• تاثیر انتخابات بر اقتصاد کشور

  تصویر روز: رییس اتاق بازرگانی ایران و امارات اعلام کرد: اگر کشور ما به دنبال رشد اقتصادی است نخستین مسئله باید سامان بخشیدن به وضعیت تجارت بین‌الملل باشد.

  به گزارش تصویر روز فرشید فرزانگان، رییس اتاق بازرگانی ایران و امارات، در گفت‌وگو با ایلنا اظهار داشت: در سال 1400 اقتصاد دنیا با توجه به واکسیناسیون به سرعت در حال رشد است و به نظر می‌رسد که واکسیناسیون در کشورهای شرق آسیا مانند ژاپن، کره جنوبی، چین، تایلند، هنگ‌کنک و سنگاپور، استرالیا وضعیت بهتری دارند به طوری که بیشتر از متوسط دنیا در حال واکسیناسیون هستند. این منجر به بازگشت رشد اقتصادی می‌شود که در نتیجه افزایش تقاضا قیمت‌ مواد شیمیایی و مواد معدنی بعد از کرونا را به دلیل افزایش تقاضا و موارد دیگر بازار بشدت در حال افزایش است.

  دلایل افزایش قیمت مواد اولیه در جهان

  وی افزود: یعنی این کشورها برای جبران کسری خود مواد اولیه بیشتری را مصرف می‌کنند و به همین دلیل قیمت مواد اولیه در جهان افزایش پیدا کرده است. این افزایش قیمت جهانی برای این کشورها که از رکود حاصل از کرونا با موفقیت جسته‌اند احتمالا تاثیر مثبت دارد.

  نگاهها به مذاکرات برجامی

  فرزانگان با اشاره به چشم انداز تجارت ایران اظهار داشت: اما در ایران همه نگاه‌ها به مذاکرات برجامی است که به نظر می‌رسد خبرهای خوبی از خروجی گفت‌وگوها شنیده خواهد شد. این شرایط باعث کاهش نرخ ارز نیز شده است که انتظار کاهش قیمت‌ها می‌رود. البته چون تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد اولیه را با ارز بالا خریداری کردند و هنوز درگیر رکود حاصل از کرونا در بازار هستیم، بازار هنوز آن طور که باید و شاید در سال ۱۴۰۰ راه نیافتاده است.

  وی ادامه داد: چون قیمت مواد شیمیایی و معدنی در دنیا بالا رفته و نرخ تورم در کشور ما بالا است، به نظر رکود ادامه خواهد داشت. انتخابات نیز بر این رکود دامن می‌زند و در نتیجه شش ماه نخست سال درگیر این مسائل هستیم.

  تعدد بخشنامه ها مشکل اصلی تجار

  رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات خاطرنشان کرد: باید به شعار امسال بیشتر توجه شود، چون هنوز مشکل اصلی ما تعدد بخشنامه‌ها است. با توجه به مسائل دیگر احتمالا ما شش ماه نخست سال را در فضای مه آلود و ناپایدار ادامه خواهیم داد.

  ساماندهی تجارت خارجی

  وی افزود: البته روند شش ماهه دوم سال بستگی به مذاکرات و وضعیت تعاملی و تجاری ما با دنیا دارد. اگر کشور ما به دنبال رشد اقتصادی است نخستین مسئله باید سامان بخشیدن به وضعیت تجارت بین‌الملل باشد و البته همزمان با آن توسعه زیرساخت‌ها در گمرکات و حمل و نقل را دنبال کند، چون هزینه حمل و نقل در کشور بالا است و باید آن را کاهش داد. از همین روی باید تحریم و فشار روی حساب‌های بانکی ایرانیان کاهش یابد تا در شش ماه دوم فضا بهتری را شاهد باشیم.

  پیوستن به FATF

  عضو اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: همه ما انتظار داریم ماحصل مذاکرات به بهبود فضای تجارت کمک کند. همچنین بلافاصله اقدامات دیگری مانند پیوستن به FATF دنبال شود. البته فروش نفت در سال جاری مطلوب‌تر است اما برای بهبود فضا کافی نیست و ضروری است فشارهای جهانی روی مراودات بانکی کشور در عرصه تجارت بین الملل کاهش یابد تا به نظام توسعه بین‌المللی برگردیم و صادرات خود را ارتقاء بدهیم

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *