تن ماهی

قیمت تن ماهی کاهش یافت

با تسهیل شرایط واردات ماهی تن قیمت کنسرو آن نیز دوباره کاهش یابد

اردیبهشت آنلاین ـ رییس سندیکای صنایع کنسرو ایران اعلام کرد: قیمت هر عدد کنسر تن ماهی ۱۸۰ گرمی از ۹۲ هزار تومان به ۸۷ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافت و این قول داده می‌شود با تسهیل شرایط واردات ماهی تن قیمت کنسرو آن نیز دوباره کاهش یابد.
به گزارش تسنیم عباس مختاری در نشست خبری «همایش ماهیگیری مسئولانه با تاکید بر زنجیره ارزش تون ماهیان» اظهار داشت:14 هزار تن ماهی تون در 9 ماهه امسال ماهی تن به کشور وارد شد که تلاش داریم تا پایان سال میزان واردات تون ماهیان به 20 هزار تن برسد.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات با بیان اینکه در سال‌های اخیر واردات ماهی تون در بحث تخصیص ارز و سقف واردات دچار مشکل شده بود، تصریح‌کرد: در سال‌های قبل از 96، بین 35 تا 55 هزار تن واردات انجام می شد.

وی گفت: در هشت ماهه امسال 2 هزار و 411 تن کنسرو ماهی تون به ارزش 10 میلیون دلار صادر شده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته 2 هزارو 943 تن به ارزش هشت میلیون دلار بوده است.

*قیمت تن ماهی کاهش یافت

بختیاری، رئیس سندیکای کنسرو ایران نیز در این نشست اظهارداشت:رییس سندیکای صنایع کنسرو ایران: قیمت هر عدد کنسر تن ماهی 180 گرمی از 92 هزار تومان به 87 هزار و 500 تومان کاهش یافت و این قول داده می‌شود با تسهیل شرایط واردات ماهی تن قیمت کنسرو آن نیز دوباره کاهش یابد.

وی افزود: اگر 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده این کالا حذف شود، قیمت کنسرو ماهی 10هزار تومان کاهش پیدا می کند.

بختیاری عنوان کرد: راهکار کاهش قیمت علاوه بر حذف مالیات بر ارزش افزوده تهسیل شرایط واردات ماهی تن است.

بختیاری با بیان اینکه در با دو پدیده گرانی و گرانفروشی مواجه هستیم، گفت: معتقدیم باید با هرگونه گرانفروشی برخورد شود اما گرانی ناشی از اتفاقاتی است که خارج از توان تولیدکننده بوده و وقتی عوامل موثر در قیمت تمام شده افزایش می یابد یا کیفیت تحت الشعاع قرار می‌گیرد، یا تولید کننده از قیمت‌های دستوری تمکین نمی‌کند و یا تولیدکننده باید کارخانه خود را تعطیل کند.

به گفته وی باید قیمت تمام شده هر کیلو ماهی صید داخل را به دست بیاوریم و با قیمت‌های جهانی مقایسه کنیم و اگر راهی برای کاهش قیمت هست تدبیر شود.

وی گفت: با پیشنهاد سازمان شیلات و همکاری سندیکای کنسرو سازی همایش تون ماهیان در روز 2 بهمن ماه برگزار می شود. بنا داریم در این همایش مسائل و مشکلات صنعت کنسرو ماهی را عنوان و نمایشگاه های جانبی نیز با حضور تولیدکنندگان برگزار کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *