خط تولید خودرو

افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو محقق شد؟

سال ۱۴۰۱ را شاید بتوان نقطه عطفی از جهت پایان تولید خودروهای ناقص و تکمیل خودروهای باقی مانده از سال قبل دانست

تصویر روز ـ بررسی عملکرد ایران خودرویی ها در سالی که گذشت و با توجه به دستوراتی که رییس جمهور اول امسال به آنها ابلاغ کرده بود شاید در آخرین روز سال ۱۴۰۱ خالی از لطف نباشد، دستوراتی که با وعده های تحقق آن توسط مدیران این خودروسازی همراه بود.
به گزارش خبرنگار خودروکار، سال ۱۴۰۱ را شاید بتوان نقطه عطفی از جهت پایان تولید خودروهای ناقص و تکمیل خودروهای باقی مانده از سال قبل دانست اما عملکرد بزرگترین خودروساز کشور از جهات دیگر هم قابل ارزیابی و بررسی است.
ابتدای امسال بود که رییس جمهوری کشورمان در بازدید از ایران خودرو فرمان ۸ ماده ای را برای خودروسازان صادر کرد که یکی از این بندها مربوط به افزایش تولید ۵۰ درصدی در سالی بود که گذشت.
در همان روزها بود که برخی از مدیران ارشد ایران خودرو پیرو دستور رییس جمهوری و البته برای خواباندن تلاطم هایی که به واسطه برخی انتصابات و تصمیمات مدیریتی در ماه های ابتدای فعالیت خود با آن مواجه بودند، دستورات ۸ بندی را پُر پیمون تر هم کردند و حتی وعده افزایش ۵۶ درصدی تولید در سال جاری را دادند. وعده ای که در شرایط تحریمی و عدم مونتاژ خودروهای شرکای خارجی و البته حاضر نبودن زیرساخت های تولیدی برای اهل فن بسیار رویایی و البته نشد به نظر می رسید.
یک ماه بعد قائم مقام توسعه و تولید گروه صنعتی ایران خودرو از افزایش ۵۶ درصدی تولید خودرو کامل از ابتدای امسال تا روز نهم خردادماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد. خبری قابل تامل که در کنار صحت و سقم آن، تداومش تا پایان سال هم در‌ هاله از از ابهام قرار داشت.
اما دقت کنید، پورمجیب گفته بود افزایش تولید خودروی «کامل» دقیقا بدعت ماجرای آمارسازی از همین جا آغاز شد، جایی که برای پوشش وعده های داده شده به رییس جمهور و وزارت صمت واژه افزایش تولید«کامل» به ادبیات خبرهای خودرویی اضافه شد و چون امسال قرار بر تولید تمامی خودروها به صورت کامل بود، دوستان مسئول در خودروسازی آمارهای تولید خودروهای کامل امسال را با سال گذشته مقایسه و آمار آن را منتشر می کردند، بی آنکه اشاره به تولیدات ناقص سال گذشته بشود که بسیاری از آن خودروهای ناقص فقط با کسری یک یا دو قطعه در پارکینگ ها زمین گیر شده بودند و عملا تولیدشان انجام شده بود.
گرچه ۳۰ خرداد ماه ۱۴۰۱ بود که ایکوپرس خبر دیگری از مدیرعامل وقت ایران خودرو منتشر کرد که طی آن خطیبی از افزایش ۶۲ درصدی تولید خودروی کامل و رشد ۴۸ درصدی صدور سند از ابتدای امسال تا ۳۰ خرداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داده بود.
کار به اینجا ختم نشد و در یک اقدام قابل تامل، خطیبی مدیرعامل وقت ایران خودرو جشن تولید خودروی کامل را در سالن ساپکو برگزار کرد؛ با کلی خبر و تشویق و تکریم که ایران خودرو دارد خودروی کامل تولید می کند، گویی اتفاق نادری در خودرسازی های جهان رخ داده و انگار این خودروساز تاکنون وظیفه نداشته خودروی کامل تولید کند و حالا انگار در حق مشتریان و متولیان بالادستی خود لطفی کرده است.!
البته ناگفته نماند در زمان تصدی خطیبی اتفاقات خوبی هم در افزایش تولید و تکمیل خودروهای ناقص گذشته افتاد که منجر به تحویل بیشتر خودرو در سال جاری به مشتریان شد اما هیچ وقت کسی سوال نکرد تکمیل آن خودروهای ناقص به چه قیمتی صورت گرفت و قطعات کسری از کجا و با چه قیمتی تامین شد که مدیرعامل قبلی برای تکمیل خودروهای ناقص به ذهنش نرسیده بود.
جالب ماجرا اینجا است که در برخی آمارهای ارائه شده تولید در سال جاری، خودروهای ناقص سال گذشته هم چون اینور سال تکمیل شده بود در آمار تولید هم شمرده می شد و بدین ترتیب به دستور رییس جمهور مبنی بر تحقق افزایش تولید ۵۰ درصدی نزدیکتر می شدند. غافل از اینکه تمامی آمار تولید و فروش باید در سامانه کدال ثبت شود و آخر سال و با نزدیک شدن به بهار، ابرها کنار خواهند رفت و آمارهای جدید از درخت سازمان بورس جوانه خواهد زد.
حالا در جدیدترین آماری که از سوی ایران خودرویی ها و در زمان مدیرعامل جدید این شرکت منتشر شده بسیار منصفانه و البته هوشمندانه می توان آماری را دید که بیانگر عملکرد مدیرعامل قبلی ایران خودرو در سالیست که هفته ای یک آمار از این گروه صنعتی رسانه ای می شد.
در این گزارش سالانه که ایکوپرس منتشر کرده آمده است: آمار و اطلاعات تولید گروه صنعتی ایران خودرو در سال کاری ۱۴۰۱، بیانگر تولید بیش از ۵۶۸ هزار دستگاه خودرو در دو بخش سواری و تجاری سنگین و نیمه سنگین است که با اضافه شدن خودروهای کسری دار تکمیل و تجاری سازی شده، این تعداد از ۶۳۰ هزار دستگاه عبور می کند.
این شد آمار درست، چیزی که با یک سرچ ساده در سایت ایران خودرو و خبرهای قبلی می توان دید که این آمارها هیچ وقت به صورت جداگانه منتشر نمی شده است.
در ادامه این گزارش آمده است این گروه صنعتی موفق به ثبت افزایش ۲۱ درصدی تولید خودرو در سال ۱۴۰۱ شد، این یعنی نه تنها دستور رییس جمهوری مبنی بر افزایش ۵۰ درصدی تولید در ایران خودرو محقق نشده بلکه بسیاری از آمارهای ارائه شده در ماه های قبلی را هم باید سر فرصت زیر ذره بین آمارهای منتشر شده در کدال برد.
در پایان گزارش چند نمونه دیگر از خبرها و وعده هایی که مدیرعامل وقت ایران خودرو داده بود و در سایت رسمی ایران خودرو منتشر شده است را یادآوری می کنیم.
بررسی میزان تحقق وعده افزایش ۵۰ درصدی تولید در ایران خودرو/ خداحافظ مدیرعامل آمار ساز
بررسی میزان تحقق وعده افزایش ۵۰ درصدی تولید در ایران خودرو/ خداحافظ مدیرعامل آمار ساز
بررسی میزان تحقق وعده افزایش ۵۰ درصدی تولید در ایران خودرو/ خداحافظ مدیرعامل آمار ساز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *