• سفر ۴ میلیون ایرانی در ۸‌ ماه گذشته به ترکیه

  تصویر روز: مرکز آمار ترکیه اعلام کرد که در 7‌ماه نخست سال2021 ایرانی‌ها با خرید 3689خانه در این کشور، به‌طور متوسط هر‌ماه 527خانه در ترکیه خریداری کردند و در جایگاه دوم پس از عراقی‌ها قرار گرفتند.

  به گزارش روزنامه همشهری ، مرکز آمار ترکیه اعلام کرده است که در ماه‌های اخیر تعداد خرید خانه در ترکیه توسط ایرانی‌ها بیشتر بود. پس از ایرانی‌ها اما اتباع روسیه با خرید 2124خانه، افغانستان با خریداری 1506خانه و قزاقستان با خرید 953خانه در جایگاه سوم تا پنجم مهاجرت به ترکیه قرار دارند.

  در 7‌ماه نخست سال2019 نیز ایرانی‌ها 2هزارو666خانه در ترکیه خریداری کردند. اما در 7‌ماه نخست سال2020 با وجود محدودیت‌های کرونایی ورود به ترکیه افزایش یافت و خرید خانه توسط ایرانی‌ها در این کشور به 3168خانه رسید. امسال اما این میزان پس از افزایش هزینه‌ها در داخل کشور باز هم رشد کرد و به خرید 3هزارو689خانه در ترکیه توسط ایرانی‌ها منجر شد.

  در ماه‌های اخیر که ارزش پول ملی ترکیه با کاهش شدید مواجه شد نیز ایرانی‌ها پیشتاز سفر به ترکیه شده‌اند. اگرچه هنوز آمار خرید خانه در ترکیه در دو‌ماه اخیر توسط مرکز آمار آن کشور اعلام نشده است اما به‌نظر می‌رسد روند خرید خانه در این کشور توسط ایرانی‌ها در 2ماه اخیر نیز افزایش داشته است.

  براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی‌ایران در 7‌ماه اخیر حدود 3میلیون‌و950هزار مسافر و گردشگر از مرزهای ایران با ترکیه خارج شده‌اند. یعنی در 9‌ماه اخیر بیش از 4میلیون ایرانی به ترکیه سفر کرده‌اند. بیش از 3میلیون‌و963هزار مسافر و گردشگر ورودی از ترکیه نیز در مرزهای هوایی و زمینی با آن کشور به ثبت رسیده است.

  محمدرضا لطیفی، سخنگوی گمرک ایران البته به همشهری اعلام کرده که تعداد 3میلیون‌و122هزار و 175ایرانی در 8ماه نخست امسال از مرزهای زمینی و هوایی به ترکیه سفر کرده‌اند که از این تعداد برخی از مقصد ترکیه به دیگر نقاط جهان سفر کرده‌اند.

  حتی اگر آمار گمرک جمهری اسلامی‌ایران را از سفر مسافران و گردشگران ایرانی به ترکیه تقریبی درنظر بگیریم. باید گفت ترکیه همچنان مقصد اصلی خروج مسافران و گردشگران ایرانی است که با هدف سرمایه‌گذاری و خرید ملک و دریافت اقامت یا به قصد تفریح و تجارت خرد وارد آن کشور شده‌اند.

  چندی پیش نمایندگان مجلس از رشد خرید خانه توسط ایرانی‌ها که بیشتر با هدف دریافت اقامت در آن کشور انجام می‌شود ابراز نگرانی کرده بودند. اما در ماه‌های اخیر با کاهش شدید ارزش پول ملی ترکیه در برابر دلار به‌نظر می‌رسد، رغبت ایرانی‌ها برای سفر بیشتر شده و خرید خانه در آن کشور افزایش یافته است.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *