بانک مرکزی
با ارسال نامه به رئیس جمهور اعلام شد؛

اعتراض صرافان به سیاست های بانک مرکزی

آقای رئیس‌جمهور! بدانید و آگاه باشید که در بانک مرکزی اتفاقاتی می‌افتد که نشان می‌دهد با دولت محترم همسو و همراستا نیست

تصویر روز ـ جمع کثیری از صرافان با انتشار نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور محترم، نسبت به اقدام عجیب بانک مرکزی در غیرفعال کردن بیش از ۱۰۰ صرافی اعتراض کردند.

به گزارش کانون صرافان در این نامه آمده است:

جناب آقای دکتر ابراهیم رئیسی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

همزمان با سخنرانی تاریخی رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال ۱۴۰۲ درخصوص تصمیمات غلط در دهه ۱۳۶۰ که کلید اقتصاد به دست دولت سپرده شد، بانک مرکزی در اقدامی عجیب و شائبه‌برانگیز بیش از ۱۰۰ صرافی بخش خصوصی را غیرفعال کرد و در راستای همان تصمیمات با افزایش تصدی‌گری دولتی و کاهش تصدی‌گری بخش خصوصی پا جای پای مدیران اقتصادی دهه شصت گذاشت.

همان‌گونه که استحضار دارید در حال حاضر و در شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه، صرافان سراسر کشور با شرایط سخت که امنیت خود و خانواده‌شان را به خطر می‌اندازد، به طرق مختلف ارز مورد نیاز کشور را وارد می‌کنند و در این جنگ اقتصادی به عنوان سرباز خط مقدم، امکان تبادل اقتصادی را تسهیل می‌کنند اما همین سربازان هر روز به بهانه‌های واهی از سوی بانک مرکزی خلع سلاح می‌شوند. بانک مرکزی که هر روز با تصمیمات و بخشنامه‌های عجیب، خود به عاملی برای افزایش نرخ ارز و سردرگمی و کلافگی مردم تبدیل شده است.

به طور مثال در چند ماه گذشته چندین بار اعلام شده ارز ۵۰۰۰ یورویی به مردم فروخته می‌شود و تنها چند روز بعد این تصمیم نقض شده است! یا در مورد دیگر، رانت فعالیت بانک مرکزی با چند صرافی خاص که درآمدهای بسیار هنگفتی از این طریق به دست آوردند، صدای همه صرافان و صادرکنندگان را درآورده است!

در حال حاضر نیز بانک مرکزی به بهانه لزوم افزایش سرمایه صرافی‌ها آن هم به ریال، بیش از ۱۰۰ صرافی را غیر فعال کرده و در شرف غیر فعال سازی بیش از ۲۰۰ صرافی دیگر است. این تصمیم غلط مشخصا از اتاق فکرهایی در بانک مرکزی هدایت می‌شود که نسخه‌هایی این‌چنین را برای روسای قبلی بانک مرکزی پیچیدند و نتیجه آن چیزی جز افزایش شدید نرخ ارز نبود!

آقای رئیس‌جمهور! بدانید و آگاه باشید که در بانک مرکزی اتفاقاتی می‌افتد که نشان می‌دهد با دولت محترم همسو و همراستا نیست و این تصمیمات غلط در شرایط حساس کنونی چیزی جز افزایش شدید نرخ ارز و تورم شدید را در پی نخواهد داشت.

از حضرتعالی تقاضا داریم با تشکیل کمیته ویژه بی‌طرف، دستور بررسی موضوع غیر فعال کردن بیش از ۱۰۰ صرافی و دیگر موضوعات مطروحه را صادر فرمایید.

شایان ذکر  است طی چند روز گذشته به دلیل غیر فعال شدن سامانه ثبت نام دریافت ارز و همچنین عدم توزیع ارز بین صرافی ها ، بسیار از مردم برای تامین نیاز های خود دچار مشکل شده اند. عدم توزیع به موقع ارز طی روز های اخیر متاسفانه یکی از دلایل افزایش قیمت ها در بازار غیر رسمی ارز بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *