62767633

سریع‌ترین خودروی خودران جهان به امارات می‌رود

خودروی مسابقه‌ی خودرانی که می‌تواند با سرعت ۱۸۵ مایل در ساعت حرکت کند به پیست ابوظبی می‌رود

تصویر روز ـ خودروی مسابقه‌ی خودرانی که می‌تواند با سرعت ۱۸۵ مایل در ساعت(۲۹۷ کیلومتر بر ساعت) حرکت کند، سال آینده به پیست ابوظبی می‌رود.

به گزارش دیلی‌میل، خودرو دالارا سوپر فرمول اس‌اف ۲۳(Dallara Super Formula SF۲۳) با آخرین نسخه از هوش مصنوعی هدایت می‌شود و از رقبا سبقت می‌گیرد.

این خودرو در ماه آوریل سال آینده در مسابقه‌ای در پیست یاس مارینا در ابوظبی شرکت خواهد کرد.

آیا این خودرو می‌تواند آینده فرمول یک را رقم بزند؟

خودرو مسابقه‌ی خودرانی که می‌تواند تا سرعت ۱۸۵ مایل در ساعت حرکت کند، قصد دارد روزی جایگزین لوئیس همیلتون و مکس ورشتاپن شود.

یک شرکت خودروساز ایتالیایی به تازگی از مدل بدون راننده خودرو مسابقه خود در کنفرانس فناوری Gitex در دبی و پیش از برگزاری اولین مسابقه اتومبیلرانی خودران در آوریل سال آینده در پیست یاس مارینا در ابوظبی رونمایی کرده است.

به جای تکیه بر مهارت تنها راننده، ۱۰ تیم از مهندسان برای طراحی هوشمندانه‌ترین الگوریتم برای شکست یکدیگر و دریافت جایزه ۱.۸۵ میلیون پوندی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

به گفته سازمان دهندگان مسابقه، به دلیل وجود موانع فناوری، مسابقات خودران قبلی تنها می‌توانستند حداکثر دو خودرو هم‌ زمان داشته باشند.

سری جدید مسابقات A۲RL اولین سری خواهد بود که به چندین نفر اجازه رقابت می‌دهد، اگرچه مقامات هنوز مشخص نکرده‌اند که دقیقا چه تعداد از آنها به مسائل ایمنی بستگی دارد.

خود خودروی ۶۹۰ کیلوگرمی مجهز به دوربین‌هایی است که اطراف خودرو را احاطه کرده‌اند، به همراه جی‌پی‌اس برای درک موقعیت آن در مسیر و حسگرهای رادار و لیدار (LiDAR) که می‌توانند موانع و ماشین‌های دیگر را شناسایی کرده و فاصله را تخمین بزنند. همه این موارد توسط رایانه‌ای کنترل می‌شود که روی صندلی راننده قرار گرفته است. نیازی به تیمی در اتاق کنترل برای نظارت بر سوخت، فشار و فرسودگی لاستیک نخواهد بود زیرا این اطلاعات روی مانیتور درون خودرو پدیدار می‌شود.

سپس یک الگوریتم پیچیده تمام داده‌ها را فورا می‌خواند و خودرو را به طور مستقل در مسیر می‌راند و یاد می‌گیرد که چگونه در هر دور سریع‌تر حرکت کند.

دکتر تام مک کارتی(Tom McCarthy)، مدیر اجرایی ASPIRE، که این مسابقه را اجرا می‌کند، گفت که آنها هنوز به دلیل مسائل ایمنی خودرو را روی یک راننده انسانی آزمایش نکرده‌اند اما احتمالا رانندگان انسانی را شکست می‌دهد زیرا زمان واکنش رایانه سریع‌تر است.

او گفت: اکنون تمرکز روی مهارت راننده نیست. بلکه موضوع مهم مربوط به فناوری، برنامه‌نویسی و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی است که به این وسایل نقلیه اجازه می‌دهد در مسیرهای مسابقه‌ای پیچیده با سرعت‌های سرسام‌آور حرکت کنند.

به هر یک از ۱۰ تیم یک خودرو داده می‌شود و سپس از آنها دعوت می‌شود تا نرم افزار پشت آن را تغییر دهند تا آن را تا جایی که می‌توانند سریع کنند. دانشمندان چندین سال است که ماشین‌های مسابقه‌ای خودران را توسعه داده‌اند، اگرچه این اولین باری است که چندین نفر همزمان با هم رقابت می‌کنند.

در سال ۲۰۱۵، محققان دانشگاه استنفورد یک آئودی TTS به نام شلی طراحی کردند که می‌توانست به سرعت ۱۲۰ مایل در ساعت(۱۹۳ کیلومتر بر ساعت) برسد و یک راننده انسانی را در آزمایشی در عرض ۰.۴ ثانیه شکست دهد.

در همان سال اولین قهرمانی جهانی خودروهای خودران به نام Roborace راه اندازی شد و برای چندین فصل تا پایان سال گذشته ادامه یافت.

در سال ۲۰۱۹، یک خودروی خودران پس از رسیدن به سرعت ۱۷۵ مایل در ساعت(۲۸۱ کیلومتر بر ساعت)، رکورد جهانی گینس را در بخش سریع‌ترین خودروی خودران جهان ثبت کرد که ۱۰ مایل بر ساعت کندتر از خودروی مسابقه دالارا اس‌اف‌۲۳ است.

Aspire همچنین به دنبال این است که با استفاده از مسابقه A۲RL رانندگان را متقاعد کند که اتومبیل‌های خودران می‌توانند حتی در سرعت بالا ایمن باشند.

دکتر مک کارتی می‌گوید: اگر در بزرگراه باشید، ترجیح می‌دهید چه کسی خودرو را کنترل کند؟ خودتان یا رایانه‌ای با سرعت واکنش و مهارت لوئیس همیلتون؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *