fahimi.saham

زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت

تصویر روز: مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار گفت: مرحله دوم سود سهام عدالت در آینده نزدیک واریز می‌شود.
به گزارش تسنیم به نقل از سمات، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار گفت: مرحله دوم سود سهام عدالت در آینده نزدیک واریز می‌شود.
حسین فهیمی افزود: پس از آن که در سال گذشته سامانه «جامع توزیع سود» توسط رئیس جمهور افتتاح شد، 130 شرکت سود سهامداران خود را از طریق این سامانه واریز کردند و علاوه بر آن در اسفند ماه و در روز‌های پایانی سال گذشته مرحله نخست سود 44 میلیون نفر از مشمولان سهام به‌میزان 50 درصد نیز از طریق سامانه توزیع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انجام شد که مرحله دوم آن نیز در آینده نزدیک واریز می‌شود.

استقبال روزافزون ناشران از سامانه توزیع سود

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد که در پایان 3ماهه نخست امسال، 35 شرکت سود خود را از بستر سامانه «جامع توزیع سود» به حساب حدود 7 میلیون سهامدار واریز کرده‌اند که نسبت به سال‌های قبل از رشد قابل‌توجهی برخوردار است و پیش‌بینی می‌شود که در ماه‌های آینده این روند با افزایش نیز مواجه شود.

الزام ناشران بورس و غیربورسی

فهیمی اضافه کرد: بر اساس قانون همه شرکت‌های بورسی و فرابورسی و حتی غیربورسی که اطلاعات آن‌ها نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده است باید در زمان سررسید مهلت قانونی، سود سهام را به حساب سهامداران واریز کنند، اما در زمان حاضر الزام حقوقی و قانونی وجود ندارد که همه ناشران باید از طریق سامانه «جامع توزیع سود» نسبت به واریز سود اقدام کنند.

وی در خصوص برطرف شدن این روند نیز گفت: با توجه به این که در زمان حاضر این بستر نوین و زیرساخت‌های آن وجود دارد پیشنهادی به وزارت اقتصاد و دارایی ارائه شده است تا همه ناشران ملزم شوند سود سهام را از طریق سامانه سجام پرداخت کنند و این روش برای شرکت‌ها نیز از هر نظر مطلوب و بصرفه خواهد بود و از سویی دیگر شاهد این نخواهیم بود که میلیون‌ها سهامدار برای دریافت سود خود در این شرایط با صرف زمان و هزینه به بانک‌ها مراجعه کنند.

فهیمی تصریح کرد: البته باید به این نکته هم اشاره شود که در زمان حاضر همه سهامداران در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اند و احراز هویت نشده‌اند و این اتفاق گام اول تحقق پرداخت سود همه ناشران از طریق سامانه «جامع توزیع سود» است و اگر این مهم محقق شود همه شرکت‌ها اعم از بزرگ یا کوچک می‌توانند برای پرداخت سود سهام با سامانه سجام خدمات آسان‌تری را به سهامداران ارائه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *