محسن زنگنه

بی‌انضباطی بانک‌ها از عوامل تورم است

اگر بانک‌های غیردولتی در مهلت مقرر اموالشان را واگذار نکنند، بانک مرکزی سهام و دارایی آن‌ها را می‌فروشد

تصویر روز ـ سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم گفت: بانک‌ها باید برای تأمین سرمایه، دارایی‌هایی‌هایی مانند املاک و اموال قابل انتقال و غیرقابل انتقال را در حد توان واگذار کنند.

به گزارش صدا و سیما، محسن زنگنه گفت این تصمیم برای تأمین نسبت کفایت سرمایه بانک‌هاست تا به سطح تعیین شده در لایحه برنامه هفتم برسند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم گفت: اگر بانک‌های غیردولتی در مهلت مقرر اموالشان را واگذار نکنند، بانک مرکزی مستقلاً ورود می‌کند و سهام و دارایی آن‌ها را با سازوکار مشخصی می‌فروشد.

آقای زنگنه گفت: بی‌انضباطی بانک‌ها از عوامل تورم است و زمانی که بانک‌ها بیش از حد مقرر تسهیلات می‌دهند و دچار بی‌انضباطی می‌شوند، معمولا نقدینگی و تورم به وجود می‌آيد.

او همچنین گفت که کمیسیون تلفیق دولت را ملزم کرده تا سامانه‌ای را برای مستغلات و املاک بانک‌ها ایجاد کند؛ همچنین بانک‌ها باید در یک مهلت مشخص، تمام اموال و دارایی‌هایشان را در سامانه‌ای درج کنند و پس از آن، اگر املاک یا سهامی کشف شود، بانک مرکزی می‌تواند اموال را در یک شرکت مشخص تملک کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم گفت: بی‌انضباطی مالی برخی بانک‌ها در حدی است که امکان ادامه کار ندارند؛ سال‌های گذشته با انحلال برخی مؤسسات مالی به مردم ضرر می‌رسید و هنوز پرونده‌هایی در این باره وجود دارد.

محسن زنگنه گفت: اختیارات جامعی به بانک مرکزی دادیم تا اموال خود بانک، سهامداران و مدیران متخلف را ضبط کند؛ به بانک و مجامع قضایی هم اختیار دادیم تا خارج از نوبت تخلفات را بررسی کنند و حقوق سهامداران و سپرده گذاران تأمین شود.

مصوبات کمیسیون تلفیق باید پس از تصویب در صحن مجلس، به تأیید شورای نگهبان برسند تا به قانون تبدیل شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *