iran uae

نقش مراکز تجاری در گسترش مناسبات ایران و امارات

تصویر روز – (حمید طلیمی) بررسی مناسبت ایران و امارات متحده عربی نشان می دهد دو کشور مناسبات دیرینه و عمیقی با یکدیگر دارند. این کشور یکی از شرکای مهم تجاری ایران در منطقه است که سالانه حجم بالایی از واردات و صادرات کالاهای مربوط به کشورمان از این طریق انجام می‌گردد.

به گزارش وجود اشتراکات فراوان فرهنگی ، تاریخی و اقتصادی دلیل قابل قبولی برای توسعه مناسبات است. از اینرو دو کشور همواره تلاش کرده اند با ابتکار عمل و بکارگیری از شیوه های جدید ، مناسبات خود را در تمام بخش ها به ویژه روابط تجاری بیش از پیش توسعه دهند.

یکی از اقدامات قابل توجه سازمان توسعه تجارت به ویژه در دولت سیزدهم ، پی گیری جدی و راه اندازی مراکز تجاری جمهوری اسلامی ایران در کشورهای هدف از جمله امارات متحده عربی ، چین ، روسیه و … است. این سازمان تلاش دارد با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی ، مراکز تجاری ایران در  سایر نقاط جهان را گسترش دهد.

مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی ، یکی از نمونه های موفق ایجاد این مراکز در سایر کشورهاست. بدون شک یکی از دغدغه های جدی شرکت‌هایی که به تازگی وارد بازارهای هدف می شوند ، عدم آشنایی کامل آنان با قوانین و مقررات جاری کشور هدف است.

خوشبختانه مرکز تجاری ایران در امارات موفق شده است با بهره مندی از تیم های کارشناسی و مشاوران با تجربه خود در بخش های مختلف حقوقی ، ثبت شرکت ، اطلاع رسانی ، بازاریابی ، تحقیق بازار و …. خدمات قابل توجهی به فعالان اقتصادی کشورمان در امارات ارایه نماید.

به منظور آشنایی بیشتر با ماموریت ها و اهداف راه اندازی این مرکز با محمدرضا طلایی رئیس مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی گفت و گویی انجام داده یم که متن این مصاحبه به شرح ذیل است.

استقبال از حضور سفیر امارات در ایران

محمدرضا طلایی

رئیس مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی می گوید: رویکرد جمهوری اسلامی ایران توسعه مناسبات همه جانبه با کشورهای دوست و همسایه است.

محمدرضا طلایی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر مشاور دولت امارات متحده عربی در سیاست خارجی در خصوص بازگشت سفیر این کشور به ایران گفت: بدون شک بازگشت سفرای دو کشور پیامدهای مثبتی بدنبال دارد. به گفته وی این موضوع موجب حضور قوی تر سرمایه گذاران و همچنین ایجاد بسترهای قانونی لازم در سطح دولت ها برای توسعه همه جانبه مناسبات از جمله مسایل بانکی ، کشتیرانی و … خواهد شد.

وی ضمن استقبال از حضور سفیر امارات در ایران اظهارداشت: با توجه به مزیت های صادراتی امارات، این کشور برای فعالان اقتصادی ایرانی به یک گزینه مناسب جهت صادرات محصولات غیرنفتی تبدیل شده است. لذا انتظار میرود با بازگشت مجدد سفرای دو کشور ، شاهد توسعه چشمگیر روابط ایران و امارات باشیم.

رئیس مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی در ادامه به برخی گشایش های اقتصادی صورت گرفته برای فعالان اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: طی یک سال و نیم گذشته شاهد گشایش های خوبی در خصوص ثبت شرکت برای تجاری ایرانی بوده ایم که امیدواریم با بازگشت سفرای دو کشور شاهد رونق بیشتری تجاری بین دو کشور باشیم.

وی افزود: با توجه به تاکید مقامات ارشد ایران و امارات ، امکان گسترش فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری مشترک وجود دارد. لذا امیدواریم دو کشور از پتانسیل های موجود به منظور گسترش و حفظ منافع دو طرف بهره برداری کنند.

 اهداف مرکز تجاری ایران در امارات

محمدرضا طلایی در ادامه به راه اندازی مرکز تجاری ایران در امارات اشاره کرد و گفت: عمده فعالیت های این مرکز ارایه خدمات مشاوره ای، ایجاد نمایشگاه برای تجار و همچنین تسهیل روابط تجاری شرکت های ایرانی با امارات است.

 ارایه خدمات به تجار و بازرگانان

نقش مراکز تجاری در گسترش مناسبات اقتصادی - اردیبهشت آنلاین

وی اظهارداشت: مرکز تجاری ایران در امارات با مجوز رسمی سازمان توسعه تجارت ایران فعالیت خود را از سال ۱۴۰۰ آغاز کرده است.

به گفته وی این مرکز به عنوان فرصتی جدید و بی‌سابقه با هدف رونق تجارت خارجی شرکت‌های ایرانی ایجاد شده و تلاش دارد با ارایه خدمات جامع، مسیر ورود کسب و کارهای ایرانی به امارات را تسهیل کند.

محمدرضا طلایی تاکید کرد: در این راستا ارایه خدمات تخصصی و حرفه‌ای شامل مشاوره حقوقی و عقد قرارداد، برگزاری دیدارهای دو جانبه و رویدادهای تجاری، پذیرش و اعزام هیات‌های تجاری، اطلاع رسانی و تبلیغات ، بازاریابی ، تحقیق بازار و شیوه‌های ورود به بازارهدف، آموزش و توانمندسازی شرکت‌ها، مشاوره توسعه کسب و کار بین‌المللی، ثبت شرکت و خدمات لجستیک… بخشی از خدمات مرکز تجاری ایران در امارات به تجار و سرمایه‌گذاران داخلی محسوب می‌شود.

 جمع آوری اطلاعات شرکت های خارجی

وی در ادامه افزود: یکی از نکات مهم و ضروری برای حضور موفق تجار داخلی در بازار های جهانی ، شناخت کافی آنان از وضعیت رقبا و بازارهای هدف است.

به گفته وی برای اینکه شرکت‌ها بتوانند بخوبی در بازار هدف رقابت کنند ، نیازمند اطلاعات دقیق و هدفمند در خصوص مشتریان و فعالان اقتصادی خواهند بود.

وی افزود: تاکنون اطلاعات تجاری ۱۸۰ هزار شرکت ایرانی گردآوری شده است. همچنین به منظور شناخت بهتر تجار ایرانی اطلاعات بیش از ۹۶ هزار شرکت از کشورهای امارات ، عمان و قطر جمع‌آوری شده که تجار ایرانی می‌توانند با بهره مندی از این اطلاعات مراودات اقتصادی خود با این کشورها را بیش از پیش توسعه دهند.

 امارات دومین شریک تجاری ایران

محمدرضا طلایی معتقد است: اهمیت امارات عربی متحده با توجه به موقعیت این کشور به عنوان سرآمد کشورهای منطقه در امر تجارت خارجی و Re- export قابل توجه است.

به گفته وی در حال حاضر، امارات دومین شریک تجاری ایران محسوب و پیش بینی می‌شود حجم مبادلات دو کشور تا سال ۲۰۲۵ به حدود ۳۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

رئیس مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی وجود قوانین پویا در فضای کسب و کار، تسهیل فعالیت اقتصادی اتباع خارجی، تسهیل ورود و اقامت اتباع خارجی با راه اندازی روادیدی موسوم به «ویزای سبز» و «ویزای طلایی» ، به کارگیری ابتکارات ویژه به منظورتحرک بخشی به چرخه اقتصادی، امارات را به پایگاه مناسبی برای راه اندازی کسب و کار و گسترش آن به کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) تبدیل کرده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *