• خط تولید ماشین لباس‌شویی «سام» راه اندازی شد

  تصویر روز: باهمت صنعتگران و مهندسان داخلی، خطوط تولید ماشین‌های لباس‌شویی داخلی با برند «سام» راه اندازی شد.

  به گزارش تصویر روز این موفقیت پس از دو سال کار تحقیقاتی و با مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان و پیمانکاران داخلی حاصل شد و امروز خطوط تولیدی یاد شده با حضور “مهدی صادقی‌نیارکی” معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد.

  این توفیق در حالی به دست آمد که سامسونگ کره جنوبی شریک تجاری شرکت سام از حدود دو سال پیش در پی تشدید تحریم‌های آمریکایی به ناچار بازار کشورمان را ترک کرده بود.

  با این حال دست‌اندرکاران این شرکت دست از تلاش برنداشتند و پس از راه‌اندازی خطوط تولید تلویزیون با برند سام الکترونیک که سال گذشته آغاز به‌کار کرد، خطوط تولید ماشین لباس‌شویی در پنج مدل و ظرفیت های مختلف را راه‌اندازی کردند.

  تحولات اخیر سیاست خارجی و احتمال رفع تحریم‌ها، بار دیگر احتمال بازگشت برندهای خارجی در حوزه لوازم‌خانگی به‌ویژه برندهای مطرح کره‌ای را قوت بخشیده است.

  در سال‌های گذشته و پیش از دور جدید تحریم‌ها برندهای خارجی حدود ۶۰ درصد بازار لوازم‌خانگی کشورمان را در اختیار داشتند. برندها و شرکت‌هایی که روزگاری با تامین زیرساخت‌ها، خطوط تولید و آموزش نیروی انسانی ایرانی، تولیدات باکیفیتی در قالب همکاری مشترک و با عمق داخلی‌سازی متفاوت در کشورمان تولید می‌کردند.

  با خروج دونالد ترامپ از برجام و در پی آن اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان، شاهد خروج بسیاری برندهای خارجی از کشورمان متاثر از فشارهای آمریکایی‌ها بودیم. خروجی که به اعتقاد بسیاری مسوولان و صاحبنظران اقتصادی، با میل و اراده خودشان نبود.

  این روزها اما، زمزمه‌های بازگشت بسیاری از این برندها در صنایع مختلف به گوش می‌رسد. با روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا و در پی آن از سر گرفته شدن گفت‌وگوهای برجامی، لغو احتمالی تحریم‌ها انتظار می‌رود. به گزارش تصویر روز انتظاری که در صورت تحقق آن، هرچند ورود راحت‌تر مواد اولیه، سرمایه و برداشته شدن بسیاری محدودیت‌ها در تجارت بین‌الملل را برای کشورمان به ارمغان خواهد آورد، اما نگرانی فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان از باز شدن درهای کشور به روی واردات و گسیل انواع و اقسام محصولات وارداتی به‌ویژه محصولاتی که مشابه تولید داخلی دارند، است.

  کارشناسان همواره بر تقویت تولید ملی، تعمیق ساخت داخل و بومی‌سازی حداکثری با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی تاکید داشته و در عین حال، همکاری و تعامل درست و سازنده با سایر تولیدکنندگان و برندهای معتبر جهانی را توصیه می‌کند.

  به‌طور قطع هیچ ایرانی شریفی حاضر نیست حال که در دوران سخت تحریم‌ها، صنعت داخلی با تلاش و زحمت صنعتگران به خودکفایی نسبی رسیده، به دنبال واردات کالاهای مشابه باشد و به هیچ عنوان موافق واردات کالاهای نهایی (مگر در بخش هایی که تولید مشابه داخل نباشد یا تولید به حد کفایت نیاز بازار وجود نداشته باشد)ساخته شده از هیچ کشوری نبوده و نیست.

  امروز بار دیگر صنعتگران کشورمان نشان دادند قادر به انجام کارهای بزرگ و فتح قله‌های فناوری مطابق با نیاز روز جامعه هستند و انتظار می‌رود دست‌اندرکاران امر نیز با تدوین قوانین و مقررات مناسب و انجام حمایت‌های لازم، به یاری عملی صنایع بپردازند؛ موضوعی که افزایش اشتغال و جهش تولید را برای کشورمان به ارمغان خواهد آورد.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *