودداری نمایند.

وی افزود: اشخاصی که بنا به دلایل مختلف از جمله نداشتن توان مالی کافی بصورت اقساطی برای خرید واحدهای مسکونی در حال ساخت اقدام می کنند، باید توجه داشته باشند به دلیل قوانین و مقررات موجود در صورت عدم پرداخت حتی 10 درصد از مبلغ خرید، هم ملک و هم سرمایه خود را از دست خواهند داد. لذا توصیه می کنیم صرفا افرادی که توان مالی کافی برای پرداخت تمام اقساط را دارند برای خرید واحد های مسکونی در حال ساخت اقدام کنند تا دچارمشکل نشوند.
به گفته وی بهترین شیوه تهیه ملک در دبی ، مراجعه به شرکت های معتبر ، مشورت با افراد متخصص ، بررسی کامل وضعیت بازار ، آشنایی صحیح با قوانین و خرید واحد های مسکونی ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *