صادارت گاز ایران به اروپا

تصویر روز: وزیر نفت از اعلام آمادگی اسپانیا برای استفاده از پایانه‌های واردات گاز ( ال ان جی) این کشور برای ورود ایران به بازار گاز اروپا خبر داد و گفت: مذاکرات ایران و اسپانیا در این زمینه ادامه خواهد داشت.

بیژن نامدار زنگنه  پس از دیدار با خوزه مانوئل سوریا لوپز، وزیر صنعت انرژی و گردشگری اسپانیا با اشاره به این‌که دو کشور برای تجدید روابط که به دلیل تحریمها دچار مشکل شده بودند، افزود: در این دیدار امکانات و برنامه‌های ایران برای توسعه صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، پالایش و ساخت تجهیزات و همچنین بهینه‌سازی انرژی برای شرکتهای اسپانیایی تشریح شد و آنها ابراز علاقه کردند در این زمینه بایکدیگر همکاری کنند.

وی گفت: در این دیدار تاکید شد که شرکتهای دو کشور باید همکاری با هم را ادامه دهند و دولت اسپانیا هم زمینه را برای کار شرکتها برای حضور در ایران فراهم کند.

زنگنه افزود: تغییرات ساختاری حاصل شده در صنایع ایران و همچنین تغییر سیاست در بخش پتروشیمی که توسعه آن در سالهای گذشته به بخش خصوصی واگذار شده در این دیدار تشریح و تصریح شد که دولت ایران از سرمایه گذاری شرکتهای اسپانیایی در بخش پتروشیمی حمایت و استقبال می کند.

به گزارش صدا و سیما وزیر نفت همچنین از پیشنهاد ایران به شرکتهای اسپانیایی برای ساخت تجهیزات صنعت نفت در ایران خبر داد و گفت: همان گونه که در دیدارهای گذشته با طرفهای خارجی اعلام شده به شرکتهای اسپانیایی نیز عنوان کردیم که آنها برای حضور در ایران نباید تنها به بازار ایران نگاه کنند بلکه هدف باید بازار کل منطقه برای صادرات کالا و تجهیزات باشد.

بیشترین حجم مبادلات تجاری میان ایران و اسپانیا مربوط به سال ۲۰۱۱ است که طی آن ارزش تجارت دو کشور به رقم ۴,۷ میلیارد یورو رسید. در این سال، عمده تجارت دو کشور مربوط به صدور اقلام انرژی ایران به اسپانیا بوده است.

آمارهای منتشره ازجانب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران مربوط به مبادلات دو کشور طی سال ۱۳۹۳، ارزش مبادلات را در این سال، بالغ بر ۳۲۱ میلیون دلار اعلام کرد که از این میزان ، حدود ۱۴۶ میلیون دلار را صادرات اسپانیا به ایران و رقمی حدود ۱۷۵ میلیون دلار را صادرات ایران به اسپانیا تشکیل داده است.

حجم مبادلات ایران و اسپانیا در چهار ماهه نخست ۹۴ شامل صادرات حدود ۸۹ میلیون دلار آهن، زعفران، انگور، روده، فرش و کفپوش ایران به اسپانیا و ۵۳ میلیون دلار واردات الکترودهای زغالی، جرثقیل، مرکب چاپ، کاغذ گراف و نخ نساجی ایران از اسپانیا بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *