14000828000105 Test PhotoN

تظاهرات کارگران ترکیه‌ در اعتراض به گرانی و تورم

تصویر روز: هزاران نفر از کارگران در استان ازمیر در اعتراض به گرانی و تورم شدید در ترکیه به خیابان‌ها آمده و خواستار تعادل بین حقوق و مالیات شدند.

به گزارش فارس، افزایش تورم و گرانی کالاها و هزینه زندگی در ترکیه، تعداد زیادی از کارگران را به خیابان‌ها کشیده و می‌گویند که نمی‌توانند معاش خود را تأمین کنند.

پایگاه خبری مستقل «بیانِت» گزارش داد: «هزاران کارگر به‌‌همراه اعضای کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری مترقی ترکیه (DİSK) در ازمیر به خیابان ها آمدند و خواستار برابری در درآمد و مالیات شدند».

بر اساس این گزارش، نماینده این کنفدراسیون کارگری در منطقه دریای اژه همچنین خواستار اعتصاب یک روزه در آستانه مذاکرات درباره حداقل دستمزد شد.

به نوشته بیانت، کارگرانی که روز پنجشنبه با فراخوان کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری ترکیه در استان ازمیر به خیابان‌ها آمدند، در این تجمع گفتند: «ما نمی‌توانیم هزینه‌های زندگی خود را تامین کنیم».

بر این اساس، هزاران کارگر در میدان جمهوریت در شهر ازمیر تجمع کردند و علیه دولت «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه شعارهایی مانند «شغل، نان، آزادی»، «بودجه برای کارگر، نه برای کاخ»، «اتحاد کارگران پایتخت را تنبیه خواهد کرد»، «دولت مرگ بر تو»، «دستمزد انسانی می‌خواهیم» سر داده و خواستار استعفای دولت شدند.

به نوشته این وبگاه خبری، اعتراض کارگران در بحبوحه مذاکرات جاری بودجه سال ۲۰۲۲ در کمیسیون برنامه و بودجه پارلمان ترکیه و در آستانه مذاکرات حداقل دستمزد سال ۲۰۲۲ صورت گرفت.

این تظاهرات بعد از آن رخ داده که ارزش واحد ملی پول ترکیه (لیر) در برابر دلار، در پی تنش‌زایی اخیر دولت اردوغان با کشورهای اروپایی و آمریکا، در سراشیبی سقوط قرار گرفته و بر اساس گزارش‌ها امروز (جمعه) به کمترین سطح تاریخی ۱۰.۹۱ لیر در برابر ۱ دلار رسیده است.

رئیس جمهور ترکیه همچنین دو روز پیش با انتقاد از احزاب مخالف این کشور گفت که در صورت شکست در انتخابات آتی، در ترکیه هرج و مرج رخ می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *