corona.3

آلودگی کرونایی تهران از قرمز فراتر رفت

تصویر روز: فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران با اشاره به پیش‌بینی روند فزاینده بیماری در تهران، گفت: وضعیت تهران رسما قرمز است و هیچ منطقه‌ای از تهران از آلودگی مصون نیست و حتی به نظر من آلودگی تهران فراتر از قرمز است.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی، گفت: میزان بستری بیماران در تهران به حدود ۱۴۴۵ بیمار رسیده است که حدود ۲۵۰ نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و در مجموع بستری‌های فعلی تهران به عدد ۶۴۰۰ نفر رسیده است.

وی افزود: ما در تهران وزن‌دهی تمام عوامل خطر را برآورد کردیم. به عنوان مثال حمل‌ونقل عمومی وزنی معادل ۲۶ تا ۳۲ درصد را به خود اختصاص می‌دهد. پاساژهای متراکم، رستوران‌ها، مراکز پر ازدحام خرید و… بررسی شدند. نکته قابل توجه این است که در مناطق مرکزی شهر معمولا احتمال ابتلا افزایش می‌یابد و در مواردی که محل سکونت فرد در دو نقطه متفاوت از شهر تهران باشد، متوجه شدیم ۱۰.۲ کیلومتر متوسط پیمایش او است که ضریب ابتلا را افزایش می‌دهد.

زالی تاکید کرد: فردا(دوشنبه، ۲۳ فروردین) جلسه بسیار مهمی به‌صورت وبیناری با ۱۰۵ رئیس بیمارستان تهران خواهیم داشت و احتمالا معاونت درمان وزارت بهداشت هم به ما ملحق می‌شوند و به بحث تامین لجستیک تخت‌ها خواهیم پرداخت. جدولی با مشورت روسای بیمارستان‌ها تهیه شده است در این زمینه که، بدانیم ظرفیت افزایش تخت ما چقدر است و این افزایش ظرفیت ابلاغ خواهد شد. ما پیش‌بینی می‌کنیم تا انتهای این هفته هم سیر فزاینده مراجعین ما ادامه داشته باشد و همان‌طور که می‌دانید تهران اشانتیون و تجلی از وضعیت کشور است.

وی با تاکید بر این‌که هنوز ویروس جهش‌یافته برزیلی یا آفریقایی در کشور مشاهده نشده است، تصریح کرد: البته در همه جای دنیا به قدری سوش‌های جهش‌یافته افزایش یافته‌اند که حتی می‌دانیم سوش هندی از سوش برزیلی هم خطرناک‌تر است. سوش ترکیه‌ای هنوز به شکل سوش آندوژن وجود ندارد اما کشورهایی مانند ترکیه به دلیل داشتن فرودگاه بین‌المللی پر تردد امکان بروز سوش‌های مختلف در آنها وجود دارد و گاهی اوقات هم افراد بی‌علامت حامل ویروس کرونا هستند.

وی هشدار داد: وضعیت تهران رسما قرمز است و هیچ منطقه‌ای از تهران از آلودگی مصون نیست و حتی به نظر من آلودگی تهران فراتر از قرمز است. نرخ شاخص‌ها رشد شتابان و فزاینده‌ای دارد و این موضوع بیشتر موجب نگرانی ما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *