جوزف بورل

حمایت اروپا از احیای روابط تهران و ریاض

بورل گفت: احیای روابط بین عربستان سعودی و ایران، به ثبات منطقه غرب آسیا کمک می‌کند

تصویر روز ـ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه عادی‌سازی روابط ایران و عربستان سعودی خبر خوبی است، اما گفت که برجام و احیای توافق هسته‌ای، موضوعی متفاوت است.

به گزارش فارس، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه یکشنبه از توافق جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دوجانبه استقبال کرد.

بورل طی نشست خبری با «فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق که به بروکسل سفر کرده، گفت احیای روابط بین عربستان سعودی و ایران، به ثبات منطقه غرب آسیا کمک می‌کند.

به نوشته وبگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه اروپا، وی در این‌باره توضیح داد: «اخیرا شاهدیم که عربستان سعودی و ایران در حال عادی‌سازی روابط خود هستند. این امر به ثبات بیشتر منطقه خواهد افزود. فراموش نکنیم که دور اول مذاکرات منجر به یک نتیجه مثبت، در بغداد انجام شد».

وی با بیان اینکه بغداد صحنه این نزدیکی مهم بین ایران و عربستان سعودی بود، اضافه کرد: «این دلیل خوبی برای استقبال از سیاست شما به عنوان یک سازنده روابط حسن همسایگی است؛ نه تنها در حال ایجاد ثبات در کشور خود هستید، بلکه در ایجاد ثبات در منطقه نیز مشارکت دارید».

این دیپلمات اروپایی افزود: «مطمئناً خبر خوبی است، این واقعیت که دو کشور – که فرض کنید – در یک رابطه دشوار بودند، تصمیم گرفتند تعامل دیپلماتیک خود را از سر بگیرند و سفیران خود را به خاک یکدیگر بفرستند، می‌تواند به ثبات منطقه و کاهش تنش‌ها کمک کند».

بورل در پاسخ به سوالی درباره احتمال تأثیر توافق تهران و ریاض روی مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران نیز اظهار داشت:‌«برجام موضوع متفاوتی است. برجام دارای نهادهای دولتی خاص خود است. ما به کار روی آن ادامه می‌دهیم. رابطه خوب بین عربستان سعودی و ایران برای همه چیز خوب است، اما برجام پویایی خاص خود را دارد».

پیش از این، «محمد الجدان» وزیر دارایی عربستان سعودی گفته بود: «همیشه گفته‌ایم که ایران همسایه ماست… سرمایه‌گذاری در ایران ممکن است به سرعت انجام شود».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *