شمش طلا

افزایش بی سابقه قیمت جهانی طلا

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۵۲ درصد افزایش به ۲۰۱۱ دلار و ۳۲ سنت رسید

تصویر روز _ قیمت طلا امروز تحت تاثیر کاهش ارزش دلار آمریکا و فدرال رزرو آمریکا با چرخه افزایش نرخ بهره، به بالاترین حد خود در ۶ ماه گذشته صعود کرد.

به گزارش صداوسیما به نقل از رویترز، قیمت طلا در اولین ساعات تجارت امروز دوشنبه در آسیا همچنان بالاتر از ۲۰۰۰ دلار قرار دارد. انتظار افزایش نیافتن دوباره نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا از قیمت این فلز گرانبها حمایت کرده است.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۵۲ درصد افزایش به ۲۰۱۱ دلار و ۳۲ سنت رسید. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم با یک افزایش ۰.۴۲ درصدی به ۲۰۳۱ دلار و ۸۰ سنت رسیده است.

در این بین، شاخص دلار آمریکا که ارزش آن را در برابر ۶ ارز برتر دنیا نشان می‌دهد تا ۱۰۳.۴۰ کاهش یافته، یعنی پایین‌ترین رقم از ماه سپتامبر. پایین آمدن ارزش دلار خرید طلا را برای دارندگان سایر ارز‌های دنیا ارزان‌تر کرده و تمایل برای آن را بالاتر می‌برد.

رشد بخش خصوصی در آمریکا در اوایل نوامبر آهسته‌تر شده است. شاخص مدیران خرید در این بخش روی ۵۰.۷ ثابت مانده و شاخص مدیران خرید بخش تولید کارخانه‌ای هم تا ۴۹.۴ پایین آمده است، یعنی کمتر از پیش‌بینی ۴۹.۸. شاخص مدیران خرید در بخش خدمات تا ۵۰.۸ بالا آمده است.

این آمار حاکی از آن است که فدرال رزرو آمریکا موضع آرامتری را در قبال نرخ بهره در اجلاس آینده در پیش خواهد گرفت. بازار‌ها انتظار دارند بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را در اوایل سال آینده میلادی پایین بیاورد که بیش از پیش دلار را تضعیف خواهد کرد.

پایین آمدن نرخ بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را کاهش داده و تمایل برای خرید آن را بالا می‌برد. تاجران طلا هم اکنون منتظر انتشار تولید ناخالص داخلی آمریکا در روز چهارشنبه و شاخص هزینه‌کرد مصرف شخصی در روز پنجشنبه هستند.

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با ۱.۴۹ درصد افزایش به ۲۵ دلار و ۶ سنت رسید و پلاتین با ۰.۲۳ درصد کاهش ۹۳۲ دلار و ۶۴ سنت معامله می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *