بورس

کاهش 1534 و احدی شاخص بورس تهران

شاخص بازار اول بورس 2 صدم درصد کاهش یافت

تصویر روز _ شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه با کاهش 1534 واحد همراه شد.

به گزارش فارس، بورس اوراق بهادار تهران اولین روز هفته را با روند رو به کاهش شروع کرد و شاخص کل در پایان معاملات با افت 1534 واحد به رقم 2 میلیون و 153 هزار و 700 واحد رسید.

شاخص هموزن با افزایش 316 واحد به رقم 757 هزار و 75 واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی از ارزش 611 شرکت بورسی است به بیش از 7 میلیون و 508 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 7.2 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 396هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 69 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی نسبت به روز قبل معاملاتی 7 صدم درصد کاهش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن 4 صدم درصد افت کردند. شاخص آزاد شناور یک صدم درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 2 صدم درصد کاهش یافت، شاخص بازار دوم بورس 13 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای ایران‌خودرو، فولاد مبارکه، سایپا، بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای مخابرات ایران، هلدینگ معدنی خاورمیانه و همراه اول بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با 12 واحد کاهش به رقم 26 هزار و 181 واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 440 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس 385 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از 4.8 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 235 هزار نوبت معامله و به ارزش 18 هزار و 419 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت در فرابورس 5 صدم درصد کاهش یافتند، این دو شاخص با معیار هموزن 16 صدم درصد رشد کردند. شاخص بازار اول فرابورس بدون تغییر باقی ماند و شاخص بازار دوم فرابورس 6 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای صنعتی مینو، سرچشمه، نیروی برق دماوند بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای بیمه پاسارگاد، مالی سپهرصادرات، تجلی توسعه معادن و پالایش نفت لاوان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

به گزارش فارس، یکی از وظایف بازار سرمایه زمینه‌سازی برای تأمین مالی شرکت‌ها و تزریق سرمایه به تولید است در این زمینه شرکت‌ها می‌توانند از طریق عرضه اولیه، افزایش شناوری سهام و چشم‌پوشی از حق‌تقدم سهام و نیز انتشار انواع اوراق به تأمین مالی در بازار سرمایه بپردازند.

به گفته مدیرعامل بورس تهران تا پایان سال قرار است به اندازه 10 هزار میلیارد تومان عرضه اولیه در بورس تهران انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *