امیرعبدالهیان

امکان شرکت در حج مفرده بزودی فراهم می‌شود

وزیر امور خارجه: امکان شرکت در حج مفرده نیز به‌زودی برای شهروندان ایرانی فراهم می‌شود

تصویر روز ـ وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی پس از رایزنی‌ دوجانبه در ریاض، در کنفرانس خبری مشترک شرکت کردند و از عزم دو کشور برای گسترش روابط و گشودن صفحه جدید در روابط تهران-ریاض سخن گفتند.

به گزارش ایسنا، «فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان سعودی در نشست مطبوعاتی مشترک با حسین امیر عبداللهیان گفت: در دیدار امروز در مورد مسائل دوجانبه و چندجانبه صحبت کردیم. دیدار امروز ما در راستای روابط دوجانبه و گسترش روابط دو کشور و افزایش امنیت در منطقه بود.

بن فرحان همچنین گفت بر اساس توافق صورت گرفته در پکن، سفارت‌خانه‌های دو کشور بازگشایی شده است و سفرای دو کشور مشخص شده‌اند.

وزیر خارجه عربستان گفت: ما منتظر سفر آقای رئیسی به عربستان بر اساس دعوت صورت گرفته از ایشان توسط پادشاه سعودی هستیم.

این مقام سعودی تاکید کرد: انتظار ما برای باز کردن یک صفحه جدید در روابط دو کشور است. روابطی که بر اساس اخوت و برادری اسلامی و تلاش مشترک بر اساس مصالح مشترک و احترام متقابل صورت می‌گیرد.

امیرعبداللهیان نیز در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای سعودی خود گفت: روابط ایران و عربستان در مسیر درست خود قرار دارد و رو به پیشرفت است. ما مصمم هستیم که روابط دو کشور در تمامی زمینه ها گسترش دهیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما و عربستان اتفاق نظر داریم که چارچوب و فرمتی را تعریف کنیم که با مسئولیت وزیران خارجه دو کشور و تشکیل کمیته‌های تخصصی و متنوع پیگیری روابط دو کشور در زمینه های مختلف را در دستور کار قرار دهیم.

وی همچنین گفت: در مورد همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه بخش خصوصی دو کشور تاکید کردیم.امیرعبداللهیان گفت: ما به امنیت درون‌زا و بومی در منطقه معتقد هستیم.

وزیر امور خارجه ایران اظهار کرد: ایران و عربستان دارای مواضع مشترک در ارتباط با هتک های اخیر صورت‌گرفته به قرآن کریم هستند .

امیر عبداللهیان با بیان این که در دیدار امروز با وزیر امور خارجه عربستان در ارتباط با برخی از موضوعات و مسائل مهم جهان اسلام نیز صحبت و رایزنی شد، اظهار کرد: سازمان همکاری اسلامی از ظرفیت مناسبی برخوردار است که به عنوان یک کنشگر مهم در عرصه بین المللی عمل کند.

او با بیان اینکه از جمله موضوعاتی که امروز در ارتباط با آن صحبت شد، مسئله فلسطین و قدس به عنوان موضوع اول جهان اسلام بود، گفت: خوشحال هستم سالنی که امروز در آن این نشست برگزار شده به نام قدس نامگذاری شده است. به حمایت قوی خود از فلسطین ادامه می‌دهیم و تردیدی نداریم که رژیم صهیونیستی به تلاش‌ها و توطئه‌های خود برای ایجاد اختلاف و تفرقه در جهان اسلام ادامه می‌دهد و ما نیز با هوشیاری و بصیرت تحرکات رژیم صهیونسیتی را پی‌گیری و رصد می‌کنیم.

او با اشاره به سیاست همسایگی دولت سیزدهم در عرصه سیاست خارجی گفت: در این چارچوب در مسیر درست تقویت مناسبات با کشورهای همسایه خود در حوزه خلیج فارس هستیم.

امیرعبداللهیان در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد: ایده امنیت و توسعه غیرقابل تفکیک و متعلق به تمام کنش‌گران در منطقه است. امروز در جریان دیدار با وزیر خارجه عربستان ایده گفت‌وگو و همکاری منطقه‌ای را که در جریان سفر چندی پیش خود به تعداد از کشورهای حاشیه خلیج فارس مطرح کرده بودم، مورد بررسی و گفت‌وگو قرار دادم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه دو کشور اتفاق نظر دارند که باید توافقات موجود بین در حوزه‌های امنیتی، اقتصاد و تجارت هر چه زودتر اجرایی و عملیاتی شود، گفت: اتفاق‌نظر داریم که تدوین سایر اسناد پایه و زمینه‌ای که به توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف کمک می‌کند را در دستور کار قرار دهیم .

امیرعبداللهیان با اشاره به این‌که عربستان و ایران دو کشور مهم در غرب آسیا و جهان اسلام هستند، با بیان اینکه وزیر خارجه عربستان در جریان سفر به تهران حامل دعوت رسمی «ملک سلمان» از رئیس‌جمهوری اسلامی ایران برای سفر به عربستان بو، گفت: آقای رئیسی ضمن پذیرش این دعوت، در زمان مناسبی به عربستان سفر خواهند کرد. دیدار وزیران امور خارجه دو کشور و رایزنی‌های انجام شده مقدمات لازم را برای فراهم کردن دیدار رؤسای دو کشور فراهم می‌کند.

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: ما از برگزاری اکسپو ۲۰۳۰ در عربستان حمایت می‌کنیم. در حوزه ورزش اتفاق‌نظر داریم که تیم‌های ورزشی دو کشور بازی‌های دوستانه رفت و برگشت را انجام دهند و از جمله تیم‌های برتر و مطرح فوتبال بین دو کشور ایران و عربستان، بازی‌یها دوستانه‌ای را تدارک ببینند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین با تشکر از مقامات سعودی به خاطر میزبانی مناسب از حجاج ایرانی در ایام برگزاری حج تمتع گفت: امکان شرکت در حج مفرده نیز به‌زودی برای شهروندان ایرانی فراهم می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *